Aronia: polski superfood. Jak ją uprawiać, kiedy zbierać i jakie ma właściwości?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Aronia: polski superfood. Jak ją uprawiać, kiedy zbierać i jakie ma właściwości?

31.10.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Aronia jest cennym polskim towarem eksportowym, który zaliczany jest do superżywności. Późna jesień to często czas zbioru jej owoców. A jak ją uprawiać i jakie ma właściwości?

Aronia – polski superowoc z największą produkcją na świecie, ale w ogródkach nadal dość rzadki

Aronia czarna albo inaczej czarnoowocowa (Aronia melanocarpa) to krzew z rodziny różowatych (Rosaceae), którego ojczyzną jest wschodnie wybrzeże USA, a który średnio dorasta na wysokość 2-2,5 m. Jagody są ciemnogranatowe, prawie czarne, uważane za nie zbyt smaczne, mało słodkie i cierpkie.

W Polsce uprawiana jest na plantacjach, choć lokalnie na Pomorzu występuje w stanie półdzikim.

Należy do tzw. superfoods, czyli superżywności, do której zalicza się nieprzetworzone produkty żywnościowe, które są bogate w wiele składników mineralnych, roślinnych czy w witaminy, a których przyjmowanie korzystnie działa na organizm człowieka. Takim pożywieniem są właśnie owoce aronii, których Polska jest największym producentem na świecie.

Jednakże nadal stosunkowo rzadko aronię można spotkać w małych przydomowych ogródkach.

r e k l a m a

Aronia jest łatwa w uprawie

Aronia czarna nie jest wymagającą rośliną, ale będzie wdzięczna za wybranie stanowiska nasłonecznionego, odchwaszczonego i osłoniętego od wiatru.

  • Preferuje glebę o pH 6,5. Po przesadzeniu wokół krzaczków warto wyłożyć wokół aronii ściółkę z kory sosnowej.
  • Aronia nie wymaga dużego nawożenia.
  • Jest odporna na choroby, szkodniki i mróz.
  • Łatwo adaptuje się do warunków.
  • Latem w czasie upałów kiedy dojrzewają owoce należy ja często podlewać.
  • Aronia uwielbia coroczne przycinanie, które zapobiega rozrastaniu się krzewu .
  • Najlepiej owocują rośliny 5-6 letnie, choć owoce można już zbierać 2 letnie.
  • Aronia to także świetna roślina ozdobna. Kwitnie pięknie, a jesienią liście zmieniają kolor czerwony i pomarańczowy.
  • Krzewy aronii corocznie owocują obficie i regularnie, zarówno na pędach jednorocznych, jak i na starszych, na których wytwarzają się krótkopędy.
  • To co wyróżnia aronię spośród wielu innych roślin, to to, że nie akumuluje w swoich tkankach metali ciężkich, dlatego nadaje się do uprawy w miastach oraz przy drogach.

Więcej o pielęgnacji w naszym artykule: Uprawa aronii – jak sadzić, przycinać i jakie odmiany wybrać?

Kiedy zbierać owoce aronii?

Owoce dojrzewają od połowy sierpnia do połowy września, ale warto jak najdłużej zwlekać z ich zbiorem, aby jagody zgromadziły jak najwięcej cukrów i antocyjanów. Zbiór owoców jest możliwy nawet po pierwszych przymrozkach, ponieważ jagody nie opadają z krzaczka.

Do zbioru nadają się w pełni dojrzałe i jednolicie oraz ciemno zabarwione owoce.  Dzięki temu, że owoce aronii są trwałe, można je zebrać na raz albo w pewnych odstępach czasu oraz transportować.

Zebraną aronię, można przechowywać w lodówce nawet do 2 tygodni. Owoce na tym nie ucierpią, są trwałe, dzięki zawartości wysokiej zawartości garbników.

Zastosowanie aronii

  • Aronia jest cennym surowcem w przetwórstwie domowym, najczęściej przyrządza się z niej kompoty, soki, syropy, konfitury, dżemy i nalewki.
  • Nadają się również do mrożenia i suszenia– zyskuje na tym smak aronii, staje się słodsza i daje więcej soku.
  • Suszone owoce aronii nadają się do zaparzania naturalnych herbatek.
  • Syrop aroniowy  wspomaga leczenie miażdżycy i nadciśnienia tętniczego, jest także składnikiem preparatów  na odporność i przeciwgorączkowych.
  • Wykazuje działanie oczyszczające.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pigwa – jak uprawiać, jak wygląda, jakie odmiany?

Pigwa pospolita, zwana też polską cytryną, to roślina dość rzadko spotykana w przydomowym ogródku. Jest to dekoracyjny krzew, którego kwiaty są miododajne, a owoce – zdrowe. Jak pielęgnować i uprawiać pigwę? Dlaczego warto zainteresować się jej uprawą?

czytaj więcej

Anna Lewandowska wchodzi w rolnictwo. Uprawia warzywa i zioła

Anna Lewandowska zdecydowała się pójść w ślady męża i podobnie jak Robert Lewandowski zaczęła inwestować w rolnictwem. Ostatnio Lewandowska kupiła szklarnie. Zamierza tam prowadzić ekologiczną uprawę warzyw i ziół. Po co jej taki biznes?

czytaj więcej

Winogora deserowe, jak odnieść sukces uprawiając je w Polsce?

Pomimo dość surowego klimatu uprawa winorośli w naszym kraju ma wielowiekową tradycję. Początkowo, nie licząc przyklasztornych winnic, krzewy winorośli uprawiane były głównie w przydomowych ogrodach. Od tamtej pory wiele się zmieniło. Powstały nowe winnice z innym asortymentem odmian, a winogrona z profesjonalnie prowadzonych upraw mają szansę częściej trafiać na nasze stoły.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)