Kalendarz biodynamiczny na wrzesień 2022 roku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny na wrzesień 2022 roku

01.09.2022autor: Małgorzata Wyrzykowska

Pierwsze dni września sprzyjają pielęgnacji roślin liściowych, zakładaniu żywopłotów, sadzeniu roślin o ozdobnych liściach. W ogródku warzywnym skupiamy się na siewie koperku, sałaty, wysiewamy rośliny poplonowe oraz te z przeznaczeniem na zielone nawozy, np. gorczycę, facelię.

Wrzesień to czas na przetwory owocowe

W dni owocu zbieramy jabłka, gruszki, śliwki z przeznaczeniem do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory. Sadzimy truskawki, borówki, cytyńca, aktinidię. Jeśli panuje susza, nie zapominajmy o podlewaniu roślin. W szczególności korzeniowych, które teraz wymagają dużej ilości wilgoci do budowania korzenia. Nie zapominajmy również o wrzosowatych, a także hortensjach.

r e k l a m a

Fasola we wrześniu kończy wegetację - posprzątaj po niej

Powoli uprzątamy zagony z fasoli, która już skończyła wegetację, ogórków. Zdrowe resztki roślinne, bez oznak chorób i uszkodzeń przez szkodniki, przeznaczamy na kompost. Kompost, który już jest przefermentowany, można przeznaczyć na zasilenie zagonów pod jesienne nasadzenia czy zasiewy. Przekopane poczekają na wiosenne uprawy.

Jakie zabiegi wykonać w dni kwiatu, owocu i liścia?

W dni kwiatu ścinamy kwiaty na suszone bukiety, suszymy pachnące płatki różane, które wykorzystamy do bieliźniarek czy szuflad bądź dekoracji. Zbieramy nasiona roślin jednorocznych i dwuletnich na kolejny sezon, a nasiona nagietków, kosmosów, nasturcji, firletki, maków można wysiać zaraz po zbiorze na przygotowanych, spulchnionych rabatach. Podlewamy gnojówką z pokrzyw jarmuż i młode brokuły, by je wzmocnić.

Po pełni w dni owocu zbieramy winogrona na wino, konserwujemy fasolkę, która jeszcze pozostała na zagonach. Drzewa z późnymi odmianami jabłek i gruszek można ciąć, by odsłonić owoce. Uprzątamy zagony ze schodzących roślin, zbieramy resztki roślinne po warzywach ciepłolubnych.

W dni kwiatu na rabatach kwiatowych sadzimy rozchodniki, rudbekie, dekoracyjne trawy, a także narcyzy, krokusy, puszkinie, szachownice. Usuwamy przekwitłe kwiatostany cynii, dalii i innych, by zmobilizować je do tworzenia kolejnych kwiatów. Dosiewamy rośliny liściowe (np. roszponkę, szpinak, szczypiorek) z myślą o jesiennych, zimowych i wiosennych zbiorach. W sadzie tniemy czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, morele, z których skończyliśmy zbiory, a także rozpoczynamy sadzenie drzewek owocowych.





fot. unsplash

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 35/2022 na str. 65.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W jaki sposób ograniczyć starty azotu i fosforu w glebie?

Lekki skład granulometryczny, niska zawartość koloidów, minerałów ilastych i materii organicznej to główne przyczyny mniejszej zdolności polskich gleb do magazynowania wody i składników pokarmowych w wierzchniej warstwie i w związku z tym większe potencjalne straty biogenów (związków azotu i fosforu) do wód. 

czytaj więcej

Jak nawozić warzywa w ogródku, żeby dobrze rosły i plonowały?

Spośród wszystkich roślin uprawnych warzywa wykazują największe wymagania pokarmowe. Nie oznacza to jednak, że wszystkie gatunki są tak samo żarłoczne i wymagają takiego samego traktowania.

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)