Ile bieli w bieli? Rankingi proszków do białych ubrań
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile bieli w bieli? Rankingi proszków do białych ubrań

15.05.2021autor: Karolina Kasperek

Białe: bluzka, koszula, serweta. Wrzucić je do prania, które zajmie się tylko nimi trzema – z poczuciem, że może marnujemy prąd i wodę, czy też dołożyć do kraciastej spódnicy, sukienki w kwiaty i ciemnych jeansów? Jakiego proszku użyć, żeby biel nie zszarzała, a wręcz była bielsza? 

Na te pytania odpowiedział w kolejnym badaniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, poddając surowej analizie dostępne na rynku proszki do prania białych tkanin.

r e k l a m a
Pół roku temu UOKiK opublikował wyniki badania proszków do tkanin kolorowych (pisaliśmy o tym w nr 45 z 2020 roku). Ostatnio zajął się preparatami do prania bieli. Badaniu poddano dziesięć proszków, w tym te sprzedawane pod marką własną sieci handlowych. Oceniano skuteczność w usuwaniu plam, wpływ proszku na kurczliwość tkaniny i jej wytrzymałość, a także to, czy masa netto proszku odpowiada wartości na opakowaniu.

Producenci uczciwie sypią do opakowań gramatury

Podczas badań wykonano 197 testów, w ramach których dokonano 5392 oznaczeń różnych wartości. Prania wykonywano z wykorzystaniem wody wodociągowej. Prano w temperaturze 40°C z dwukilogramowym wsadem. W badaniu wykorzystano tkaninę bawełnianą z piętnastoma standaryzowanymi zabrudzeniami. Co się okazało?
 
Zacznijmy od najprostszej kwestii, czyli wagi. Okazuje się, że producenci uczciwie sypią do opakowań gramatury, o których informują.
 
Czy tkaniny wytrzymują pranie w proszku do białego? Tak, badane proszki nie wpływały na zmianę wytrzymałości wyrobów po praniu. Tkaniny były tak samo odporne na rozrywanie. Proszki nie zmieniały też kurczliwości tkaniny – ubrania nie zmieniały wymiarów po wypraniu i wysuszeniu. Ale najbardziej chyba interesuje nas wszystkich, kto został zwycięzcą w tej białej konkurencji. O tym za chwilę. Najpierw przyjrzymy się temu, które proszki z jakimi plamami radziły sobie najlepiej. To ważne, bo każdy z nas co jakiś czas martwi się plamą po winie na koszuli, białą skarpetką zdjętą z obtartej do krwi stopy czy sosem pomidorowym, który wylądował dziecku na białym T-shircie.

Najłatwiej usunąć trawę i torf

Z badań wynika, że z bieli najtrudniej usunąć składniki naszego menu: herbatę, czerwone wino i smalec. Najłatwiej zaś krew, trawę i torf.
 
Większość kobiet zna problem białego kołnierzyka, który otarł się o pokrytą makijażem twarz. Do wyprania z podkładu białej odzieży najlepiej przyda się Bryza Lanza Expert White, Domol Vollwaschmittel Proszek do prania tkanin białych i Tandil Classic. Najgorzej radzi sobie z podkładem Ultra proszek do prania tkanin białych i jasnych. Ale podkład w płynie w ogóle okazał się trudny do sprania. Ubrudziliście się curry podczas gotowania? Szybko sięgajcie po wspomniany Domol. Bryza Lanza, niestety, poradzi sobie z plamą najgorzej.

Czerwone wino na białym obrusie? Zanurzajcie go natychmiast w wodzie z Domolem do białego. Najmniej pomoże wam Ariel Mountain Spring. Domol najlepiej też poradzi sobie z lodami czekoladowymi, na które najmniej pomoże Rex Amazońska Świeżość i Ultra do tkanin białych. Spaghetti na koszulkach wypierze najlepiej Tandil, najgorzej zaś proszek E do tkanin białych. Herbatę spierajcie z bieli Persilem Deep Clean Technology, nie sięgajcie zaś po Rexa. Z sokiem z marchwi też biegnijcie po Tandil, odpuście sobie zaś Ariel Mountain Spring. Smalec najlepiej spierać Vizirem Alpejska Świeżość, najgorzej zaś proszkiem Ultra. Z masłem poradzi sobie najlepiej Formil Active, najgorzej – Persil Deep Clean Technology oraz Ultra. Na plamy po zużytym oleju mineralnym użyjmy Bryzy Lanza Expert, na zabrudzenia po deserze owocowym dla niemowląt – Domol do bieli, a na plamy po glinie wyruszmy uzbrojeni w Formil Active. Co z najłatwiej schodzącymi z bieli plamami? Plamy z torfu najlepiej usunie proszek E do białych tkanin, plamy z krwi – Domol do bieli, a z trawy – Rex Amazońska Świeżość.

Plamy po winie przepierz ręcznie przed włożeniem do pralki

Autorzy badania mają też kilka cennych rad dla wszystkich chcących zachować biel odzieży. Podstawową kwestią w praniu bieli jest segregacja odzieży. Powinna być restrykcyjna. Często do pralki z kilkoma białymi rzeczami decydujemy się dołożyć kilka innych mających też jasne kolory, ot, choćby jasnoróżową koszulkę bawełnianą czy popielatą koszulę męską. Jeśli chcemy wykorzystać potencjał preparatów do prania bieli, musimy zrezygnować nawet z tych „dodatków” i prać wyłącznie białą odzież. Autorzy przestrzegają też przed stosowaniem proszku do bieli do ubrań kolorowych. Bo choć skład preparatów do prania białego i tych do kolorowego jest podobny, to jednak te pierwsze zawierają dodatkowo substancje wybielające na bazie tlenu, które kolorom będą szkodzić.
 
W sugestiach co do prania białych tkanin znajdujemy też radę, by w przypadku plam bardzo trudnych, jak choćby z masła, podkładu czy wina, przed wrzuceniem tkaniny do pralki zaprać plamę ręcznie. Najlepiej używać do tego odplamiacza przeznaczonego do konkretnego rodzaju zabrudzeń. Stawką w takich przypadkach jest też czas – im szybciej to zrobimy, tym większa szansa na całkowite usunięcie plamy.


Ile bieli w bieli Rankingi proszków do białych ubrań


Karolina Kasperek

Zdjęcie: Pixabay
autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak samemu zrobić huśtawkę ogrodową?

Chcesz zostać bohaterem we własnym domu i sprawić radość dzieciakom? A może majsterkowanie jest Twoim hobby? Polecamy podjąć się wykonania huśtawki na zasadzie zrób to sam. Jak wykonać najprostszą huśtawkę ogrodową? Poniżej znajduje się krótka instrukcja.

czytaj więcej

Konkurs na domowy patent rozstrzygnięty

Jak żyć zgodnie z zasadą no waste? Jak zmusić dzieci do układania ubrań? Jaki jest sposób na ekoporządki? My wiemy! Prezentujemy zwycięskie pateny w tegorocznym konkursie na dzień kobiet.

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)