Ogród jak ze snu Zofii z Rąbienia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ogród jak ze snu Zofii z Rąbienia

23.10.2021autor: Karolina Kasperek

Doskonała symbioza dekoracyjności i użytkowości kulinarnej i leczniczej roślin to cecha ogrodu prowadzonego przez Teresę Bednarek i jej mamę Zofię. Zielony zakątek w Rąbieniu urzekł nas też tym, że posadzono w nim rośliny zasugerowane przez nas podczas ogłaszania konkursu. Tym wszystkim ogród zasłużył sobie na trzecie miejsce i nagrodę w postaci podkaszarki akumulatorowej firmy Karcher.

Dzień dobry!

Ja pozdrowienia ślę prosto z Rąbienia.

U mnie kwiaty pachną na każdej grządce.

Pies się wygrzewa – uwielbia słońce.

Myszy harcują, bo kot niemrawy. Woli jeść whiskas.

Ja w ogrodzie uprawiam przyprawy.

Takim wierszem nawiązała z nami kontakt Teresa Bednarek z Rąbienia AB, wsi o oryginalnej nazwie pod Aleksandrowem Łódzkim. Dziadkowie Teresy kupili dom i założyli przy nim kilkadziesiąt lat temu ogród na działce, na której rosło wcześniej 97 drzew owocowych. Sad był już stary, drzewa z biegiem czasu poumierały, ostatecznie zostały dwa. Dziś ogród jest dekoracyjno-jadalny.

r e k l a m a

Ogród jak z bajki

Posilone ciastem nakrapianym pomarańczowymi płatkami nagietka idziemy na spacer po ogrodzie, który jest ogrodem ze snu.

Mamie kilka lat temu przyśnił się ogród z kwiatami. Była w nim nietypowa rabata – nie prostokątna, nie kwadratowa czy okrągła, ale taka „w zęby”. I taka powstała przed domem – opowiada Teresa.

Na wyśnionej rabacie rosną hortensje i lecznicze rudbekie, które są bliskimi kuzynkami jeżówki purpurowej i mają, podobnie jak one, działanie wspierające odporność. Jest też ostróżka i rozwar, którym w Indiach leczy się przeziębienia, a także działające korzystnie na układ pokarmowy aksamitki. Po lewej szpaler z winorośli, już zdobnej w ciemne grona. Pani Zofia z winogron robi przede wszystkim sok.

W tym roku, ze względu na konkurs, posiałyśmy też chabry. Na przerobienie było ich trochę za mało. I barwinek, którym też się zasugerowałyśmy w ogłoszeniu konkursu. Na kolejną wiosnę planujemy go więcej. Od lat mamy nagietki. Ich płatki dodajemy na przykład do ciasta. Jest mięta – ta to się nam rozrasta! Mamy posadzonych kilka gatunków. Mamy też topinambur, który dla większości ludzi jest atrakcyjny ze względu na swoją wysokość – może stanowić żywopłot. Ale ma też bardzo smaczne i pożywne bulwy – opowiada Teresa, pokazując wysepkę skomponowaną z topinamburu, chrzanu i mięty.

Zofia Bednarek, jedna z właścicielek ogrodu, przy starej studni, która stanowi dziś element dekoracyjny ogrodu

  • Zofia Bednarek, jedna z właścicielek ogrodu, przy starej studni, która stanowi dziś element dekoracyjny ogrodu

W ogrodzie istna gratka dla zielarzy 

Pod jedną ze ścian mijamy maliny, potem wierzbę, jukę i kępę sanwitalii. Kawałek dalej wśród iglaków rośnie jeżyna bezkolcowa. Pierwszy szpaler malin poprzedza zaś krzew jagody kamczackiej. W tym roku gospodynie dokupiły jeszcze trzy sadzonki czarnych. I kilka żółtych. Syropem z malin ogrodniczki leczą zimowe infekcje.

W jednym z kątów ogrodu rosną lubczyk i dynia hokkaido, która w tym miejscu służy absolutnie także jako roślina dekoracyjna. Między sosnami, z których gospodynie zbierają młode pędy na syrop na kaszel, można znaleźć kępki rukoli, która ląduje w sałatkach. Za domem w sąsiedztwie lubczyku, bez którego nie ma zupy w rąbieńskiej kuchni, i nagietków rośnie mahonia, której korzenie wykorzystywane były leczniczo przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, a dziś wiadomo, że roślina ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Przez zielarzy zaś wykorzystywana była między innymi do leczenia trudno gojących się ran, blizn i wyprysków. Przy domu na jednej z rabat rośnie też lawenda. Póki co niewiele jej – gospodynie ścięły kilka pęczków na dekorację. W przyszłym roku może zrobią z niej syrop albo cukier lawendowy.

Na pierwszym planie widać jagodę kamczacką, która poprzedza szpaler malin

  • Na pierwszym planie widać jagodę kamczacką, która poprzedza szpaler malin
Barwinek, goździki, już przekwitłe fiołki, rudbekia (jeszcze w pąkach), hortensja (jeszcze w pąkach) i rogownica
  • Barwinek, goździki, już przekwitłe fiołki, rudbekia (jeszcze w pąkach), hortensja (jeszcze w pąkach) i rogownica

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie artykułu Karoliny Kasperek pt. Ślę pozdrowienia prosto z Rąbienia który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 42/2021 na str. 67.

Zdjęcia: Karolina Kasperek, Teresa Bednarek

autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak samemu zainstalować oświetlenie w ogrodzie?

Oświetlenie w ogrodzie, prócz funkcji praktycznych, może spełniać także funkcje dekoracyjne. Od jego instalacji wiele osób odstrasza jednak wizja rozkopywania całego ogrodu lub konieczności zatrudniania licznych fachowców. Na szczęście nie jest to już konieczne - oświetlenie niskonapięciowe zainstalować może każdy, bez korzystania ze specjalistycznego sprzętu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

czytaj więcej

Kalendarz biodynamiczny na grudzień 2021. Jak zadbać o swoje rośliny?

Według wielowiekowej tradycji w adwencie nie należy wykonywać żadnych prac związanych z uprawą roślin. Ale zimową porą czekają nas inne zajęcia. Regularnie sprawdzamy stan okryć, którymi zabezpieczyliśmy wrażliwe rośliny. Jest to szczególnie ważne podczas mroźnych i wietrznych dni.

czytaj więcej

Lubczyk, szałwia i kapusta ozdobą "Zielonego zakątka" na Dolnym Śląsku

W Kłobuczynie żywią kwiaty i drzewa. Rosną trochę dziko, bez sztywnego dozoru sekatora. A warzywnik to nie równiutka grządka, ale dekoracyjne kępy aromatycznych ziół. Ogród Elizy Fartuszyńskiej zdobył wyróżnienie w konkursie „Zielony zakątek”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)