Z artykułu dowiesz się
- Jakie są zasady pielęgnacji pigwy?
- Które odmiany są najlepsze?
- Jak uprawiać pigwę?
Z artykułu dowiesz się
Pigwa jest drzewem dorastającym do 6 m wysokości, ale może być również prowadzona w kształcie krzewu. Ma owalne liście, zielone z wierzchu oraz szare od spodu. W zależności od odmiany, ich kolor może się różnić odcieniami zieleni oraz rodzajem omszenia. Pod koniec maja pigwa pokrywa się pięknymi jasnoróżowymi bądź białymi kwiatami o średnicy ok. 5 cm. Podczas kwitnienia wydziela intensywną acz przyjemną woń wyczuwalną nawet w promieniu kilkunastu metrów. Pigwy są samopylne a zatem nie wymagają zapylacza i mogą rosnąć samotnie, ale lepiej sadzić kilka egzemplarzy, by uzyskać lepsze owocowanie. W miejscu kwiatów tworzą się owoce i w zależności od odmiany przybierają kształt gruszki bądź jabłka, które dojrzewają w październiku. Początkowo pokryte są kutnerem, z czasem pokrywają się woskowym nalotem.
Drzewka należy uprawiać na stanowiskach słonecznych, by owoce odpowiednio dojrzewały, ciepłych i osłoniętych od wiatrów. Jest to roślina stosunkowo niewymagająca, lecz preferuje glebę żyzną, próchniczną i umiarkowanie wilgotną o pH 5,9–7,0. Źle się czuje na stanowisku, gdzie długo utrzymuje się woda oraz przy długotrwałej suszy. Jest rośliną ciepłolubną, a zatem na stanowiskach chłodnych i wietrznych słabiej owocuje, zawiązane owoce są mniej aromatyczne. Pigwa jest odporna na suszę, a źle znosi mokre gleby, na takich stanowiskach szybciej przemarza. Uprawiane odmiany różnią się mrozoodpornością i np. odmiana jabłkowa jest bardziej zimotrwała od gruszkowej.
Pigwę sadzi się zarówno wiosną, jak i jesienią. Nim jednak ją posadzimy, warto starannie przygotować glebę, aby zapewnić jej właściwy start i dobre warunki do wzrostu, co będzie sprzyjać uzyskiwaniu wysokiej jakości plonów oraz wczesnemu wejściu w okres owocowania. Rośliny w danym miejscu będą pozostawały przez wiele lat a gleba jest ich podstawowym źródłem zaopatrzenia w wodę i składniki pokarmowe. Mając to na uwadze, należy starać się nie popełniać błędów podczas sadzenia, które w trakcie uprawy mogą być trudne do zlikwidowania. Przede wszystkim gleba powinna być wolna od uporczywych chwastów trwałych, w tym powoju, ostów, perzu, skrzypu.
Rośliny dzielimy zazwyczaj na jabłkowe i gruszkowe ze względu na kształt owoców. Najlepszą i najlepiej owocującą odmianą jest Ursynowska o dużych, jabłkowatych owocach, których waga dochodzi czasem do 1 kg. Drzewo tej odmiany rośnie silnie, szybko wchodzi w okres owocowania a owoce charakteryzują się białożółtym miąższem, czerwieniejącym po zagotowaniu.
Olbrzymia Mamucia rodzi owoce żółte o wadze do 0,7 kg, które zwierzchnią stronę mają gładką, błyszczącą, pod spodem pokrytą kutnerem z owłosionym ogonkiem. Akademicka ma delikatną, gładką żółtą skórkę, jest bardzo aromatyczna, o wadze ok. 250 g, miąższ bardzo soczysty, jasnożółty. Wśród odmian gruszkowych najczęściej polecaną odmianą jest Bereczki. Rodzi duże, gruszkowate owoce o żebrowanych brzegach.
Drugą jest Pigwa Miękkoowocowa o wadze owocu ok. 500 g i podobno jedna z niewielu, którą można jeść na surowo. Charakteryzuje się miękkim, smacznym, soczystym i aromatycznym miąższem. Pigwa Gruszkowata rodzi owoce o wadze 250 g, aromatyczne o miąższu twardym i mało soczystym (wymaga zapylacza).
Sadzonki pigwy umieszczamy w przygotowanych dołkach o średnicy i głębokości ok. 30 cm, w odstępach nie mniejszych niż 3 m, choć jest zależne od właściwości sadzonej odmiany. Zazwyczaj formy drzewiaste wymagają rozstawy nawet 5 x 5 m. Przed umieszczeniem rośliny w dołku trzeba obejrzeć stan korzeni i usunąć uszkodzone, zdeformowane a pozostałe przyciąć. Po posadzeniu wokół rośliny tworzymy misę, obficie podlewamy a następnie podsypujemy tworząc kopczyk z ziemi do wysokości ok. 30 cm, który ochroni roślinę przed przymrozkami. Wiosną kopczyk rozgarniamy.
fot. Małgorzata Wyrzykowska
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 34/2022 na str. 30. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Małgorzata Wyrzykowska
– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Najważniejsze tematy