Czym jest szyszka? Zobacz jakie tajemnice skrywa w sobie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czym jest szyszka? Zobacz jakie tajemnice skrywa w sobie

07.01.2023autor: Małgorzata Wyrzykowska

Szyszki – tak oczywisty element świątecznych dekoracji. Czym są? 

Powstają z kwiatów żeńskich, w których pojedyncze łuski kwiatowe po zapłodnieniu zalążków drewnieją. Łuski nasienne chronią zagnieżdżone nasiona do czasu dojrzenia, czyli do jesieni w roku kwitnienia, choć nie dzieje się tak u wszystkich gatunków. Szyszki „pracują” – podczas działania wilgoci ich łuski się zamykają, a gdy jest sucho – rozchylają.

r e k l a m a

Szyszka szyszce nierówna

Szyszki niektórych iglaków mogą być kilkumilimetrowe, np. u cyprysików, lub bardzo duże, osiągające do 50 cm długości, jak u sosen tropikalnych.

Najczęściej otwierają się po dojrzeniu, uwalniając ukryte między łuskami nasiona i opadają. Tak jest u świerków, daglezji, choin czy większości sosen. U innych gatunków – sosny smołowej czy sosny Banksa, szyszki pozostają na drzewie przez kilka lat.

Szyszki jodeł rozsypują się już na drzewie. Ciekawie prezentują się szyszki jodeł, które pojawiają się na wierzchołkach i jako jedyne stoją pionowo na gałązkach. Rozpadają się na gałęzi i pozostaje po nich jedynie trzpień.

Oryginalnymi szyszkami może poszczycić się jodła koreańska, która tworzy kwiatostany o długości do 7 cm. Początkowo są zielone, później – purpurowofioletowe. Te zdobią drzewo od wiosny do lata, ale tylko w górnych partiach.

Jodła jednobarwna, której igły są bardzo długie i niebiesko zabarwione, tworzy walcowate szyszki zwężające się ku wierzchołkowi. Są dość duże, oliwkowozielone w początkowej fazie, by w późniejszym okresie zmienić zabarwienie na fioletowo-niebieskie.

Szyszka w różnym kształcie, od sopli po bombki

Szyszki świerków zwisają z gałązek i opadają z drzewa w całości. Dojrzewają w ciągu jednego sezonu i spadają jesienią bądź wiosną. Do najpopularniejszych należą szyszki świerka pospolitego. Są duże, 12–15-centymetrowe, brązowe o cylindrycznym, zaokrąg­lonym kształcie. Łuski są sztywne i pofalowane. Ozdobne są również szyszki świerka kłującego, które osiągają długość do 10 cm. Ich łuski są miękkie i postrzępione na końcach.

Oryginalnymi szyszkami może poszczycić się daglezja (jedlica Douglasa) – zwisają jak u świerków, a ich długość dochodzi do 10 cm. Mają trójzębne łuski okrywowe skierowane w dół lub frędzelkowo odchylone. Szyszki sosen mają bardziej zdrewniałe i zgrubiałe od pozostałych gatunków łuski, a na nich widać romboidalną płytkę. Jest zazwyczaj innej barwy niż łuska. Na środku tarczki znajduje się brodawkowaty wyrostek, często z kolcem.

Ciekawe są wrzecionowate szyszki sosny wejmutki. Są długie, wygięte i mocno żywicowane, początkowo zielone, później szaro­brązowe. Kuliste lub jajowate, o długości do 10 cm szyszki ma sosna czarna. Tarczki są jasnobrązowe z ostrym ciemno zabarwionym wyrostkiem. Te szyszki świetnie nadają się na ozdoby i stroiki. Drobne i w dużych ilościach szyszki tworzy sosna drobnokwiatowa. Są niewielkie, mają najwyżej 8 cm długości. Młode są zielonooliwkowe, a dojrzałe – brązowe. Najdrobniejsze szyszki tworzą choiny – mają od 1,5 do 3 cm długości.
Jodła koreańska tworzy gromadę szyszek pionowo stojących na gałązkach w szczytowej partii drzewa

  • Jodła koreańska tworzy gromadę szyszek pionowo stojących na gałązkach w szczytowej partii drzewa
fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 51/2022 na str. 122. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nawożenie ozimin na wiosnę. Czy warto dać RSM z siarką?

Rodzina państwa Korpyszów prowadzi gospodarstwo w Kudrach w pow. parczewskim od pokoleń. Produkcja jest zróżnicowana. Są tu utrzymywane zarówno krowy mleczne, jak i opasy. Uprawy zapewniają surowiec do przygotowania sianokiszonki i kiszonki z kukurydzy dla bydła. Gospodarstwo jest pod tym względem samowystarczalne, a nadwyżki zborów trafiają na sprzedaż.

czytaj więcej

Ogród zimą także ma swój urok. Warto się po nim rozejrzeć

Są tacy, którzy uważają jesień i zimę za najbrzydsze i przygnębiające pory roku. Spróbujmy poszukać jej uroków, by poprawić sobie nastrój spowodowany pochmurnymi bądź deszczowymi dniami.

czytaj więcej

Przekopywać ogródek czy może jednak nie?

Do podstawowych zabiegów jesiennych należy orka zimowa, która ma za zadanie spulchnienie gleby na większą niż podczas wszystkich innych zabiegów głębokość. Odpowiednikiem orki zimowej w warunkach niewielkich powierzchni jest przekopywanie zagonów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)