Kalendarz biodynamiczny na marzec 2020
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny na marzec 2020

01.03.2020

Wybierzmy się do sklepu ogrodniczego, by zaopatrzyć się w nasiona grochu i bobu, które jako pierwsze trafią na zagonki w dni owocu. W tych dniach uzupełniamy nasadzenia drzew i krzewów owocowych. Teraz warto też wysiać nasiona poziomek do skrzyneczek.

Na nasadzenia jakich warzyw i kwiatów przyszedł już czas?

W dniach korzenia wysiewamy pietruszkę, marchew, pasternak i arcydzięgiel. Wysadzamy korzenie chrzanu i rabarbaru. Wysiewamy do pojemników i skrzyneczek nasiona żeniszków, nagietków, cynii, lwiej paszczy czy nasturcji, które pozostaną w widnych pomieszczeniach, póki nie nastaną ciepłe dni.

r e k l a m a
W dni oznaczone symbolem liścia wysadzamy do gruntu rozsadę sałaty, kalarepy i wczesnej kapusty oraz wysiewamy koper, szpinak, rukolę, roszponkę. Dla bezpieczeństwa wszystkie wysiewy i nasadzenia przykryjmy agrowłókniną, by stworzyć im lepsze warunki rozwoju. Od pełni po nów możemy zająć się pracami domowymi, sprzątaniem, remontem czy drobnymi naprawami.

Zasady przycinania krzewów

Po pełni w dni kwiatu przeprowadzamy cięcie odmładzające i korekcyjne krzewów. Zawsze według zasady: kwitnące wiosną tniemy po kwitnieniu, a kwitnące latem i jesienią zawsze tniemy wiosną. W pierwszej kolejności wycinamy pędy uszkodzone, zagęszczające, a przyrosty ubiegłoroczne skracamy, by pobudzić je do tworzenia pąków kwiatowych. W dni liściowe zajmijmy się doprowadzeniem do porządku trawnika. Warto wygrabić starą darń i uprzątnąć zalegające ubiegłoroczne liście, które wykorzystamy jako ściółkę wokół krzewów. Zasilamy trawę nawozami azotowymi. Obejrzyjmy różaneczniki, czy nie padły ofiarą chorób grzybowych. Jeśli liście brązowieją, może warto opryskać je środkiem miedziowym albo jeszcze lepiej – miksturą sporządzoną ze skrzypu i rumianku.

Przytnij jabłoń, gruszę i aronię

W dni oznaczone owocem czas na cięcie krzewów i drzew owocowych, m.in. jabłonie i grusze, porzeczki, agrest, aronię, aktinidię, na pozostałe gatunki trochę jeszcze za wcześnie. Porzeczki posypujemy obficie popiołem drzewnym, który chroni przed szkodnikami i stanowi bogaty w składniki odżywcze nawóz. To również ostatni dzwonek na pryskanie preparatami miedziowymi brzoskwiń i nektaryn na kędzierzawość liści. Na ochojniki, czyli szkodniki świerków i modrzewi, stosujemy preparaty olejowe.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2020

Do pełni w dni korzenia wysiewamy skorzonerę, marchew, pietruszkę, pasternak. W dni kwiatu wysiewamy kwiaty jednoroczne. W obawie przed przymrozkami lepiej zastosować osłony lub wysiać je do skrzyneczek. W tym czasie wysadzamy do pojemników dalie, kanny, lilie, mieczyki czy dziwaczki.

czytaj więcej

Kalendarz dla rolników na marzec 2020: dopłaty, targi, podatki

W kalendarzu rolniczym na marzec 2020 roku znalazły się daty związane z opłaceniem podatku rolnego, składaniem wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2020 r., dotacje na nawadnianie oraz targi rolnicze w Kielcach. W marca odbędzie się też Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce.

czytaj więcej

Kalendarz biodynamiczny - luty 2020

Pierwszy tydzień miesiąca, to okres do pełni Księżyca, a więc czas sprzyjający siewom. Najkorzystniej nasiona na kiełki i rozsadę wysiać w 2 dni poprzedzające pełnię. Wysiewy wiążą się z zakupami nasion, ziemi, szykowaniem naczyń. Ponieważ w lutym jeszcze nie widać wielu zainteresowanych nabywaniem nasion, warto wykorzystać ten czas

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)