Czym dokarmiać ptaki zimą?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czym dokarmiać ptaki zimą?

28.11.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Dokarmianie ptaków zimą pomaga naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać mroźną i śnieżną zimę. Jeśli będziemy dokarmiać ptaki w ogrodzie, wiosną i latem odwdzięczą się nam zjadając szkodliwe owady.

Kiedy najlepiej zacząć dokarmiać ptaki?

Dokarmianie ptaków zimą powinno się rozpocząć dopiero, gdy wystąpią opady śniegu lub duże mrozy. Gruba warstwa śniegu uniemożliwia ptakom odszukanie pokarmu w naturze, zaś w przypadku mrozów ptaki muszą jeść więcej wysokoenergetycznego pokarmu aby utrzymać się przy życiu. Zazwyczaj dokarmianie ptaków konieczne jest w okresie od grudnia do końca lutego.

r e k l a m a

Czym karmić ptaki?

Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów – nie przetworzonych przez człowieka! W naszych kuchennych szafkach i w sklepach bez trudu znajdziemy:

  • kasze,
  • zboża,
  • płatki owsiane,
  • ziarna słonecznika,
  • konopi,
  • dyni,
  • orzechy,
  • suszone owoce,
  • gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków.

O czym pamiętać przy dokarmianiu ptaków?

  • Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy - tzw. zimowe kule
  • Słonina nie powinna wisieć dłużej niż 2-3 tyg, ponieważ jełczeje i może zaszkodzić ptakom.
  • Przewód pokarmowy ptaków nie jest dostosowany do wielu typów ludzkiego pożywienia, przez co szczególnie im szkodzą: 
pieczywo,
zepsute jedzenie,
produkty słone. 

  • Warto zadbać także o poidła dla ptaków. Ważne, żeby nie stały na ziemi – ptaki nie tylko z nich piją, ale także się w nich kąpią. Czynność ta stanowi bardzo ważny element ptasiej higieny. Jednakże w czasie i po kąpieli są one szczególnie narażone na atak np. kotów.

Gdzie umieścić karmnik?

Pamiętajmy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo ptaków. Zatem karmniki powinny być montowane w miejscach bezpiecznych, tak, aby ssaki zagrażające ptakom miały utrudniony dostęp.

Jeśli jest to karmnik wolnostojący – warto zamontować go na wysokiej nodze/ nogach, dodatkowo zabezpieczonych np. blachą (tak, aby koty lub kuny nie mogły się wspiąć). Nie należy umieszczać karmników wolnostojących w pobliżu przeszklonych powierzchni. Niestety, zbyt często kolizje ptaków z szybami, kończą się dla tych pierwszych obrażeniami lub śmiercią, nawet przy wylocie z karmnika.

Dobrze, aby obok karmnika znalazły się np. wysokie krzewy, wśród których ptaki mogą spokojnie zjeść lub odpocząć po jedzeniu. Jeśli montujemy karmnik na balkonie, zwróćmy uwagę, by był on zamontowany stabilnie. 

Zobacz także: Zrób to sam lub z dziećmi: karmnik dla ptaków.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zrób to sam – jak zbudować szklarnię ze starych okien?

Jak wykonać małą szklarnię przydomową wykorzystując do tego stare okna? Jedno jest pewne, ta ogrodowa konstrukcja jest atrakcyjna pod względem ceny i czasu montażu, czego doskonałym przykładem jest szklarnia wykonana z używanych wcześniej okien. Czym jeszcze charakteryzuje się taka konstrukcja?

czytaj więcej

Zrób to sam lub z dziećmi: karmnik dla ptaków

Samodzielnie wykonany karmnik dla ptaków to nie tylko ogromne wsparcie dla zwierząt, ale również świetna zabawa dla Ciebie i Twoich dzieci. I to zarówno przy jego budowie, jak i przy obserwowaniu skrzydlatych gości, którzy odwiedzą nasze podwórko. 

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)