Hodowcy drobiu bez środków z PROW
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Hodowcy drobiu bez środków z PROW

13.08.2019autor: wk

Nie będzie wsparcia hodowców drobiu ze środków programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ministerstwo rolnictwa po interwencji Izb Rolniczych podtrzymało swoją dotychczasową decyzję, ale nie wyklucza, że w przyszłej unijnej perspektywie finansowej takie dotacje pojawią się.

Na początku lipca Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas XVI Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o umożliwienie hodowcom drobiu korzystania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Hodowcy drobiu, prowadzący gospodarstwa jako działy specjalne są bowiem wykluczeni z możliwości korzystania z działań takich jak „Modernizacja Gospodarstw Rolnych” czy „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Zdaniem samorządu rolniczego wyklucza to ich z możliwości inwestowania w nowoczesny sprzęt i urządzenia, co może spowodować w przyszłości problemy z konkurencyjnością produkcji polskiego drobiu.

W odpowiedzi MRiRW napisało do KRIR, że na obecnym etapie wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 nie przewiduje się rozszerzenia grona beneficjentów powyższych instrumentów wsparcia o rolników prowadzących inny niż ekologiczny chów drobiu. Ministerstwo rolnictwa podkreśliło, że sposób podziału środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014—2020 został określony na podstawie analiz, opinii ekspertów, uzgodnień, a także ukształtował się w wyniku konsultacji publicznych i negocjacji programu z Komisją Europejską.


Co po 2020?

Resort rolnictwa podkreśla jednocześnie, że rozpoczęto już prace w zakresie analizy potrzeb w obszarze wsparcia inwestycyjnego producentów rolnych po 2020 roku. Dlatego apeluje o aktywność wszystkich zainteresowanych organizacji rolniczych w tym Krajowej Rady Izb Rolniczych. Należy zgłaszać postulaty, które muszą być jednak wsparte uzasadnieniem, opartym na obiektywnych danych. Nowy okres programowania to możliwość przeanalizowania dotychczasowych rozwiązań, w tym dotyczących ukierunkowania pomocy inwestycyjnej. Jednak podejmowane decyzje muszą wynikać z obiektywnej oceny sytuacji i trzeb pamiętać, że ze względu na oczywiste ograniczenia budżetowe, nie ma możliwości wsparcia wszystkich potencjalnie zainteresowanych. wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Rolnicy łatwiej zdobędą unijne fundusze? Jest nowa ustawa

W Sejmie jest już ustawa, która ma ułatwić rolnikom korzystanie z unijnych dotacji. Ułatwienia będą dotyczyć m.in. wypłacania zaliczek płatności bezpośrednich oraz środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

czytaj więcej

Nowe podtypy grypy ptaków zagrażają światowej hodowli drobiu

  Nowy wirus grypy ptaków H7N6 rozprzestrzenia się w Afryce Południowej, zabito już miliony drobiu. Nowe warianty są zjadliwe również dla ssaków. Czy wirus wymyka się spod kontroli?

czytaj więcej

Polacy na forum Copa Cogeca: Zatrzymać import drobiu i jaj z Ukrainy

To ostatecznie przestaje być problem tylko Polski i tzw. krajów przyfrontowych. PO producentach zbóż i cukru teraz unijni producenci mięsa drobiowego oraz jaj domagają wprowadzenia automatycznych mechanizmów  kontroli importu z Ukrainy. Cała branża drobiarska zastanawia się także jak poradzić sobie z problemem grypy ptaków. Francuzi zdecydowali się na szczepienie kaczek przeciwko HPAI.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)