Porzeczki, winogrona, maliny, jeżyny – rozmnażamy krzewy jagodowe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Porzeczki, winogrona, maliny, jeżyny – rozmnażamy krzewy jagodowe

18.08.2019

Często się zdarza, że u sąsiadów, a nawet we włas­nym ogrodzie mamy ciekawe odmiany jeżyn, malin lub winogron a chcielibyśmy powiększyć ich kolekcję. Najłatwiej to zrobić, rozmnażając wegetatywnie. Warto więc poznać tajniki tego zabiegu.

Polecaną porą do rozmnażania za pomocą sztobrów lub sadzonek zdrewniałych jest późne lato, w tym sierpień.

r e k l a m a

Z odrostów korzeniowych najłatwiej

W tym przypadku najlepszym przykładem jest malina, która tworzy odrosty korzeniowe w pobliżu roś­liny matecznej. wystarczy je wykopać i posadzić w zaplanowanym wcześniej miejscu. Nawet słabe i przycięte przy samej ziemi łatwo się przyjmują. Inną metodą rozmnażania malin jest sporządzenie sadzonek z 15-centymetrowych odcinków korzeni o grubości ołówka. Układamy je w wybranym miejscu na głębokość ok. 5 cm pod powierzchnią ziemi. Przysypujemy kompostem, podlewamy i zaznaczamy miejsce sadzenia, np. palikami. Wiosną z uśpionych oczek wyrosną nowe pędy.
Tę metodę możemy również zastosować przy rozmnażaniu jeżyn sztywnołodygowych. Teraz też jest odpowiednia pora rozmnażania jeżyny bezkolcowej i maliny czarnej. Aby uzyskać sadzonki jeżyny, możemy pobrać młode odrosty korzeniowe pojawiające się w pobliżu rośliny matecznej bądź wykonać z wierzchołków pędów odkłady poziome. W tym celu w wykopanym rowku o głębokości ok. 5 cm układamy pęd, mocujemy za pomocą widełek z drewienek, przysypujemy ziemią i podlewamy. Wios­ną oddzielamy od rośliny matecznej i przesadzamy na miejsce stałe. Podobnie można rozmnożyć winorośl. W wykopany dołek układamy łozę tak, by wierzchołek z 2–3 oczkami wystawał ponad powierzchnią, i przysypujemy ziemią. Wiosną oddziela się od rośliny matecznej i sadzi w docelowym miejscu.


Z sadzonek pędowych i wierzchołkowych

Tę metodę stosujemy najczęściej przy rozmnażaniu porzeczki czerwonej, czarnej i białej. Z roś­liny matecznej pozyskujemy jednoroczne zdrowe 15–20-centymetrowe pędy, ważne by miały 4–5 pąków. Pędy tniemy ukośnie tuż nad oczkiem. Dolne i górne cięcie pędu powinno znaleźć się ok. 1 cm od pąków. Odcinki umieszczamy ukośnie w żyznym podłożu, w miejscu osłoniętym od wiatru i regularnie podlewamy. Pozyskane pędy można również przez okres zimy przechowywać w wilgotnym piasku w chłodnym pomieszczeniu, np. w piwnicy, do wiosny. Dla lepszej skuteczności rozmnażania można końcówki zanurzyć w preparacie ukorzeniającym. W celu pobrania sadzonek winorośli szukamy łozy o średnicy ok. 5 mm. Łozę na sadzonkę jednooczkową przycinamy na 2 cm nad oczkiem i ok. 10 cm poniżej. W przypadku sadzonki dwuoczkowej, cięcie górne wykonujemy tak samo, lecz dolne na ok. 0,5 cm pod dolnym oczkiem, które usuwamy. Pamiętajmy, by cięcie wykonywać ostrym nożem, nie używajmy sekatora, który miażdży tkanki. Tak przycięte kawałki przez dobę moczymy w wodzie o temp. pokojowej. Łozy pobrane późnym latem lub jesienią przechowujemy w piwnicy zadołowane na głębokość 30 cm w wilgotnym piasku lub torfie. Wiosną pęd umieszczamy w wilgotnym podłożu, tak by oczko wystawało ponad powierzchnię ok. 1–2 cm.

Małgorzata Wyrzykowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Borówka wysoka- jakie odmiany warto wybrać?

Wszystkie odmiany borówki mają podobne preferencje. Każda z nich wymaga dobrego nasłonecznienia i niskiego pH, ale należy brać również pod uwagę inne czynniki wpływające na plonowanie. Jest to inwestycja na długie lata i warto poznać cechy charakterystyczne. Ważna jest pora dojrzewania owoców, a także podatność na choroby.

czytaj więcej

Jak dobrze zamrozić oraz ususzyć warzywa i owoce o najwyższej jakości?

Nadeszła pora zbiorów, czasem bardzo obfitych. Stajemy przed dylematem, co zrobić, by nie zmarnować owoców i warzyw. Robimy dżemy, konfitury, kompoty, konserwujemy i kisimy. Suszenie i mrożenie to równie skuteczny sposób na zachowanie dóbr wszelakich.

czytaj więcej

Jak przycinać porzeczki i agrest, aby lepiej owocowały?

Są trzy terminy cięcia porzeczek i agrestu. Pierwszy przypada tuż po zbiorach, czyli w sierpniu i wrześniu, drugi termin to jesień, na przełomie października i listopada, ale nie za późno, by krzewy zdążyły przygotować się do zimy. Trzeci zaś – wczesną wiosną. Wiosenny termin nie jest najlepszy, gdyż jeśli wykonamy go zbyt późno, istnieje zagrożenie zniszczenia zawiązanych pąków.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)