Rośnie popyt na winorośl deserową
Na wzrost zainteresowania uprawą deserowych odmian winorośli w Polsce w ostatnich latach wpłynęło kilka czynników. Pierwszym z nich jest ocieplenie klimatu i wzrost średniej temperatury rocznej oraz mniejsza liczba mroźnych dni. To powoduje, że nasz klimat staje się coraz bardziej przyjazny dla ciepłolubnej winorośli deserowej.
Drugim czynnikiem jest postęp prac hodowlanych i wprowadzanie do uprawy nowych genotypów bardziej przystosowanych do chłodniejszego klimatu. Są to mieszańce międzygatunkowe, które w porównaniu z odmianami winorośli właściwej (Vitis vinifera L.) charakteryzują się większą wytrzymałością na niską temperaturę i większą odpornością na choroby grzybowe, a ponadto tworzą duże, bardzo atrakcyjne owoce. Do prac hodowlanych wykorzystuje się takie gatunki, jak: Vitis riparia, V. rupestris, V. lincecumii, V. labrusca czy V. amurensis.
Kolejnym czynnikiem sprzyjającym zakładaniu deserowych winnic w Polsce jest tendencja poszukiwania przez sadowników nowych, lepszych możliwości zarobkowania. Szansę taką daje uprawa nowych gatunków roślin sadowniczych.
Na rosnącą popularność winogron deserowych w naszym kraju wpływ ma także rozwój gospodarstw agroturystycznych oraz powstające w ostatnim czasie liczne gospodarstwa ekologiczne. Jedną z wielu atrakcji proponowanych przez te gospodarstwa jest zwiedzanie winnicy połączone z degustacją, często własnoręcznie zbieranych, świeżych winogron, a te charakteryzują się bogactwem smaków i aromatów. Jagody winorośli mogą być słodkie, słodko-kwaśne, o posmaku owoców, kwiatów czy ziół, lub bardziej ostre, z nutą muszkatu. Winogrona oprócz walorów smakowych posiadają także dużą wartość odżywczą i prozdrowotną. Są bogatym źródłem witamin, składników mineralnych, węglowodanów, kwasów organicznych, aminokwasów, polifenoli i innych związków cennych dla zdrowia człowieka.