Jak zwalczać parcha jabłoni jesienią?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zwalczać parcha jabłoni jesienią?

16.10.2021autor: Małgorzata Wyrzykowska

Parch jabłoni jest jedną z groźniejszych chorób ziarnkowych drzew owocowych. Atakuje dwuetapowo. Pierwsza faza infekcji zachodzi wiosną, zazwyczaj w maju, i trwa do połowy czerwca. Podczas deszczowych dni zarodniki workowe grzyba uwalniają się z zeszłorocznych opadłych liści i infekują nowe organy.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak zwalczać parcha jabłoni jesienią?
  • Jak zadbać o skuteczność oprysku mocznikiem?
  • Jak rozwija się parch jabłoni ?

Profilaktyka w ochronie upraw przed parchem jest najważniejsza

Tu główną rolę gra profilaktyka polegająca na przeprowadzaniu oprysków z użyciem preparatów roślinnych, np. z wrotyczu, z częstotliwością do około 5-7 dni, lub co 10 dni, gdy pogoda jest sucha i słoneczna.

Drugi etap jest okresem infekcji wtórnych, które zachodzą od końca czerwca, ale źródłem tych infekcji nie są opadłe zeszłoroczne liście, lecz plamy, które widoczne są na owocach i liściach. Jeśli występują częste opady deszczu, zabiegi zwalczające wykonujemy co 5 dni tymi samymi preparatami roślinnymi lub preparatem ekologicznym zawierającym substancję czynną, czyli luminarynę, występującą w Plantivaksie. Substancji tej używa się zarówno przy pierwotnej jak i wtórnej infekcji parchem jabłoni.

Te metody się sprawdzają podczas wegetacji. Jesienią również mamy wpływ na ograniczenie porażenia przez oprysk mocznikiem.

r e k l a m a
Liście porażone parchem jabłoni są źródłem przyszłorocznych wiosennych infekcji

  • Liście porażone parchem jabłoni są źródłem przyszłorocznych wiosennych infekcji

Jak zadbać o skuteczność oprysku mocznikiem?

Duży wpływ na skuteczność zabiegu będzie miał termin wykonania oprysku, który powinniśmy dostosować do czasu zrzucania liści, czyli po pierwszych przymrozkach. Ważne, by oprysk wykonać, gdy tworzy się tkanka oddzielająca liść od pędu, która uniemożliwi przedostanie się nawozu do pędów. Najlepiej wykonać go w czasie, gdy około 95% liści pozostało na drzewie. Do oprysku należy przygotować dużą ilość cieczy roboczej w stężeniu 5-procentowym mocznika (na 10 litrów wody potrzebujemy pół kilograma mocznika) i opryskać nią całą powierzchnię liści bardzo dokładnie.

Mocznik sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, które szybciej rozłożą liście i patogen nie będzie miał pożywki do rozwoju i przezimowania. Jeżeli nie uda się wykonać zabiegu w ww. terminie, można opadłe liście i ziemię pod drzewami opryskać wczesną wiosną mocznikiem w stężeniu 7-procentowym, ale efekty są dużo słabsze – trudniej jest pokryć dokładnie preparatem wszystkie liście leżące na ziemi od tych znajdujących się jeszcze na drzewie. Według danych pochodzących od pomologów oprysk mocznikiem jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ograniczenia infekcji parcha na jabłoniach i gruszach i, co ważne, stosowanym również w uprawach ekologicznych.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Małgorzaty Wyrzykowskiej pt. Jesienią też możesz walczyć z parchemktóry ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 41/2021 na str. 59.

Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pigwa – jak uprawiać, jak wygląda, jakie odmiany?

Pigwa pospolita, zwana też polską cytryną, to roślina dość rzadko spotykana w przydomowym ogródku. Jest to dekoracyjny krzew, którego kwiaty są miododajne, a owoce – zdrowe. Jak pielęgnować i uprawiać pigwę? Dlaczego warto zainteresować się jej uprawą?

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Jak rząd pomaga rolnikom ze stref ASF?

Jak rząd pomaga rolnikom poszkodowanym przez ASF? Lista programów pomocy jest długa, jednocześnie są starania o uruchomienie przez Brukselę nadzwyczajnej pomocy finansowej dla producentów świń w Polsce.

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)