Kalendarz biodynamiczny na listopad 2019
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny na listopad 2019

02.11.2019autor:

Kończy się złota jesień, a nam przybywa obowiązków związanych z przygotowaniem ogrodu do snu zimowego. Byle nie za wcześnie, bo zamiast pomóc, możemy zaszkodzić. Listopadowe okrywanie roślin pozostawmy do czasu zapowiedzi pierwszych większych mrozów.

Listopad to również miesiąc wzmożonej aktywności gryzoni, należy się z tym liczyć i naszykować pułapki i preparaty odstraszające. Jeśli pogoda dopisuje, to w dni liściowe od nowiu po pełnię warto posiać szpinak i roszponkę.

Ochrona przed zimowym mrozem

To dobry czas na przesadzanie roślin, wykorzystajmy na to każdy pogodny dzień. Gromadźmy suche liście, łęty i wszystko, co zgrabimy w ogrodzie, bo przyda się na ściółkę. W dni kwiatu zajmijmy się rabatami z bylinami i naszykujmy materiał ściółkowy, by okryć te najwrażliwsze.  Bardzo ważne będzie również zabezpieczenie korzeni magnolii. Rododendrony, pierisy, laurowiśnie i wszystkie zimozielone teraz powinny dostać dużą dawkę wody. Typowa zima jest najsuchszą porą roku, a te krzewy nie zapadają w sen zimowy i potrzebują dużo wilgoci. Ważne jest także, by zimą w dni roztopów dostarczać im również dużo wody.

r e k l a m a
W miejscu, gdzie planujemy założyć wiosną inspekt, przygotujmy ziemię, czyszcząc ją z chwastów stałych i rozsypując grubą warstwę resztek roślinnych, które zimą ulegną rozkładowi tworząc próchnicę. Po pełni zajmijmy się roślinami balkonowymi, zabezpieczmy przed mrozami, ustawiając np. na styropianie i owijając pojemniki folią pęcherzykową. Górę roślin zabezpieczymy przed falą mrozów rękawem zimowej włókniny.

Czas na zbieranie owoców głogu

Wygrabiamy dokładnie systematycznie liście z trawników, bo tam nic nie powinno pozostać na zimę. Inaczej ma się sprawa z liśćmi leżącymi na ziemi. Ochronią one powierzchnię przed mrozami. W dni korzenia możemy jeszcze posiać nasiona marchewki i pietruszki, które dobrze przezimują, a wiosną wcześniej wykiełkują. Zbieramy opadłe owoce i te, które jeszcze utrzymują się na drzewach. Do mrozów przytnijmy  winorośl, nie czekając do wiosny. Wiosną łozy płaczą i tracą wodę. Pod koniec miesiąca, zaczynając od nowiu, zbieramy owoce głogu, tarniny, jarzębiny, z których przyrządzimy nalewki. W piwnicach i przechowalniach sprawdzamy stan bulw, cebul i kłączy. Jeżeli zauważymy coś niepokojącego, usuńmy te z oznakami zmian chorobowych.

Kalendarz biodynamiczny na listopad 2019


Legenda do kalendarza biodynamicznego



Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kalendarz biodynamiczny na grudzień 2019

Według wielowiekowej tradycji rolniczej w grudniu, a dokładnie w adwencie, nie wykonujemy żadnych prac związanych z uprawą. To jednak nie znaczy, że w ogóle nie myślimy o ogrodzie. 

czytaj więcej

Jak dobrze okryć rośliny w ogrodzie i sadzie przed zimą?

W każdej chwili mogą nastąpić mroźne dni, więc lepiej zaopatrzyć się w odpowiednie materiały, m.in. agrowłókninę, maty słomiane, korę, a także zgromadzić te, które są w zasięgu ręki, np. trociny, suche liście.

czytaj więcej

Kalendarz dla rolników na listopad 2019

W listopadzie mijają terminy złożenia wniosków na pomoc suszową, dotacji na nawadnianie w gospodarstwach, na lasy prywatne czy o wsparcie na rolniczy handel detaliczny. W listopadzie rolniczy muszą też pamiętać o opłaceniu raty podatku rolnego. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)