Chcesz postawić żywopłot? To bardzo dobry pomysł
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Chcesz postawić żywopłot? To bardzo dobry pomysł

19.03.2023autor: Małgorzata Wyrzykowska

Wiosna sprzyja zakładaniu żywopłotów. Nim jednak podejmiemy decyzję, co posadzić, warto przemyśleć niektóre propozycje. Obecnie odchodzi moda na żywotniki, a w ich miejsce pojawiają się inne rośliny.

Te z kolcami i cierniami są bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ można je wykorzystać jako żywopłot bez dodatkowej ochrony, jak siatka czy płoty.

r e k l a m a

Jakie rośliny nadadzą się do stworzenia żywopłotu?

Same w sobie stanowią przeszkodę nie do przebycia. Warunkiem jest jednak, by były to rośliny wysokie, bo tylko takie skutecznie chronią przed niechcianymi intruzami. Gatunki takie, jak pigwowiec czy ognik, tworzą gęstą zaporę, lecz rosną powoli. Lepszym wyborem będzie choćby berberys pospolity lub koreański, oczywiście łącznie z ozdobnymi odmianami barwnolistnymi. Dobrym wyborem na budowę długo­wiecznego i wysokiego żywopłotu będą wszystkie gatunki głogów. Drzewa te mają bardzo sztywne i twarde pędy. Są niewymagające w kwestii stanowiska, a przy tym ładnie kwitną. Niestety, zapach kwiatów nie jest zbyt miły.

Ostatnimi czasy stała się modna glediczja. Szkółki nie produkują roślin z gołym korzeniem, a niestety zakup doniczkowanych wiąże się z większym wydatkiem. Można jednak zakupić choć kilka egzemplarzy i spróbować rozmnożyć je samemu. Glediczja charakteryzuje się bardzo dużymi, ostrymi i twardymi rozgałęzionymi cierniami. Ma bardzo dekoracyjne, wielkie, czerwone, poskręcane strąki sięgające do 40 cm długości. Nasiona w nich ukryte są jadalne.

Rośliny kolczaste mają swój urok, wykorzystaj go

W gęstwinie z roślin kolczastych i ciernistych bardzo często znajdują schronienie nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami – ptaki. To kolejny powód, dla którego takie rośliny należy wprowadzać do uprawy. Gęstwina z głogów, glediczji, tarniny, robinii jest niedostępna dla wielu intruzów i największych wrogów ptaków, wśród których prym wiodą koty. Oprócz bariery nie do przebycia rośliny kolczaste mają swój urok i mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Pomijając wymienione strąki, glediczja ma także ogromne, czerwone ciernie na pniu i konarach. Ciekawymi kolcami może pochwalić się róża czteropłatkowa. Nie należy zapominać o ostrokrzewie kolczastym, wiecznie zielonych gatunkach berberysów czy mahonii, którego kłujące liście są ozdobą ogrodu przez cały rok.

Czym są kolce? Czym są ciernie?

Kolce można bez większego problemu umiejętnie oderwać od pędu, gdyż są połączone jedynie z jego naskórkiem. W przypadku róży nie potrzeba dużego wysiłku, by się ich pozbyć. Kolce to nie tylko twór na pędach – kolczaste mogą być także owoce, liście, szypułki kwiatów i owoców. Przykładem kolczastego owocu są kiwano czy ogórek. Ciernie natomiast są mocno związane z pędami wiązkami przewodzącymi, co utrudnia ich oderwanie. Tak naprawdę są wyrostkami przekształconymi z liści lub pędów bocznych.

Kolce robinii to twór niezwiązany z drewnem

  • Kolce robinii to twór niezwiązany z drewnem


Przeczytaj także:

Sierpień miesiącem bukszpanów

Żywopłot z bukszpanu cieszy oko przez cały rok. Jak je uprawiać i pielęgnować?

Oliwnik wielokwiatowy – zalety, odmiany, uprawa

Jak dobrze przyciąć żywopłot?


fot. Małgorzata Wyrzykowska 
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 10/2023 na str. 69. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jęczmień rośliną ochronną dla przemiennych użytków zielonych

Przemienne użytki zielone są produktywne przez 3–4 lata. Przy takim modelu użytkowania, co jakiś czas zachodzi potrzeba przenoszenia użytku zielonego na nowe stanowisko.

czytaj więcej

Sąsiad kradnie rolnikowi drewno i niszczy ogród. Co z tym zrobić?

Mam problem z sąsiadem, który niszczy mi złośliwie ogród. Wchodzi także do mojego prywatnego lasu i bierze sobie drewno. Czy jest to wykroczenie?

czytaj więcej

Nowe odmiany warzyw wpisane do Krajowego Rejestru

Na lutowym posiedzeniu COBORU do Krajowego Rejestru odmian zostało wpisanych 79 nowych odmian warzyw, roślin sadowniczych i roślin rolniczych, które nie muszą spełniać wymagań dotyczących wartości gospodarczych. Jakich roślin dotyczą nowe zarejestrowane odmiany?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)