Kalendarz biodynamiczny na październik 2019
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny na październik 2019

01.10.2019autor:

Początek miesiąca to dni liściowe. Warto zająć się ostatnimi postrzyżynami i formowaniem żywo­płotów. Nadal kosimy trawniki, a skoszoną trawą ściółkujemy krzewy bądź przeznaczamy ją na kompost. To również dobry czas na zakładanie i układanie pryzm. W drugim terminie dni liściowych zbieramy głowy kapusty i przeznaczamy je na kiszonki.

Czas na wykopanie dalii i mieczyków

Dni owocowe sprzyjają dalszym zbiorom jabłek, gruszek i winogron, a w warzywniku zbieramy ogórki, pomidory, paprykę oraz dyniowate. W zaplanowanych wcześniej miejscach dosadzamy drzewa i krzewy owocowe, wcześniej zaprawiając dołki kompostem lub ziemią kompostową.

r e k l a m a
W pierwsze dni kwiatowe kończymy sadzenie cebul kwiatowych, m.in. krokusów, narcyzów, cesarskich koron, hiacyntów czy szafirków. Zbieramy lampiony miechunek do zasuszenia. Po pierwszych przymrozkach wykopujemy dalie i mieczyki, a także inne ozdobne kłącza, bulwy i cebule. Po przesuszeniu w przewiewnym pomieszczeniu przenosimy je do piwnicy, gdzie spędzą zimę przesypane torfem lub grubymi trocinami.

Po pełni w dni owocu czas na zbiory dzikich owoców. Po zebraniu zamrażamy je. Dosadzamy drzewa i krzewy owocowe.

Opustoszałe grządki w ogrodzie warto spulchnić i zasilić kompostem 

W dni korzenia natomiast sadzimy ząbki ozimego czosnku oraz szparagi – jeśli jesteśmy w posiadaniu sadzonek. W tunelach lub szklarniach siejemy rzodkiewkę, w gruncie marchewkę i pietruszkę. Wybieramy odmiany wczesne, które rozpoczną wegetację wiosną. Zbieramy warzywa korzeniowe z przeznaczeniem na zimowe przechowywanie. Opustoszałe grządki spulchniamy, zasilamy kompostem i rosahumusem.

W kolejnych dniach kwiatowych wykopujemy rośliny cebulowe, dalie i pacioreczniki i przenosimy do piwnic. Z balkonów sprzątamy roś­liny doniczkowe i letnie ozdobne w skrzyneczkach. Jeśli szkoda nam pozbyć się pelargonii, wyjmujemy je z ziemi, korzenie czyścimy, roś­liny skracamy, owijamy w gazety i przenosimy do piwnicy, gdzie przetrwają do wiosny. Ściółką kory zabezpieczamy korzenie magnolii.
W dni liścia wysiewamy rzutowo koper. Cztery ostatnie dni miesiąca przeznaczamy na robienie porządków na zagonach, grabienie trawników, zabezpieczanie wrażliwych bylin przed mrozami, związywanie traw ozdobnych i wycinanie przekwitłych kwiatostanów i szpecących badyli.

kalendarz biodynamiczny na pazdziernik

legenda
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kalendarz biodynamiczny na listopad 2019

Kończy się złota jesień, a nam przybywa obowiązków związanych z przygotowaniem ogrodu do snu zimowego. Byle nie za wcześnie, bo zamiast pomóc, możemy zaszkodzić. Listopadowe okrywanie roślin pozostawmy do czasu zapowiedzi pierwszych większych mrozów.

czytaj więcej

Już wkrótce przymrozki – prognoza pogody od 22 do 29 października

IMGW prognozuje, że przez kilka najbliższych dni możemy spodziewać się wysokich, jak na koniec października, temperatur. Nawet powyżej 20 stopni Celsjusza. Jednak z każdym dniem temperatura powietrza będzie nieco spadać. Do tego stopnia, że wkrótce nocą w niektórych regionach Polski temperatura spadnie nawet do –2 st.C.  

czytaj więcej

Jakie warzywa warto zasiać w ogrodzie przed zimą?

Siejąc warzywa jesienią, mamy duże szanse na wcześniejszy zbiór wiosną. Przeciętnie plony zostaną przyspieszone o 3 tygodnie. Po co sięgać na sklepowe półki po nowalijki, jeśli na zagonkach będziemy mieli własne, zdrowe i dorodne warzywa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)