Jak przywrócić piękno zdziczałym krzewom?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak przywrócić piękno zdziczałym krzewom?

22.01.2023autor: Małgorzata Wyrzykowska

Cięcie krzewów to ważny zabieg pielęgnacyjny, którego nie należy zaniedbywać. Powoduje tworzenie nowych pędów, które poprawiają kształt i formują koronę. Na nowych pędach pojawią się okazałe kwiaty i lepszej jakości owoce, które staną się prawdziwą ozdobą.

Jakie narzędzia sprawdzą się przy cięciu krzewów?

Co zatem zrobić z krzewami, które przez zaniedbanie zbytnio się rozrosły i straciły swój charakter? Zalecane jest cięcie prześwietlające i odmładzające, które wykonujemy zimą bądź na przedwiośniu. Jedynie krzewy o barwnych pędach, takie jak dereń biały i rozłogowy, złotlin chiński oraz okazy róży o ozdobnych kolcach, przycinamy nieco później, by nie tracić ich dekoracyjnego efektu.

Pędy cienkie wycinamy sekatorem ręcznym, grubsze gałęzie sekatorem oburęcznym, a konary ostrą piłką – najwygodniejszy jest lisi ogon. Rany po wyciętych gałęziach należy zabezpieczyć farbą emulsyjną z dodatkiem Topsinu bądź pastą Funaben 3, by uchronić roślinę przed infekcją.

r e k l a m a

Wpuść słońce do środka, popraw cyrkulację powietrza w koronie. W jaki sposób?

Celem cięcia prześwietlającego jest rozluźnienie korony oraz zapobieżenie rozwojowi chorób grzybowych, które bardzo często atakują zbyt zagęszczone krzewy. W tych warunkach słabo przebiega cyrkulacja powietrza, dostęp światła jest ograniczony, co powoduje zbyt długie obsychanie pędów i liści po deszczach. Stosujemy go głównie u krzewów kilkuletnich, gdy stwierdzimy, że krzew jest nadmiernie zagęszczony.

Zabieg polega na wycięciu jak najbliżej nasady krzewu z jego wnętrza pędów najstarszych, silnie rozgałęzionych, które powodują zbytnie zagęszczenie wnętrza korony. Usuwamy również te pokładające się na ziemi i uszkodzone. Częściej niż co 3–4 lata nie ma potrzeby go przeprowadzać, choć zależy to od gatunku i siły wzrostu. Tego rodzaju zabiegu najczęściej wymagają niektóre tawuły, żylistki, krzewuszki, forsycje oraz śnieguliczki.

Kiedy zdecydować się na cięcie radykalne?

Na tym polega cięcie odmładzające. Przycinamy wszystkie pędy w celu odbudowy całej korony. Tę metodę stosuje się przy krzewach zatracających wartość dekoracyjną, m.in. lilaków, tamaryszków, forsycji, kolkwicji.

Przykładem może być lilak, kiedy kwiaty pojawiają się tylko w górnej części korony, wiechy stają się coraz mniejsze, a kwiaty drobniejsze. Przycinamy wszystkie pędy na wysokości od 30 do 50 cm, a z pączków śpiących poniżej miejsca cięcia wyrosną nowe, silne pędy. Co prawda, nie zakwitną w tym sezonie wegetacyjnym, lecz w następnym wypuszczą okazałe kwiatostany. Lilaki to okazy szczepione lub okulizowane, które często wydają liczne odrosty korzeniowe, trudne do usunięcia. Również na pniu poniżej miejsca szczepienia mogą pojawić się odrosty, które z czasem zagłuszają część szlachetną, a niekiedy mogą doprowadzić do jej zamarcia.

Czasem słyszy się, że „rósł bez o pięknych kwiatach, a teraz ma białe lub liliowe nędzne kwiaty” – to właśnie jest przykład zdziczenia. Podobny problem może wystąpić u migdałka i śliwy wiśniowej szczepionych na ałyczy. Pędy podkładki wyrastające u nasady pnia potrafią w ciągu 2–3 lat zdominować zaszczepioną roślinę szlachetną i może skończyć się tym, że zaczniemy zbierać owoce ałyczy, bo po szlachetnej roślinie śladu nie będzie.

Regularne przycinanie pędów pozwoli na utrzymanie lilaków w dobrej kondycji

  • Regularne przycinanie pędów pozwoli na utrzymanie lilaków w dobrej kondycji

fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 3/2023 na str. 56.
Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Super świnie atakują USA

Północna część Stanów Zjednoczonych jest zagrożona inwazją tzw. "super świń". Jak podają amerykańskie media są to gigantyczne, „niesamowicie inteligentne i niemal nieuchwytne" zwierzęta, które mogą przetrwać surowy klimat Kanady. A teraz szukają żerowisk w USA. Jak powstały super świnie?

czytaj więcej

Zbuduj inspekt i dużo wcześniej ciesz się warzywami z ogródka

Przy odrobinie zdolności do majsterkowania można samemu zrobić okna inspektowe. Dzięki nim przyspieszymy rozwój warzyw czy kwiatów. Można oczywiście nabyć gotowe szklarnię czy tunel foliowy, ale prosty inspekt bez większych nakładów finansowych jest w zasięgu naszych możliwości.

czytaj więcej

Ogród zimą także ma swój urok. Warto się po nim rozejrzeć

Są tacy, którzy uważają jesień i zimę za najbrzydsze i przygnębiające pory roku. Spróbujmy poszukać jej uroków, by poprawić sobie nastrój spowodowany pochmurnymi bądź deszczowymi dniami.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)