r e k l a m a
Partnerzy portalu
Domowe sposoby na pozbycie się mrówek z domu i ogrodu
22.05.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał
Mrówka to symbol pracowitości, ale też uciążliwy domowy szkodnik. Jak pozbyć się całych kolonii, które zwabione do naszego domu, zakładają gniazda i zanieczyszczają jedzenie? Czy mrówki w naszym ogrodzie są pożyteczne ?
Czego nie lubią mrówki i co je odstrasza w domu?
Podobnie jak wiele szkodników, mrówki roją się w pomieszczeniach, gdy znajdą dobre źródło pożywienia. Zwykle mrówki wchodzą do domu z zewnątrz szukając lepszych warunków, wilgoci, jedzenia, temperatury korzystnej do rozwoju larw i schronienia.
Mrówki nie pojawiają się z powietrza. Zatem twoim następnym krokiem jest znalezienie miejsca ich wnikania. Mrówki poruszają się po wyznaczonych ścieżkach. Śledząc mrówki i obserwując ich ruchy, będziesz w stanie określić, gdzie wchodzą do Twojego domu. Mogą wejść przez otwarte drzwi, okno lub nawet małe pęknięcia i dziury w konstrukcji budynku. Zwykle znajdują się gdzieś w wewnętrznych ścianach domu, ramach okiennych, w pomieszczeniach. Po znalezieniu punktu wejścia podejmij odpowiednie działania, aby je zamknąć i oczyścić.
Mrówki poruszają się po trasach wyznaczonych przez pozostawione ślady z feromonów. Zazwyczaj prowadzą od gniazd do źródeł pożywienia. Możemy to wykorzystać, ustawiając na tych liniach płaskie pojemniczki lub gaziki nasączone substancjami, których szkodniki te nie lubią.
r e k l a m a
- ocet lub sok z cytryny,
- olejek eteryczny: cytrynowy, lawendowy, miętowy, cynamonowy,
- terpentyna,
- płyn do mycia naczyń,
- wazelina.
Na trasie mrówek można również rozsypać:
- zioła (świeża mięta, lawenda, liście pomidorów, czarnego orzecha i czarnego bzu, majeranek, wrotycz, pokrzywa, piołun),
- cynamon,
- sól,
- pieprz,
- proszek do pieczenia,
- węgiel drzewny,
- proszek do lutowania.
Substancje, których zapachów nie lubią mrówki, warto też umieścić w szafkach i szufladach w kuchni. Dzięki temu pozbędziemy się intruzów, a zyskamy ładny aromat, np. cytrusowy lub ziołowy.
Mrówki w ogrodzie są pożyteczne, ale niekiedy mogą sprawiać kłopoty
Większość mrówek jest w rzeczywistości pożyteczna co oznacza, że ich obecność jest korzystna dla ogrodu. Roznoszą nasiona, a przez to ułatwiają wysiewanie niektórych gatunków roślin. Mrówki to czyściciele, przyczyniają się do 'czyszczenia' ściółki z organicznych odpadów i wpływają pozytywnie na właściwości fizyczne i chemiczne gleb. Mogą pomóc w napowietrzeniu gleby poprzez tworzenie tuneli, a mrówki ogrodowe zabijają gąsienice i larwy owadów wywołujące uszkodzenia roślin.
Mrówki, mimo że pożyteczne, w ogrodzie mogą niekiedy sprawiać kłopoty. Nie tylko kąsają, ale też przekopują ziemię, tworzą kopce utrudniające koszenie, a nawet niszczą niskie rośliny i siewki.
Szkody jakie mogą nieść za sobą mrówki w ogrodzie :
- mrówki w ogrodzie uszkadzają drewniane elementy budynków, budując w nich gniazda,
- mrówki uszkadzają i zanieczyszczają żywność,
- mrówki w ogrodzie przesuszają ziemię, drążąc w niej korytarze i budując gniazda,
- mrówki w ogrodzie odkrywają korzenie, bulwy i kłącza roślin, drążą w nich otwory,
- mrówki w ogrodzie powodują (pośrednio) osłabienie roślin zasiedlonych przez mszyce i inne szkodniki wydzielające rosę miodową, ponieważ opiekują się tymi szkodnikami.
Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie
Istnieje kilka naturalnych sposobów radzenia sobie z mrówkami w ogrodach i na działce. Pomaga również zwalczanie mszyc tak by wydzielana przez nie spadź nie wabiła mrówek do ogrodu. Można wykorzystać rośliny odstraszające mrówki, wydzielające zapachy, których mrówki bardzo nie lubią.
Takimi roślinami są między innymi:
- Bazylia,
- Tymianek,
- Dalia,
- Mięta.
Mrówki nie lubią również mielonej kawy i cynamonu. Powszechna w stosowaniu jest również soda na mrówki czy proszek do pieczenia. Ale bądźmy szczerzy, jeśli masz do czynienia z inwazją mrówek w ogrodzie to ilość naturalnych środków by działała skutecznie musiałaby być tak duża, że nie byłoby to opłacalne. Gdy mrówki stają się poważnym szkodnikiem może być konieczne zastosowanie bardziej profesjonalnych preparatów na mrówki. Dziś dostępność środków do zwalczania mrówek jest wysoka a ceny preparatów są bardzo przystępne. Jest tyle różnych środków do zwalczania mrówek, że w zasadzie większym problemem jest wybór skutecznego środka na mrówki spośród dostępnej oferty.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a