- Które rośliny warto wysiać zimą, ponieważ potrzebują sporo czasu od siewu do kwitnienia?
- Jak przygotować podłoże pod produkcję rozsady?
- Jakie lampy wybrać do doświetlania roślin?
Koniec stycznia i luty to również czas wysiewu jednorocznych roślin ozdobnych, które charakteryzują się długim okresem wegetacji od siewu do kwitnienia. U takich roślin kwitnienie następuje po upływie około 4 miesięcy. Do nich należą: begonia stale kwitnąca, heliotrop, żeniszek meksykański, lobelia, szałwia, pelargonie bluszczolistne i rabatowe, w nasiona których zaopatrzyć się powinniśmy w miarę szybko.
Jak przygotować podłoże?
Kolejną sprawą jest podłoże, przygotowanie którego o tej porze roku może być problematyczne. Spróbujmy zrobić je samodzielnie. Do jego przygotowania potrzebny będzie materiał organiczny, taki jak torf, węgiel brunatny, przekompostowany obornik, kora i trociny. Zazwyczaj robimy podłoże dwuskładnikowe, np. torf wysoki plus piasek, torf wysoki plus perlit, albo trójskładnikowe, np. torf wysoki plus węgiel plus kora czy torf plus węgiel plus piasek. Jak daje się zauważyć, dominującym składnikiem jest torf wysoki, który ma wiele zalet: jest pulchny, co sprzyja kiełkowaniu i wzrostowi siewek.
Charakteryzuje się też dużą pojemnością wodną, gromadząc około 80% wody i powietrza, dzięki czemu nawadnianie roślin może być mniejsze. Możemy również nabyć dostępne w sklepach ogrodniczych gotowe substraty torfowe lub ziemię ogrodniczą przeznaczoną do produkcji rozsady. Koszt worka nie jest wysoki, a taka ilość do produkcji rozsady wystarczy, czasem nawet zostanie. Przyda się do wysiewu kolejnej partii nasion. Na kilka dni przed wysiewem ziemię przenosimy do pomieszczenia, w którym panuje temperatura pokojowa.
Światło przez minimum 14 h
Ta pora roku raczej skąpa jest w dni słoneczne, a rozsada będzie wymagała odpowiedniego doświetlenia. Dla uzyskania rozsady o dobrej kondycji powinniśmy zapewnić jej doświetlenie przez minimum 14 godzin dziennie. Najprościej wykonać stelaż, na którym zawiesimy lampy na wysokości około 10 cm nad wierzchołkami roślin. I tu dobrze jest mieć konstrukcję z możliwością regulacji wysokości ich umieszczenia, by móc je podnosić w miarę wzrostu roślin. A jakie lampy zastosować? Najtaniej byłoby świetlówki liniowe, te bowiem emitują światło najbardziej zbliżone do dziennego, ale istnieje ryzyko podniesienia temperatury w bezpośrednim otoczeniu roślin. W ostatnim czasie coraz większym powodzeniem cieszą się lampy LED. Są bardzo efektywne, a jednocześnie pobierają mało energii i – co równie ważne – są bardzo trwałe. Nie emitują ciepła, ale są dość kosztowne i to jest ich wadą. Szczególnie kosztowne są lampy produkowane na potrzeby ogrodnictwa. Możemy sami wykonać odpowiedni energooszczędny panel LED, korzystając z niedrogich, ogólnodostępnych taśm świetlnych. Oczywiście liczbę taśm i wielkość panelu należy tak dopasować do powierzchni upraw, by wszystkim roślinom zapewnić równe i intensywne doświetlenie.
- Odpowiednie podłoże, dobre jakościowo nasiona, właściwa wilgotność, temperatura na poziomie 20°C i doświetlenie roślin gwarantują krępą rozsadę
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: Małgorzata Wyrzykowska