Turkuć podjadek, czyli zmora naszych ogródków
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Turkuć podjadek, czyli zmora naszych ogródków

13.06.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Turkuć podjadek to szkodnik, głównie w warzywnikach. Wczesna uprawa w tunelach foliowych jest dla nich dobrym miejscem, ponieważ owady te uwielbiają nasłonecznione i ciepłe miejsca. Jak się ich pozbyć?

Turkuć uwielbia miękkie i wilgotne podłoże

Turkuć podjadek to jeden z największych owadów, jego długość wynosi 6-7 cm, ciało jest cylindryczne i wydłużone o brunatnoszarej barwie. Na końcu odwłoka znajdują się dwie długie wyrostki. Kto raz go zobaczył, nie pomyli go z żadnym innym szkodnikiem. Producenci wczesnych warzyw pod osłonami narzekają na jego obecność w tunelach foliowych.
Turkuć najwięcej czasu spędza pod ziemią, gdzie szuka pożywienia. Owad ten uszkadza, podgryza rośliny - powodując straty w plonie, stąd tak wielka do niego niechęć ze strony rolników i działkowiczów. Dodajmy, że potrafi wbić się nawet na głębokość metra! Jego pożywienie to dżdżownice, ale nawet i spore ślimaki czy chrabąszcze. Na powierzchnię wychodzi w czasie okresu godowego, który trwa głównie od maja do czerwca. Co ciekawe, szkodnik wydaje wówczas donośne dźwięki.

r e k l a m a
Gleba, którą lubią turkucie to najczęściej wilgotne i miękkie podłoże organiczne. W swoich podziemnych norach turkucie budują komory lęgowe, w których samice opiekują się jajami i larwami. Komora lęgowa ma najczęściej rozmiary tenisowej piłeczki, ale znajdowano nawet wielokrotnie większe. W każdym sezonie lęgowym samica składa do 300 jaj, ale jedynie nieliczne młode dożywają dorosłości. Najczęściej padają ofiarą drapieżników, w tym innych turkuci. Dojrzałość osiągają dopiero po dwóch latach. 

Sposoby na pozbycie się szkodnika

Wytępienie turkucia wymaga sporego zachodu i odpowiednich metod, które nie zawsze mogą okazać się skuteczne. Nic tak nie przyciąga jak dawka nawozu końskiego, jego intensywny i specyficzny zapach jest dla niego niczym nektar dla pszczoły. Często producenci warzyw wykonują pułapki na bazie tego obornika.

Nietrudno poznać, gdzie żeruje. Rośliny więdną rządkami, gleba jest uniesiona, a w miejscu komory lęgowej ziemia jest lekko zapadnięta. W czerwcu i lipcu najlepiej zabrać się do wyłapywania, przy czym niszczenie larw to najlepsza metoda na zmniejszenie liczebności tych insektów w kolejnych latach.

Turkuć podjadek nie lubi oleju. Dlatego warto wydrążyć kanaliki w glebie, wlać trochę oleju, a szkodniki wyjdą na powierzchnię. Dzięki temu uda się je złapać.
 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szczepienie roślin – sposobem na szlachetną odmianę w ogrodzie

Okulizacja (oczkowanie) jest skuteczną metodą rozmnażania drzew oraz krzewów owocowych i ozdobnych. Polega na wszczepieniu oczka odmiany szlachetnej na podkładce bardziej odpornej. Okulizację przeprowadza się latem. To najprostszy zabieg szczepienia, który może wykonać nawet amator. A może ktoś ma ochotę na dwubarwne krzewy lilaków szczepione na ligustrze?

czytaj więcej

Jakie warzywa są najlepsze na uprawę poplonową w ogródku?

Wczesne warzywa zeszły już z zagonków, które wypadałoby jakoś zagospodarować. Wykorzystajmy rośliny warzywne nadające się do uprawy poplonowej. Głąbik krakowski, burak liściowy, kapusta pekińska czy kapusta pak choi to jedne z wielu propozycji.

czytaj więcej

Jak dobrze przyciąć żywopłot?

Żywopłot to piękny, żywy, zielony i ekologiczny płot. Stanowi gęstą ścianę , która skutecznie chroni przed hałasem, kurzem i wzrokiem ciekawskich. Jednak, aby trwale i pięknie się prezentował, należy go pielęgnować, czyli przycinać.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)