Nie lekceważ skutków zapalenia płuc u cieląt
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nie lekceważ skutków zapalenia płuc u cieląt

26.01.2022

Zapalenie płuc cieląt, jeżeli się pojawi, oznacza dla hodowcy wiele strat. W dłuższej perspektywie ma negatywny wpływ na przyrosty dobowe oraz wydajność mleczną.

Jak zapalenia płuc u cieląt wpływają na późniejszą wydajność i zdrowie?

Zapalenie płuc cieląt może mieć mniej lub bardziej ciężki przebieg. Jak bardzo infekcja wpływa na zdrowie i późniejszą wydajność mleczną nie do końca wiadomo, bo jak do tej pory nie ma zbyt wielu badań. Kanadyjscy naukowcy podsumowali więc w metaanalizie wyniki 30 badań nad wpływem zapalenia płuc cieląt na zdrowie i późniejszą wydajność.
 
Wyniki: Jałówki, które jako cielęta przechorowały zapalenie płuc, w porównaniu z jałówkami, które nie zapadły na infekcję, były trzykrotnie bardziej narażone na śmierć oraz miały 2–3-krotnie wyższe prawdopodobieństwo wybrakowania przed terminem pierwszego wycielenia. Ich późniejsza wydajność mleczna była niższa o 67 gramów mleka na dzień. Dlatego też nie można lekceważyć długoterminowych ekonomicznych strat spowodowanych grypą.

Ważne: Najważniejsze jest zatem wczesne rozpoznanie infekcji. Leczenie należy wdrożyć natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów (antybiotyk; omówić z lekarzem weterynarii substancję czynną i czas trwania leczenia). Ponadto trzeba wyeliminować szkodliwe czynniki środowiska – wysoką wilgotność, przeciągi, stres.

  • Zwierzęta, które chorowały na zapalenie płuc rosną wolniej i później cielą się po raz pierwszy niż zwierzęta, które nie chorowały jako cielęta
Źródło: Buczinski i inni, 2020
Zdjęcie: Bräucker
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

5 najważniejszych zasad profilaktyki kryptosporydiozy u cieląt

Prawdopodobnie każdy hodowca chociaż raz zetknął się z kryptosporydiozą u swoich cieląt. Chorobę wywołują pierwotniaki z rodziny Cryptosporidium i są one jedną z przyczyn wczesnych biegunek. Na zarażenie szczególnie podatne są najmłodsze cielęta utrzymywane w dużych grupach. Pasożyty szybko rozprzestrzeniają się w cielętniku, dlatego warto stosować się do kilku najważniejszych zasad profilaktyki kryptosporydiozy.

czytaj więcej

Jak przygotować suchy TMR dla cieląt?

Suchą mieszankę pełnoporcjową dla cieląt można bez większych problemów wymieszać samemu i przechowywać w zapasie. O czym pamiętać przygotowując suchy TMR dla cieląt i co powinna zawierać przykładowa receptura?

czytaj więcej

Sondy w 100 oborach sprawdzą co wpływa na emisje metanu przez krowy

Na początku grudnia ub.r., na mlecznej farmie w Holandii zainstalowano pierwszą sondę, tzw. sniffer do pomiaru metanu. Farma ta jest jedną ze 100, na których w czasie najbliższych dwóch lat rejestrowane będą stężenia metanu i CO2.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)