- Jakie stanowiska preferują truskawki
- Które rośliny są dobrym przedplonem dla truskawek
- Jak i kiedy sadzić truskawki
Rośliny preferują stanowiska o wystawie słonecznej, glebę żyzną, zasobną w składniki pokarmowe o pH 5,5–6,5. Najlepsze będzie miejsce, gdzie w ubiegłym roku zastosowano nawozy organiczne, m.in. obornik. Zaprawiania poletka obornikiem bezpośrednio przed sadzeniem roślin nie stosuje się z uwagi na słabe wykorzystanie składników z nawozu.
Po czym nie sadzić truskawek?
Ważną kwestią jest też następstwo roślin. Nie należy sadzić truskawek po truskawkach, ziemniakach, pomidorach, warzywach kapustnych ani po przedplonach, takich jak koniczyna, lucerna, trawy, które należą do roślin wieloletnich. To doskonałe siedlisko dla szkodników truskawek, w tym drutowców, nicieni, pędraków i opuchlaków.
Jako przedplon sprawdzi się natomiast gorczyca czy gryka, których korzenie wydzielają szkodliwe dla drutowców substancje. Podobne działanie mają aksamitki, których korzenie wydzielają substancje zapachowe odstraszające nicienie. Dobrym przedplonem dla truskawek w płodozmianie są rośliny bobowate, korzeniowe, jak marchew, pietruszka, a także zboża, które pozostawiają po sobie czyste stanowisko.
W truskawki dobrze jest zaopatrzyć się w gospodarstwie specjalizującym się w produkcji sadzonek najwyższej jakości. Unikajmy sadzonek ze starych, zapuszczonych plantacji, które mogą być źródłem chorób i szkodników. Często korzystamy z własnych sadzonek, ale to też nie zawsze przynosi dobry skutek i warto zainwestować, by zaopatrzyć się w zdrowy, sprawdzony materiał nasadzeniowy. Rośliny powinny być jędrne, korzenie jasne i zdrowe, bez jakichkolwiek zmian chorobowych czy oznak działania szkodników. Zaraz po zakupie należy rośliny posadzić w świeżą, pulchną i wilgotną glebę, by nie dopuścić do przeschnięcia korzeni. Jeśli nie jest to możliwe, zadołujmy rośliny w zacienionym miejscu, dobrze podlejmy i poczekajmy na właściwy moment.
Nie za gęsto ani nie za głęboko
Rośliny sadzimy w odległości około 30 cm między sadzonkami w wyznaczonych rzędach w odległości około 80 cm. Taki odstęp pozwoli na dobrą cyrkulację powietrza między roślinami i utrzymanie plantacji wolnej od chorób grzybowych. Pamiętajmy, by rośliny sadzić w dni pochmurne, w wilgotną glebę. Jeśli panuje susza, konieczne będzie podlewanie – bezpośrednio po posadzeniu i później w miarę potrzeby. Pod rośliny wykopujemy dołki na taką głębokość, by nie zaginać korzeni. Nie sadzimy również zbyt głęboko. Uważajmy, by liść sercowy pozostał na powierzchni. Dokładnie uciskamy glebę wokół roślin i podlewamy.
- Uprawiając truskawki, mamy gwarancję ich jakości. W ogrodzie przydomowym nie stosujemy bowiem preparatów chemicznych
Długa jesień sprzyja dobremu przyjmowaniu się roślin i wiązaniu kwiatów na przyszły sezon. Im roślina ma więcej czasu do nadejścia mrozów, tym lepszych plonów możemy się spodziewać. Gdy temperatura spadnie poniżej –6°C, warto rośliny nakryć agrowłókniną. Dzięki temu wolniej wejdą w stan spoczynku i lepiej się ukorzenią. Okrycie pozostawiamy do marca.
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie w artykule: Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie główne:Pixabay