Jak samemu zainstalować oświetlenie w ogrodzie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak samemu zainstalować oświetlenie w ogrodzie?

05.12.2021autor: Zuzanna Ćwiklińska

Oświetlenie w ogrodzie, prócz funkcji praktycznych, może spełniać także funkcje dekoracyjne. Od jego instalacji wiele osób odstrasza jednak wizja rozkopywania całego ogrodu lub konieczności zatrudniania licznych fachowców. Na szczęście nie jest to już konieczne - oświetlenie niskonapięciowe zainstalować może każdy, bez korzystania ze specjalistycznego sprzętu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zalety instalacji niskonapięciowych

Systemy niskonapięciowe, inaczej systemy 12V, są nie tylko łatwe w montażu, ale także bezpieczne dla dzieci i zwierząt. Co więcej, zgodnie z przepisami taka instalacja może być poprowadzona na powierzchni ziemi lub zakopana na niewielkiej głębokości - to duża różnica w stosunku np. do instalacji 230V, która musi znajdować się co najmniej 50 cm pod ziemią. Dostępne na rynku systemy lampek różnią się od siebie stopniem szczelności (IP), jednak większość przeznaczona jest do montowania na zewnątrz i cechuje się wodoszczelnością.

r e k l a m a

Instalacja oświetlenia ogrodowego

Montaż tego typu oświetlenia to nic trudnego. System opiera się na szybkozłącznych elementach, które można połączyć bez żadnych dodatkowych narzędzi. Instalując go w ogrodzie, wystarczy umieścić lampki w wybranych miejscach i podłączyć je do przewodu głównego. Ten zaś trzeba podpiąć do transformatora... I gotowe! System można później rozbudowywać, podłączając kolejne świetlne dekoracje czy urządzenia, np. czujnik ruchu. Należy przy tym pamiętać, że transformator powinien mieć moc wyższą, niż suma mocy wszystkich podłączonych elementów.

Jakie lampy wybrać?

Rynek oświetlenia ogrodowego jest w tej chwili bardzo szeroki. Popularne są lampy z żarówkami LED, oszczędniejszymi i trwalszymi od zwykłych żarówek. Większość lamp ma wymienne źródło światła - dzięki temu, gdy żarówka już się zużyje, można ją zamienić na nową bez konieczności zmian w całym systemie oświetlenia ogrodu. Warto jednak zadbać, by oświetlenie było spójne i wybrać jeden odcień - ciepły lub zimny. W ogrodzie można zainstalować także lampy o świetle zmiennym RGB.

Wiele firm oferuje dziś tzw. “inteligentne systemy oświetlenia”, czyli takie, którymi można kierować za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym. Dostępne są także systemy, którymi steruje się za pomocą pilota czy mostka wifi.

Oświetlenie ogrodowe – jak je rozmieścić?

Dzięki temu, że systemu niskonapięciowego nie trzeba wkopywać w ziemię, możliwości rozmieszczenia lamp w ogrodzie są niemal nieskończone. Najczęstszym i najbardziej praktycznym wyborem jest oświetlenie ścieżek ogrodowych - dzięki temu z pewnością unikniemy przypadkowego podeptania roślin w ciemności. Pojedyncze reflektory można skierować także na wyrośnięte drzewo czy konstrukcje ozdobne, np. z kamieni. Oświetlenie może stać się elementem dekoracji, dodającym ogrodowi charakteru - późną jesienią i zimą, gdy światła dziennego jest mniej, będzie się prezentować naprawdę widowiskowo.

Zuzanna Ćwiklińska, fot. pixabay.com

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy nowy koronawirus Omikron zagraża rolnictwu?

Omikron, czyli nowy wariant wirusa SARS-CoV-2, pojawił się niedawno i natychmiast został uznany za bardzo niebezpieczny. Okazuje się, że nowa mutacja może zagrozić nie tylko ludzkiemu zdrowiu, ale także światowej gospodarce. Czy rolnictwo ucierpi przez wariant Omikron?

czytaj więcej

Orientalna skimia upiękni nasz ogród zimą

Skimmia japońska wspaniale się prezentuje w ogrodach orientalnych i na zacisznych rabatach w otoczeniu z roślinami wrzosowatymi. Można uprawiać ją też w donicach na balkonie czy tarasie. Sprawdź, jakie warunki musisz jej zapewnić?

czytaj więcej

Ogród w Gibach to prawdziwa apteka

Ogród państwa Morozów, mieszkańców wsi Giby, usytuowany jest tuż przy jeziorze Gieret. W tym nowatorskim jak na okoliczne standardy ogrodzie funkcja ozdobna łączy się z użytkową. Można zarówno zachwycać się bogactwem oryginalnych roślin, jak i skosztować ekologicznych przysmaków. Ogród otrzymał wyróżnienie w naszym konkursie „Zielony zakątek”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)