Grypa ptaków w Polsce i Europie – ile ognisk w 2021 r.?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grypa ptaków w Polsce i Europie – ile ognisk w 2021 r.?

24.03.2021autor: Dorota Kolasińska

Znaczący wzrost liczby ognisk  grypy ptaków w marcu wystąpił zarówno w Polsce i w Europie. Gdzie wyznaczono najwięcej ognisk?

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w Polsce do 17 marca br. potwierdzono 51 ognisk grypy ptaków. Z trzech, w ostatnich dniach, dwa ogniska wyznaczono w woj. wielkopolskim, a jedno w woj. opolskim. 

Ognisko nr 2021/49 zostało stwierdzone w miejscowości Zawady w gminie Opatówek, powiat kaliski, woj. wielkopolskie, w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 15 057 kaczek reprodukcyjnych. Jest to szesnaste ognisko stwierdzone w tym powiecie w marcu 2021 r., w tym trzynaste u kaczek.

Ognisko nr  2021/50 zostało stwierdzone w miejscowości Kędzierzyn-Koźle w gminie Kędzierzyn-Koźle, powiat kędzierzyńsko-kozielski, woj. opolskie, w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 5 326 kaczek reprodukcyjnych.

Ognisko nr  2021/51 zostało stwierdzone w miejscowości Grabów-Pustkowie w gminie Grabów nad Prosną, powiat ostrzeszowski, woj. wielkopolskie, w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 9 668 kaczek rzeźnych.
r e k l a m a

Pierwsze dwa ogniska grypy ptaków w Małopolsce


Niestety grypę ptaków potwierdzono także w Małopolsce. Z komunikatu wydanego przez Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 20 marca 2021 r. wynika, że wyznaczono 1. i 2. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)
u drobiu w 2021 r. w województwie małopolskim. Ogniska wyznaczono w gminie Gorlice (powiat gorlicki) w dwóch gospodarstwach komercyjnych utrzymujących 6000 kur niosek oraz ponad 11000 indyków rzeźnych. 

Ogniska grypy ptaków w Europie


Ogniska i przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków wystąpiły już w większości europejskich państw. Sytuacja dotycząca rosnącej liczby ognisk grypy ptaków nadal jest najgorsza we Francji. Do dnia 22 marca br. wyznaczono tam 488 ognisk, w większości wystąpiły w jednym regionie kraju (południowy-zachód). Znaleziono również 16 padłych dzikich ptaków. 

W Niemczech dotychczas wyznaczono 125 ognisk grypy ptaków u drobiu domowego i 900 przypadków grypy u dzikiego ptactwa. Najwięcej przypadków i ognisk wyznaczono na północy kraju.

U naszych zachodnich sąsiadów w wyniku obecnej epidemii aż 1,4 mln zwierząt musiało zostać poddanych ubojowi, z czego 1 mln w samej Dolnej Saksonii. Choroba dotyka głównie indyki.



dkol 
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Grypa ptaków: następne dotknięte gminy, 14 nowych ognisk

Grypa ptaków szerzy się w woj. wielkopolskim, małopolskim, mazowieckim i śląskim. Jedno z gospodarstw, w którym wyznaczono ognisko nie było nadzorowane przez Inspekcję Weterynaryjną. 

czytaj więcej

Francja: wzmożone działania przeciwko grypie ptaków

Francuski sektor drobiu stanął w obliczu poważnego kryzysu związanego z grypą ptaków. Podjęto działania w ramach nowej strategii, które mają pomóc w zwalczeniu wirusa

czytaj więcej

Grypa ptaków: bardzo szybko rośnie liczba ognisk w powiecie kaliskim

Obecnie na terenie powiatu kaliskiego jest rozpoznanych 15 ognisk grypy ptaków, w kolejnych 5 fermach próby są pobierane i przesyłane do Instytutu PIW PIB Puławy, który prowadzi diagnostykę grypy ptaków - poinformował nas dr Tomasz Wielich z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu. Dodał, że do zakażenia prawdopodobnie przyczyniła się ściółka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)