Zrób to sam lub z dziećmi: karmnik dla ptaków
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zrób to sam lub z dziećmi: karmnik dla ptaków

31.10.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Samodzielnie wykonany karmnik dla ptaków to nie tylko ogromne wsparcie dla zwierząt, ale również świetna zabawa dla Ciebie i Twoich dzieci. I to zarówno przy jego budowie, jak i przy obserwowaniu skrzydlatych gości, którzy odwiedzą nasze podwórko. 

Zima, nawet stosunkowo łagodna sprawia, że ptakom trudno jest zdobyć pożywienie. Jednak możemy wspomóc naszych śpiewających braci poprzez zbudowanie karmnika, który zaopatrzymy w odpowiednią dla nich karmę. Taki karmnik możemy stworzyć samodzielnie przy pomocy naszych dzieci.

Zanim zaczniemy działać, warto rozejrzeć się za lokalizacją, gdzie karmnik mógłby zostać postawiony. Powinno to być miejsce zaciszne i chroniace ptaki przed kotami i innymi drapieżnikami. Następnie warto zrobić rozeznanie jakie gatunki zamieszkują nasza okolicę oraz jakiej są wielkości. To ważne, aby był w miarę dostosowany pod swoich gości.

Karmnik pełni nie tylko rolę stołówki dla ptaków, ale jest również miejscem ich odpoczynku. Dobrze więc, jeśli jest on zbudowany w sposób umożliwwiający im swobodny start do lotu.
Karmę należy zabezpieczyć przed deszczem, a w tym pomoże wykonanie spadzistego daszku, który wystaje poza obręb konstrukcji.

r e k l a m a
Warto zadbać także o higienę karmnika. Nikt, ani człowiek, ani zwierzę, nie odczuwa przyjemności z przebywania w bardzo brudnym miejscu, pełnym odchodów, resztek pokarmu i innych zanieczyszczeń. Utrzymanie czystości to też sposób na ochronę ptaków przed chorobami, które mogą je dotknąć, a także nas przed zoonozami.

Najważniejszą zasadą w dokarmianiu ptaków jest bycie konsekwentnym w tym zadaniu i trzymać się przy tym kilku zasad, aby nie zaszkodzić tym uroczym zwierzętom. Ale to temat na inny artykuł.

Jak wykonać karmnik dla ptaków z plastikowej butelki?

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych inspiracji, z czego stworzyć karmnik. Z pewnością większość elementów masz w domu. Idea tak wykonanego karminka będzie na pewno bliska tym, którzy dbają o recykling odpadów.

Zanim zaczniesz, przygotuj:

  • 2 plastikowe butelki po wodzie mineralnej o pojemności 5 litrów,
  • linkę do zawieszenia (ba  ok. 40 cm węża ogrodowego,
  • nożyczki, nożyk do tapet, gwóźdź lub szpikulec.

Instrukcja wykonania:

  1. Z jednej z butelek usuń plastikowy uchwyt, wsyp ziarno lub słonecznik i zakręć korek.
  2. Drugi pojemnik przetnij w miejscu, gdzie szyjka zaczyna się zwężać. W walcu nożykiem wytnij naprzeciwko siebie 4 okienka o wymiarach 8×8 cm. W dnie zrób kilka otworów gwoździem lub szpikulcem, przez które będzie spływać woda. 
  3. Z gumowego węża wytnij 4 odcinki o długości 8 cm i przetnij wzdłuż. Następnie nałóż je na dolne krawędzie wyciętych okienek. Dzięki temu ptaki zyskają stabilne stanowisko do odpoczynku.
  4. Butelkę ze słonecznikiem włóż w walec korkiem do dołu. Przygotuj dwa odcinki linki bawełnianej, które przełożysz przez dwa równoległe okienka i zwiążesz u góry powstałego karmnika. Zamocuj je na karabińczyku lub (najprościej) na zestawie do zawieszania.

Jak znajdziesz miejsce na swój karmnik dla ptaków i go zamocujesz, odkręć korek, aby karma mogła się z niej swobodnie wydostać.

Jak wykonać drewniany karmnik?

Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, z pewnością poradzisz sobie z karmnikiem dla ptaków, którego możesz wykonać z drewna.

To zadanie kosztuje nieco więcej pracy, ale z pewnością tak wykonana konstrukacja będzie służyć przez lata. 

Zanim zaczniesz, przygotuj:

  • drewnianą deskę o długości 120 cm i szerokości co najmniej 25 cm,
  • drewnianą kantówkę o długości 120 cm,
  • 2 kątowniki,
  • piłkę ręczną,
  • wkręty do drewna,
  • papier ścierny,
  • wkrętarkę.

Instrukcja wykonania:

  1. Przytnij drewniane elementy: deskę na trzy fragmenty o wymiarach 35 × 25 cm, 42,5 × 25 cm i 42,5 × 23 cm, a kantówkę na cztery odcinki po 18 cm i dwa po 21 cm. Krótsze kantówki dodatkowo lekko natnij pod kątem 45°.
  2. Wygładź powierzchnię wszystkich drewnianych elementów i usuń z niej zadziory, używając papieru ściernego.
  3. Wykorzystaj kątownik, by połączyć ze sobą dwa większe fragmenty deski w taki sposób, by stworzyły daszek opadający pod kątem 45°.
  4. Stwórz szkielet budki, skręcając ze sobą kantówki – ta o długości 21 cm powinna łączyć dwie o długości 18 cm.
  5. Skręcone kantówki przytwierdź do deski o wymiarach 35 × 25 cm, która będzie podłogą karmnika.
  6. Przymocuj dach, osadzając go na wcześniej przygotowanych nacięciach. Przykręć go przy użyciu wkrętów do drewna i wkrętarki.

Jak wykonać karmnik z rolki po papierze toaletowym?

Czy wiesz, że możesz wykonać karmnik z rolki po papierze toaletowym?! Ta propozycja na pewno sprzyja kształtowaniu ekonawyków wśród członków całej rodziny zgodnie z zasadą zero waste (zero marnowania) przy pomocy przedmiotów codziennego użytku

Zanim zaczniesz, przygotuj:

  • kilka kartonowych rolek po papierze toaletowym,
  • sznurek,
  • malec lub masło orzechowe (bez dodatku soli i cukru),
  • nożyczki.
Instrukcja wykonania:
  1. Do pojemnika na żywność wsyp wybraną karmę dla ptaków. Przygotuj kilka odcinków (tyle, ile masz rolek) sznurka o długości ok. 30 cm.
  2. Następnie przewlecz je przez kartonowe walce i zawiąż.  Posmaruj rolkę grubą warstwą masła orzechowego lub rozpuszczonego smalcu.
  3. Zanurz ją w pudełku z karmą dla ptaków i roluj, aż cała będzie nią oklejona. 
Tak przygotowany zestaw do karmienia możesz zawiesić na poręczy balkonowej, za oknem lub na drzewach owocowych w ogrodzie.

Karmnik dla ptaków gotowy? Czas na obserwację !

Świetnie – teraz tylko znajdź ustronne, spokojne miejsce na jego montaż i obserwuj ptaki, które wpadają do Ciebie na posiłek. Obserwacja ptaków jest fascynująca. Poznajemy wtedy nie tylko gatunki jakie odwiedzają nasz karmnik, ale także ich zachowania, temperamenty, rywalizację miedzy osobniczą. To także wspaniały sposób na relaks.

Zobacz też: Jak samemu zrobić huśtawkę ogrodową?

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Dokarmianie ptaków zimą pomaga naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać mroźną i śnieżną zimę. Jeśli będziemy dokarmiać ptaki w ogrodzie, wiosną i latem odwdzięczą się nam zjadając szkodliwe owady.

czytaj więcej

Zrób to sam – jak zbudować szklarnię ze starych okien?

Jak wykonać małą szklarnię przydomową wykorzystując do tego stare okna? Jedno jest pewne, ta ogrodowa konstrukcja jest atrakcyjna pod względem ceny i czasu montażu, czego doskonałym przykładem jest szklarnia wykonana z używanych wcześniej okien. Czym jeszcze charakteryzuje się taka konstrukcja?

czytaj więcej

Ogród jak ze snu Zofii z Rąbienia

Doskonała symbioza dekoracyjności i użytkowości kulinarnej i leczniczej roślin to cecha ogrodu prowadzonego przez Teresę Bednarek i jej mamę Zofię. Zielony zakątek w Rąbieniu urzekł nas też tym, że posadzono w nim rośliny zasugerowane przez nas podczas ogłaszania konkursu. Tym wszystkim ogród zasłużył sobie na trzecie miejsce i nagrodę w postaci podkaszarki akumulatorowej firmy Karcher.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)