Truskawki najlepiej sadzić we wrześniu. Jak to zrobić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Truskawki najlepiej sadzić we wrześniu. Jak to zrobić?

07.09.2019

Najlepszą porą sadzenia truskawek jest sierpień. Nie zawsze jednak to się udaje – z różnych względów. W tym roku jedną z przyczyn opóźnienia sadzenia może być niesprzyjająca pogoda, np. susza. Jeśli to możliwe, wykorzystajmy pierwszą dekadę września i załóżmy poletko truskawkowe. Dla przeciętnej rodziny wystarczy około 10 sztuk jednej odmiany.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie stanowiska preferują truskawki
  • Które rośliny są dobrym przedplonem dla truskawek
  • Jak i kiedy sadzić truskawki
Rośliny preferują stanowiska o wystawie słonecznej, glebę żyzną, zasobną w składniki pokarmowe o pH 5,5–6,5. Najlepsze będzie miejsce, gdzie w ubiegłym roku zastosowano nawozy organiczne, m.in. obornik. Zaprawiania poletka obornikiem bezpoś­rednio przed sadzeniem roślin nie stosuje się z uwagi na słabe wykorzystanie składników z nawozu.

r e k l a m a

Po czym nie sadzić truskawek?

Ważną kwestią jest też następstwo roślin. Nie należy sadzić truskawek po truskawkach, ziemniakach, pomidorach, warzywach kapustnych ani po przedplonach, takich jak koniczyna, lucerna, trawy, które należą do roślin wieloletnich. To doskonałe siedlisko dla szkodników truskawek, w tym drutowców, nicieni, pędraków i opuchlaków.
Jako przedplon sprawdzi się natomiast gorczyca czy gryka, których korzenie wydzielają szkodliwe dla drutowców substancje. Podobne działanie mają aksamitki, których korzenie wydzielają substancje zapachowe odstraszające nicienie. Dobrym przedplonem dla truskawek w płodozmianie są rośliny bobowate, korzeniowe, jak marchew, pietruszka, a także zboża, które pozostawiają po sobie czyste stanowisko.

W truskawki dobrze jest zaopatrzyć się w gospodarstwie specjalizującym się w produkcji sadzonek najwyższej jakości. Unikajmy sadzonek ze starych, zapuszczonych plantacji, które mogą być źródłem chorób i szkodników. Często korzystamy z własnych sadzonek, ale to też nie zawsze przynosi dobry skutek i warto zainwestować, by zaopatrzyć się w zdrowy, sprawdzony materiał nasadzeniowy. Rośliny powinny być jędrne, korzenie jasne i zdrowe, bez jakichkolwiek zmian chorobowych czy oznak działania szkodników. Zaraz po zakupie należy rośliny posadzić w świeżą, pulchną i wilgotną glebę, by nie dopuścić do przeschnięcia korzeni. Jeśli nie jest to możliwe, zadołujmy rośliny w zacienionym miejscu, dobrze podlejmy i poczekajmy na właściwy moment.

Nie za gęsto ani nie za głęboko

Rośliny sadzimy w odleg­łości około 30 cm między sadzonkami w wyznaczonych rzędach w odległości około 80 cm. Taki odstęp pozwoli na dobrą cyrkulację powietrza między roślinami i utrzymanie plantacji wolnej od chorób grzybowych. Pamiętajmy, by rośliny sadzić w dni pochmurne, w wilgotną glebę. Jeśli panuje susza, konieczne będzie podlewanie – bezpośrednio po posadzeniu i później w miarę potrzeby. Pod rośliny wykopujemy dołki na taką głębokość, by nie zaginać korzeni. Nie sadzimy również zbyt głęboko. Uważajmy, by liść sercowy pozostał na powierzchni. Dokładnie uciskamy glebę wokół roślin i podlewamy.

Uprawiając truskawki, mamy gwarancję ich jakości. W ogrodzie przydomowym nie stosujemy bowiem preparatów chemicznych
  • Uprawiając truskawki, mamy gwarancję ich jakości. W ogrodzie przydomowym nie stosujemy bowiem preparatów chemicznych
Długa jesień sprzyja dobremu przyjmowaniu się roślin i wiązaniu kwiatów na przyszły sezon. Im roś­lina ma więcej czasu do nadejścia mrozów, tym lepszych plonów możemy się spodziewać. Gdy temperatura spadnie poniżej –6°C, warto rośliny nakryć agrowłókniną. Dzięki temu wolniej wejdą w stan spoczynku i lepiej się ukorzenią. Okrycie pozostawiamy do marca.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie w artykule: Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie główne:Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak przycinać porzeczki i agrest, aby lepiej owocowały?

Są trzy terminy cięcia porzeczek i agrestu. Pierwszy przypada tuż po zbiorach, czyli w sierpniu i wrześniu, drugi termin to jesień, na przełomie października i listopada, ale nie za późno, by krzewy zdążyły przygotować się do zimy. Trzeci zaś – wczesną wiosną. Wiosenny termin nie jest najlepszy, gdyż jeśli wykonamy go zbyt późno, istnieje zagrożenie zniszczenia zawiązanych pąków.

czytaj więcej

Porzeczki, winogrona, maliny, jeżyny – rozmnażamy krzewy jagodowe

Często się zdarza, że u sąsiadów, a nawet we włas­nym ogrodzie mamy ciekawe odmiany jeżyn, malin lub winogron a chcielibyśmy powiększyć ich kolekcję. Najłatwiej to zrobić, rozmnażając wegetatywnie. Warto więc poznać tajniki tego zabiegu.

czytaj więcej

Pomysł na łososia z truskawkami

Szukasz pomysłu na lekki, a zarazem niecodzienny obiad? Oto przepis, który przypadnie do gustu nie tylko wielbicielom łososia, ale i wszystkim którzy lubią łączyć najróżniejsze smaki w swojej kuchni. Jak przygotować łososia z truskawkami?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)