Ogródki inspirowane naturą – na czym polega permkultura?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ogródki inspirowane naturą – na czym polega permkultura?

10.07.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Miłośnicy ogrodnictwa – czy spotkaliście się z pojęciem permkultury? Część z Was na pewno tak, ale zapewne dla niektórych pojęcie permkultura może brzmieć obco. Na czym się opiera i o co w niej chodzi? Dowiedzmy się.

Słowo permkultura pochodzi z języka angielskiego, składa się z dwóch słów permanent + agriuculture, czyli w tłumaczeniu: ciągłe/stałe rolnictwo/uprawa, a więc w wolnym znaczeniu to stała uprawa roli.

r e k l a m a
Ogrodnictwo permakulturowe wiąże się z ideą życia blisko natury, uprawą warzyw owoców i ziół na własny użytek, dzięki temu co oferuje nam przyroda, czyli przy wykorzystaniu sił natury – wiatru, słońca, deszczu. Dzieje się to przy bardzo niskim nakładzie pracy i bez niszczenia ziemi, czyli bez użycia narzędzi ułatwiających prace ogrodowe. Holistyczne podejście do ogrodnictwa jakim jest permkultura zapewnia optymalne warunki rozwoju dla naszych upraw, ale i daje także schronienie i pożywienie wszelkim organizmom. A wszystkie działania pozwalają sprawiedliwie dzielić się z innymi tym co dzięki nim uzyskaliśmy, przy jednoczesnym dbaniu o potrzeby ludzi i Ziemi. Trzy główne filary permkulury to:
  • Troska o ziemię,
  • Troska o ludzi,
  • Dzielenie się nadmiarem.
Jednakże, aby z sukcesem móc wdrożyć idee permkultury w praktyce, należy zastosować się do zasad przewodnich, które ułatwiają przejście na ten sposób uprawy roli. Dzięki czemu po kilku sezonach można korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez naturę. Brzmi zbyt idealistycznie? Tak, ale naprawdę jest to możliwe.

Jakie działania należy podjąć, aby przejść na uprawę permkultury?

Założeniem permkultury jest wykorzystanie naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie, a więc np. wykorzystanie dobroczynnych działań organizmów glebowych albo resztek organicznych. Nie przekopywuje się ziemi i nie usuwa się resztek. Takie działania maja za zadanie uzdrowić glebę, która odpłaci się pięknymi plonami. Powstały ogród jest też jak najbardziej zbliżony do naturalnego ekosystemu, a my ingerujemy w niego jak najmniej albo wcale. Wystarczy sobie zobrazować jak następuje naturalna sukcesja terenów, które wcześniej były puste i ubogie w roślinność oraz zamieszkujące te tereny zwierzęta.
Kolejnym założeniem ogrodnictwa permkulturowego jest wykorzystanie roślin idealnych dla danego klimatu i wykorzystania tylko tych, które sprawdzają się w lokalnym środowisku.
Zatem warto przyjrzeć się swojej okolicy i zaobserwować jakie rośliny występują na naszym terenie. I poszukać odpowiedzi na takie pytania jak:
  • Które gatunki są najliczniejsze?
  • W jakich siedliska występują?
  • Jaki lokalne warunki klimatyczne i siedliskowe występują ogółem?
  • Jakie gleby występują w naszej okolicy?
  • Jakie są optymalne terminy siewu i sadzenia roślin? (Tutaj pomocny może okazać się kalendarz biodynamiczny). 
Temat ogrodnictwa zgodnego z naturą jest niewątpliwie warty zainteresowania. W permkulturze realizują się cele rolnictwa zrównoważonego, ekologicznego, bez użycia środków chemicznych. Na początku wymaga zrozumienia procesów jakie zachodzą wokół nas w naturze oraz dobrego przygotowania. Mimo to warto się z nim zapoznać i próbować stosować się do założeń permkultury. Wszak o to nam zazwyczaj chodzi, żeby nasze zbiory były nie tylko obfite, ale i jak najbardziej naturalne.
 
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay
 
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Permkultura krok po kroku- jakie są zalety takiej uprawy ogrodów?

Mimo dość sporego nakładu pracy jaki trzeba włożyć w na początku stosowania zasad permkultury, korzyści z takiego sposobu uprawy są niezliczone. To nie tylko ulga dla środowiska, ale także samo zdrowie. A wszystko to zgodnie z rytmem natury.

czytaj więcej

Sałata dobrym poplonem w ogródku

Sałaty najczęściej uprawiamy wiosną, jednak jest to doskonały gatunek również do uprawy poplonowej. Warto mieć ją w ogródku i czerpać z niej korzyść nie tylko wiosenną porą, lecz cały sezon. Jest w czym wybierać, ponieważ oprócz tradycyjnych sałat zielonych rynek oferuje nasiona kolorowych gatunków.

czytaj więcej

Zgłoś swój ziołowy ogródek i wygraj atrakcyjne nagrody!

W historii "Tygodnika Poradnika Rolniczego" odbyło się już pięć edycji konkursu "Zielony zakątek". Zeszłoroczną przerwę wymusiła na nas pandemia. Ale wracamy do dobrej i cenionej przez naszych Czytelników tradycji współzawodnictwa na kwieciste rabaty.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)