5 domowych środków na szkodniki w ogrodzie. Jak je przygotować?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

5 domowych środków na szkodniki w ogrodzie. Jak je przygotować?

25.04.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Na rynku jest wiele dostępnych środków chemicznych, które lepiej lub gorzej sobie radzą ze zwalczaniem szkodników w naszych ogrodach i balkonach. Jednak można użyć preparatów z naturalnych składników, które można samodzielnie przygotować. Jak to zrobić?

Wiele preparatów komercyjnych  opartych jest opartych na bazie znanych substancjach czynnych. Na rynku można dostać także środki bardziej naturalne, mniej szkodliwe dla środowiska i ekosystemu. Jednakże warto także pójść o krok dalej i samemu w domu z dostępnych składników stworzyć naturalny środek zwalczający szkodniki. Skład własnoręcznie stworzonych preparatów jest prosty i powinien poradzić sobie z powszechnie występującymi szkodnikami.

r e k l a m a

Domowe środki  dobre dla alergików i zwierząt

Takie samodzielnie wykonane preparaty są szczególnie ważne jeśli jesteśmy osobami z uczuleniami, mamy małe dzieci czy zwierzęta w ogrodzie. Jeszcze inny chcą chronić owady pożyteczne (pszczoły, biedronki, złotooki) albo żyją zgodnie z naturą.

Możliwości i form domowych preparatów ochrony roślin jest wiele, np. wyciągi, wywary i napary. Rodzaj danego ekstraktu jest istotny od siły rażenia szkodnika.

  1. Napar – kiedy trzeba reagować szybko, zbieramy świeżo zebrane rośliny, kroimy je i zalewamy 5l wrzątku.
  2. Roztwór – rośliny podgrzewamy w 79-80°C przez 15-20 min, następnie roztwór pozostawić do ostygnięcia, następnie należy go odcedzić i gotowe.
  3. Wywar – zalane zimną wodą rośliny w garnku doprowadzamy do wrzenia, aby następnie ok. 6 godzin gotować na małym ogniu. Wywar po ostudzeniu trzykrotnie rozcieńcza się wodą w temperaturze otoczenia, odcedzamy i gotowe.
  4. Wyciąg – rośliny pokroić zalać ciepłą wodą, aby były zalane w całości i pod przykryciem odstawiamy na dobę lub dwie, a następnie odcedzamy.
  5. Gnojówka – zebrane rośliny należy pociąć i zalać zimną wodą i odstawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Gotową gnojówkę rozcieńcza się w skali 1:10, odcedza i podlewa albo pryska się nią rośliny.

Jakich składników potrzebujemy?

Wiele roślin zebranych i przygotowanych w jeden (lub kilku) z wyżej wymienionych form ma zastosowanie w zwalczaniu szkodników, nawożeniu i wzmacnianiu całej rośliny.

Takimi roślinami są np. pokrzywy, chrzan, mniszek lekarski, czarny bez, wrotycz, czosnek itd. Inne składniki znajdziemy je w naszej kuchni bądź w sklepie zielarskim. Chodzi o takie przyprawy jak pieprz cayenne, kurkuma. Potrzebujemy także liści mięty, czosnku, płyn do  naczyń i wodę.

Prosty preparat na szkodniki – jak przygotować?

W blenderze zmielić czosnek  i liście mięty, następnie dodać 2 łyżeczki piperzu cayenne. Następnie całość gotować przez kilka minut w garnku. Tak przygotowany wywar zostawić na noc, który potem należy odcedzić i dodać do niego płyn do naczyń. Całość przelać do butelki z atomizerem, a przed użyciem wstrząsnąć.

Jak odstraszyć owady?

Tak przygotowany środek najlepiej stosować wczesnym rankiem, wieczorem albo w pochmurny dzień. Przy małym pojawie szkodnika, zainfekowane części roślin spryskiwać raz w tygodniu. Jeśli zajdzie potrzeba – to częściej, a kiedy efekty będą już widoczne – co 2 tygodnie.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza ma to w genach: na pewnym etapie rozwoju sama się obroni przed szkodnikami

Niedawno przypominaliśmy biologię rozwoju omacnicy prosowianki, a w numerze 24. metody monitoringu jej nalotów na kukurydzę. Przy dużym nasileniu szkodnika jego zwalczanie w zaawansowanych fazach rozwoju kukurydzy jest konieczne, chociaż ze względów technicznych nie zawsze możliwe.

czytaj więcej

Mszyce w zbożach szkodzą bezpośrednio, ale jeszcze bardziej przenosząc wirusy

Bezpośrednia szkodliwość mszyc polega na wysysaniu soków z tkanek roślin, prowadzi do obumierania fragmentów lub całych roślin wskutek zaburzeń fizjologicznych. W miejscach żerowania może dochodzić także do wtórnych porażeń grzybowych i bakteryjnych.

czytaj więcej

Inwazyjna ćma bukszpanowa sieje spustoszenie

Ćma bukszpanowa – ten gatunek nocnego motyla nie jest żadnym pięknym zapylaczem, tylko żarłocznym i inwazyjnym szkodnikiem, siejącym spustoszenie w bukszpanie. Dlaczego tak trudno go zwalczyć? Jakie szkody powoduje?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)