5 domowych środków na szkodniki w ogrodzie. Jak je przygotować?
Na rynku jest wiele dostępnych środków chemicznych, które lepiej lub gorzej sobie radzą ze zwalczaniem szkodników w naszych ogrodach i balkonach. Jednak można użyć preparatów z naturalnych składników, które można samodzielnie przygotować. Jak to zrobić?
Wiele preparatów komercyjnych opartych jest opartych na bazie znanych substancjach czynnych. Na rynku można dostać także środki bardziej naturalne, mniej szkodliwe dla środowiska i ekosystemu. Jednakże warto także pójść o krok dalej i samemu w domu z dostępnych składników stworzyć naturalny środek zwalczający szkodniki. Skład własnoręcznie stworzonych preparatów jest prosty i powinien poradzić sobie z powszechnie występującymi szkodnikami.
Domowe środki dobre dla alergików i zwierząt
Takie samodzielnie wykonane preparaty są szczególnie ważne jeśli jesteśmy osobami z uczuleniami, mamy małe dzieci czy zwierzęta w ogrodzie. Jeszcze inny chcą chronić owady pożyteczne (pszczoły, biedronki, złotooki) albo żyją zgodnie z naturą.
Możliwości i form domowych preparatów ochrony roślin jest wiele, np. wyciągi, wywary i napary. Rodzaj danego ekstraktu jest istotny od siły rażenia szkodnika.
- Napar – kiedy trzeba reagować szybko, zbieramy świeżo zebrane rośliny, kroimy je i zalewamy 5l wrzątku.
- Roztwór – rośliny podgrzewamy w 79-80°C przez 15-20 min, następnie roztwór pozostawić do ostygnięcia, następnie należy go odcedzić i gotowe.
- Wywar – zalane zimną wodą rośliny w garnku doprowadzamy do wrzenia, aby następnie ok. 6 godzin gotować na małym ogniu. Wywar po ostudzeniu trzykrotnie rozcieńcza się wodą w temperaturze otoczenia, odcedzamy i gotowe.
- Wyciąg – rośliny pokroić zalać ciepłą wodą, aby były zalane w całości i pod przykryciem odstawiamy na dobę lub dwie, a następnie odcedzamy.
- Gnojówka – zebrane rośliny należy pociąć i zalać zimną wodą i odstawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Gotową gnojówkę rozcieńcza się w skali 1:10, odcedza i podlewa albo pryska się nią rośliny.
Jakich składników potrzebujemy?
Wiele roślin zebranych i przygotowanych w jeden (lub kilku) z wyżej wymienionych form ma zastosowanie w zwalczaniu szkodników, nawożeniu i wzmacnianiu całej rośliny.
Takimi roślinami są np. pokrzywy, chrzan, mniszek lekarski, czarny bez, wrotycz, czosnek itd. Inne składniki znajdziemy je w naszej kuchni bądź w sklepie zielarskim. Chodzi o takie przyprawy jak pieprz cayenne, kurkuma. Potrzebujemy także liści mięty, czosnku, płyn do naczyń i wodę.
Prosty preparat na szkodniki – jak przygotować?
W blenderze zmielić czosnek i liście mięty, następnie dodać 2 łyżeczki piperzu cayenne. Następnie całość gotować przez kilka minut w garnku. Tak przygotowany wywar zostawić na noc, który potem należy odcedzić i dodać do niego płyn do naczyń. Całość przelać do butelki z atomizerem, a przed użyciem wstrząsnąć.
Jak odstraszyć owady?
Tak przygotowany środek najlepiej stosować wczesnym rankiem, wieczorem albo w pochmurny dzień. Przy małym pojawie szkodnika, zainfekowane części roślin spryskiwać raz w tygodniu. Jeśli zajdzie potrzeba – to częściej, a kiedy efekty będą już widoczne – co 2 tygodnie.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy