Jak przygotować rozsady warzyw i kwiatów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak przygotować rozsady warzyw i kwiatów?

26.01.2020autor:

Niebawem rozpoczniemy produkcję rozsady warzyw i roślin ozdobnych. Dobrze się do niej przygotujmy. Domowe potrzeby zaspokoją niewielkie ilości nasion, czyli najmniejsze opakowania. Warto już zacząć myśleć o zakupie nasion: brokułu, kapusty czerwonej i białej wczesnej, kalarepy, sałaty, szpinaku, pora, selera naciowego i korzeniowego, karczocha, karda, cebuli. To warzywa, którymi zajmujemy się w pierwszej kolejności. Sprawdźmy czy nasiona mają właściwą datę przydatności.

Z artykułu dowiesz się

  • Które rośliny warto wysiać zimą, ponieważ potrzebują sporo czasu od siewu do kwitnienia?
  • Jak przygotować podłoże pod produkcję rozsady?
  • Jakie lampy wybrać do doświetlania roślin?
Koniec stycznia i luty to również czas wysiewu jednorocznych roś­lin ozdobnych, które charakteryzują się długim okresem wegetacji od siewu do kwitnienia. U takich roślin kwitnienie następuje po upływie około 4 miesięcy. Do nich należą: begonia stale kwitnąca, heliotrop, żeniszek meksykański, lobelia, szałwia, pelargonie bluszczolistne i rabatowe, w nasiona których zaopatrzyć się powinniśmy w miarę szybko.

Jak przygotować podłoże?

Kolejną sprawą jest podłoże, przygotowanie którego o tej porze roku może być problematyczne. Spróbujmy zrobić je samodzielnie. Do jego przygotowania potrzebny będzie materiał organiczny, taki jak torf, węgiel brunatny, przekompostowany obornik, kora i trociny. Zazwyczaj robimy podłoże dwuskładnikowe, np. torf wysoki plus piasek, torf wysoki plus perlit, albo trójskładnikowe, np. torf wysoki plus węgiel plus kora czy torf plus węgiel plus piasek. Jak daje się zauważyć, dominującym składnikiem jest torf wysoki, który ma wiele zalet: jest pulchny, co sprzyja kiełkowaniu i wzrostowi siewek.

r e k l a m a
Charakteryzuje się też dużą pojemnością wodną, gromadząc około 80% wody i powietrza, dzięki czemu nawadnianie roślin może być mniejsze. Możemy również nabyć dostępne w sklepach ogrodniczych gotowe substraty torfowe lub ziemię ogrodniczą przeznaczoną do produkcji rozsady. Koszt worka nie jest wysoki, a taka ilość do produkcji rozsady wystarczy, czasem nawet zostanie. Przyda się do wysiewu kolejnej partii nasion. Na kilka dni przed wysiewem ziemię przenosimy do pomieszczenia, w którym panuje temperatura pokojowa.

Światło przez minimum 14 h

Ta pora roku raczej skąpa jest w dni słoneczne, a rozsada będzie wymagała odpowiedniego doświetlenia. Dla uzyskania rozsady o dobrej kondycji powinniśmy zapewnić jej doświetlenie przez minimum 14 godzin dziennie. Najprościej wykonać stelaż, na którym zawiesimy lampy na wysokości około 10 cm nad wierzchołkami roślin. I tu dobrze jest mieć konstrukcję z możliwością regulacji wysokości ich umieszczenia, by móc je podnosić w miarę wzrostu roślin. A jakie lampy zastosować? Najtaniej byłoby świetlówki liniowe, te bowiem emitują światło najbardziej zbliżone do dziennego, ale istnieje ryzyko podniesienia temperatury w bezpośrednim otoczeniu roślin. W ostatnim czasie coraz większym powodzeniem cieszą się lampy LED. Są bardzo efektywne, a jedno­cześnie pobierają mało energii i – co równie ważne – są bardzo trwałe. Nie emitują ciepła, ale są dość kosztowne i to jest ich wadą. Szczególnie kosztowne są lampy produkowane na potrzeby ogrodnictwa. Możemy sami wykonać odpowiedni energooszczędny panel LED, korzystając z niedrogich, ogólnodostępnych taśm świetlnych. Oczywiście liczbę taśm i wielkość panelu należy tak dopasować do powierzchni upraw, by wszystkim roślinom zapewnić równe i intensywne doświetlenie.

Odpowiednie podłoże, dobre jakościowo nasiona, właściwa wilgotność, temperatura na poziomie 20°C i doświetlenie roślin gwarantują krępą rozsadę
  • Odpowiednie podłoże, dobre jakościowo nasiona, właściwa wilgotność, temperatura na poziomie 20°C i doświetlenie roślin gwarantują krępą rozsadę
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: Małgorzata Wyrzykowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zaplanować ogród warzywny na wiosnę?

Sukces w uprawie w dużej mierze zależy od doboru odmian, czyli najbardziej wytrzymałych i odpornych na szkodniki i choroby, a także dobrze przemyślanego planu zasiewów, sadzenia oraz zbioru. Nie warto czasami rozpoczynać uprawy od selera, kalafiora, szparagów, bakłażana, bo muszą minąć tygodnie nim te rośliny dojrzeją, co wiąże się z wieloma godzinami żmudnego pielenia, podlewania, zasilania i dbania o nie, a nie zawsze wystarcza czasu i sił.

czytaj więcej

Jak przygotować rozsadę papryki i innych psiankowatych?

Produkcja rozsady roślin psiankowatych nie różni się zbytnio od uprawy pomidorów. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach.

czytaj więcej

Jak przygotować dobrą rozsadę pomidorów?

Pomidor, podobnie jak papryka, bakłażan i ziemniak, należy do psiankowatych. Nasz ulubiony owoc warzywny pochodzi prawdopodobnie z Ameryki, gdzie uprawiany był przez Indian na kilka wieków przed Kolumbem. Do Europy został przywieziony przez hiszpańskich marynarzy, ale nie zyskał sprzymierzeńców, gdyż naukowcy odkryli, że należy do psiankowatych, czyli tej samej rodziny co trucizny w rękach czarownic – blekot, belladona czy mandragora.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)