Wiosenne cięcie krzewów - kiedy i jak wykonać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wiosenne cięcie krzewów - kiedy i jak wykonać?

21.06.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Krzewy ozdobne kwitnące wiosną, należy przyciąć tuż po kwitnieniu. W ich przypadku termin tego zabiegu ma zasadnicze znaczenie, bo od tego zależy zawiązywanie pąków kwiatowych na następny sezon. Rośliny te wchodzą bowiem w okres zimowy już z zawiązanymi pąkami.

Tuż po przekwitnieniu przycinamy takie rośliny jak np. forsycje, lilaki, pigwowce, tawuły wcześnie kwitnące, wiciokrzewy, tamaryszek, kalina koralowa, mahonia, wisteria, migdałek, żylistek, karagana, złotlin, żarnowiec, obiela, jaśminowiec, irgi, perukowce, krzewuszki. Takich roślin jak azalia, różaneczniki, złotokap czy magnolie nie przycinamy, bo te cięcia nie lubią i źle je znoszą, pomimo że też są kwitnącymi wiosną.

Czas na przycinanie krzewów

Najlepiej przycinać w dni słoneczne, ciepłe i suche, używając ostrego i odkażonego denaturatem lub spirytusem sekatora, by po cięciu rana była gładka i czysta. Do młodych cienkich pędów wystarczy mały ręczny sekator, do większych i grubszych lepszy będzie sekator oburęczny, a do cięcia wyżej położonych pędów –  sekator teleskopowy. Do grubych pędów wykorzystajmy piłkę lisi ogon.

r e k l a m a
Wszystkie przekwitłe pędy skracamy od 1/3 do połowy długości tuż nad młodymi pędami rozwijającymi się poniżej cięcia. Jednocześnie usuwamy pędy najstarsze i gałązki nadmiernie zagęszczające środek korony, które charakteryzują się słabym kwitnieniem. Po silniejszym cięciu, którego nie należy opóźniać, by roślina zdążyła zawiązać nowe pąki, powstanie mniej, lecz silnych pędów.  Z mniejszą ilością kwiatów, ale bardziej okazałych. Po cięciu słabszym, roślina wytworzy więcej cieńszych pędów, ale z większą ilością drobniejszych kwiatów. Korzystając z okazji, usuwamy wszystkie uszkodzone pędy z objawami chorób, jak i żerowania szkodników. Przeprowadzimy zatem cięcia odmładzające, pielęgnujące, formujące oraz prześwietlające, które wpłyną w znacznym stopniu na kondycję krzewu i jego kwitnienie w kolejnym sezonie.

Pędy rosnące pionowo przycinamy skośnie, nad pąkiem skierowanym na zewnątrz krzewu, by woda opadowa szybciej spływała z rany, sprzyjając szybszemu jej zasychaniu i chroniąc przed infekcją. Pędy rosnące poziomo skracamy nad pąkiem górnym, prostopadle do osi, by rana była jak najmniejsza. Twarde pędy skracamy na ok. 0,5 cm nad pąkiem, miękkie ok. 1 cm nad pąkiem. W przypadku lilaków wycinamy przekwitłe kwiatostany. Różanecznikom, których nie tniemy, obłamujemy przekwitłe kwiatostany, co łatwo przeprowadzić.

Kiście przekwitłych lilaków obcinamy tuż przed ostatnim niezdrewniałym przyrostem
  • Kiście przekwitłych lilaków obcinamy tuż przed ostatnim niezdrewniałym przyrostem

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy mogę obciąć gałęzie z drzewa sąsiada bez jego zgody?

Mam problem z sąsiadem, a dokładnie z drzewem, które posadził za blisko granicy. Obecnie gałęzie przeszkadzają mi w uprawie gruntu. Czy mogę je obciąć bez zgody sąsiada?

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Szałwia – cieszy oko ima niezwykłe właściwości zdrowotne

Nie są aż tak preferowane w ogrodach, jak lawenda, którą spotkać można niemal na każdej kwietnej rabacie. Czas to zmienić, zwłaszcza że szałwii jest wiele gatunków i każdy równie dekoracyjny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)