Kalendarz biodynamiczny na wrzesień 2019
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny na wrzesień 2019

01.09.2019

Pierwsze dni miesiąca z symbolem kwiatu poświęcamy pracom na rabatach kwiatowych – wycinaniu przekwitłych kwiatostanów i zasychających części nadziemnych bylin. Warto również wykorzystać ten czas na sadzenie cebul kwiatowych.

Wysiej kwiaty jednoroczne, sadź żywopłot

W dni z symbolem kwiatu przed pełnią sadzimy byliny i kwiaty dwuletnie na miejsce stałe oraz wysiewamy nasiona roślin jednorocznych ozdobnych. Pod osłonami warto wysiać nasiona roślin liściastych (w dniu liścia), m.in. sałaty, roszponki, szpinaku, a także wysiać nasiona cebuli zimującej. Sadzimy też zimującą dymkę i ząbki czosnku.

r e k l a m a
Tuż przed pełnią w dni liścia sadzimy żywopłoty z roślin ozdobnych z liści. Zbieramy i suszymy zioła na zimowy użytek.

Ostatni dzwonek na kiszenie ogórków!

W dni owocu na początku miesiąca zbieramy owoce na przetwory, smażymy dżemy i powidła. To również ostatni dzwonek na kiszenie i marynowanie ogórków. Sadzimy drzewa i krzewy owocowe, rozmnażamy borówkę amerykańską z sadzonek półzdrewniałych.

W dni owocu warto uzupełnić ściółkę pod krzewami owocowymi i konarami drzew. Zbieramy spady i robaczywe owoce, które są siedliskiem chorób i szkodników – głęboko je zakopujemy lub palimy. Czyścimy rany na pniach drzew pestkowych z gumozy i zabezpieczamy maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem Funabenu.

Warto posadzić jeszcze rzodkiewkę

Pod osłonami w dni korzenia warto posiać rzodkiewkę „Opolankę”, którą zbierzemy przed nadejściem mrozów. W dni z symbolem kwiatu podlewamy hortensje, różaneczniki oraz azalie. To bardzo ważne, gdyż u schyłku lata wiążą pąki na kolejny rok. Sadzimy cebule krokusów, cesarskich koron, narcyzów, dzielimy liliowce i piwonie. Warto przed posadzeniem namoczyć cebule na dobę w herbacie z rumianku – ograniczy to choroby grzybowe.

W dni liściowe zasilamy trawniki nawozami o obniżonej zawartości azotu, które zawierają duże ilości fosforu, potasu i magnezu. Możemy również zastosować Rosahumus, pryskając lub podlewając murawę. Strzyżemy szpalery i iglaki.

W ostatnie dni miesiąca z symbolem kwiatu dosadzamy cebule narcyzów i cesarskich koron. Sadzimy borówki, pamiętając o kwaśnym podłożu. W ostatni dzień września wysiewamy rośliny na zielony nawóz. Na zagonkach sadzimy rozsadę melisy i rozłogi mięty. 7, 8 i 31 września to czas sprzyjający wędkowaniu.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: Unsplash
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie warzywa warto zasiać w ogrodzie przed zimą?

Siejąc warzywa jesienią, mamy duże szanse na wcześniejszy zbiór wiosną. Przeciętnie plony zostaną przyspieszone o 3 tygodnie. Po co sięgać na sklepowe półki po nowalijki, jeśli na zagonkach będziemy mieli własne, zdrowe i dorodne warzywa.

czytaj więcej

Mulczowanie ogrodu – na czym polega i co daje?

Mulczowanie i ściółkowanie wiele łączy. Oba zabiegi mają na celu ochronę gleby przed niekorzystnymi warunkami. Ściółkowanie polega na okryciu powierzchni gleby materiałami różnego pochodzenia. Mulczowanie natomiast – na przykryciu gleby ściętymi roślinami uprawianymi na zielony nawóz.

czytaj więcej

Kalendarz rolników – ważne daty w rolnictwie we wrześniu 2019

Złożenie wniosków na zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, opłacenie podatku rolnego, targi Agro Show 2019 czy nabór wniosków na dotacje na założenie firmy na wsi. Oto tylko wybrane wydarzenia jakie czekają rolników we wrześniu 2019 roku. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)