Jakich ciągników potrzebują polscy rolnicy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakich ciągników potrzebują polscy rolnicy?

18.12.2020

Zróżnicowanie gospodarstw rolnych pod względem wielkości, ukształtowania terenu, rodzaju produkcji, a także szeregu innych parametrów, w tym żyzności gleby, kształtuje potrzeby rolników i wpływa na ich oczekiwania wobec maszyn, w które inwestują. Dane zebrane i przeanalizowane przez AgriTrac wskazują, że najczęstszym wyborem polskich gospodarzy są nowe ciągniki o mocach z zakresu 110–130 KM oraz 150–170 KM (6-cylindrowe). Na rynku krajowym prawie 30 marek oferuje maszyny produkowane w tych przedziałach, co stanowi pokaźną i różnorodną pod względem wyposażenia ofertę. Jak wykazują badania rynku, rolnicy od lat największą uwagę przywiązują do bezpieczeństwa oraz komfortu pracy, wydajności, a także do  ekonomicznych maszyn.

Analizując wyposażenie figurujących w ofertach ciągników w najbardziej popularnych przedziałach mocy, należy z uznaniem podkreślić, że producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom rolników, dostrzegając ich szczególne potrzeby.  Inżynierowie od lat przykładają uwagę do specjalnie przygotowanego wyposażenia, które zapewni maksymalny komfort pracy. Jest to ważne przede wszystkich z uwagi na podnoszenie tak oczekiwanej wydajności – dające poczucie wygody wyposażenie, pozwala rolnikom na wykonywanie szeregu innych obowiązków po zakończeniu prac polowych.

Z przeprowadzonych badań wynika, że rolnicy najchętniej wybierają rozwiązania bezpośrednio wpływające na najbardziej dokuczliwe aspekty wielogodzinnej jazdy w kabinie ciągnika – ból pleców, uczucie wstrząsów podczas jazdy po nierównościach i doskwierający latem upał. Właśnie dlatego największą popularnością cieszy się  wydajna klimatyzacja oraz amortyzowany pneumatycznie fotel operatora. Zauważalny jest także wzrost zainteresowania amortyzacją przedniej osi (aż 83 proc. respondentów wybrałoby to rozwiązanie) oraz amortyzacją kabiny (30 proc. ankietowanych wykazuje zainteresowanie). Coraz większą popularnością cieszy się także funkcja Smart Stop, umożliwiająca zatrzymanie maszyny przy pomocy samego pedału hamulca. Jako rozwiązanie podnoszące komfort pracy do poziomu premium należy uznać amortyzację tylnego podnośnika TUZ, jednak aktualnie niewielu producentów posiada w ofercie  taką opcję wyposażenia ciągnika.

r e k l a m a
– W ciągu ostatnich lat wyraźnie zwiększa się zainteresowanie rolników takimi aspektami pracy jak komfort, jednocześnie skupiając się na rozwiązaniach zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że podczas ostatniego niezależnego badania przeprowadzonego wśród rolników przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w kategorii bezpieczeństwo, najwyżej oceniono ciągniki marki CLAAS. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, szczególnie, że w ogólnej klasyfikacji Niezależnego Badania Opinii Rolników ciągniki marki CLAAS zostały ocenione również bardzo wysoko i zajęły drugie miejsce – mówi Emil Kaźmierczak, pełniący funkcję product managera ciągników o niższej i średniej mocy w CLAAS Polska.
 
Zwiększona wydajność pracy

W dobie wysokiej konkurencyjności, a także w związku z rozszerzającym się zakresem produkcji w gospodarstwach, istotną rolę odgrywa wysoka wydajność wykorzystywanych na gospodarstwach maszyn. Podczas wyboru nowego ciągnika znaczenie ma nie tylko moc silnika, ale także większe rozmiary kół, np. 600/65R38 (tylne koła). Takie rozwiązanie zapewnia  większy uciąg, skracając istotnie czas pracy. Innym ważnym elementem, mającym wpływ na jakość oraz efektywność pracy jest układ hydrauliczny o wydajności powyżej 100 l/min. Pozwala on na lepsze wykorzystanie cięższych narzędzi, zwiększając tym samym możliwości i wydajność ciągnika. Blok hydrauliczny wyposażony w system Power Beyond oraz zwiększoną liczbę par gniazd hydraulicznych, wpływają korzystnie na możliwości konfigurowania ciągnika, zwiększając tym samym jego szersze wykorzystanie.

Wyższa efektywność pracy i  niższe zużycie paliwa związane są bezpośrednio z wykorzystaniem takich rozwiązań technologicznych jak przekładnia z automatyką przełożeń. Ich zmiana sprzężona jest z pracą silnika, a sterowanie uzależniono od jego obciążenia. Ogranicza to do minimum konieczność pracy silnika z wysoką prędkością obrotową. Coraz chętniej wybierane szerokie ogumienie również wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa, przy jednoczesnym podnoszeniu efektywności pracy ciągnika. Te zauważalne trendy skierowały uwagę producentów i dealerów na przygotowanie ofert, w których najchętniej wybierane przez rolników opcje, byłyby  łatwo dostępne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów, ciągniki o najczęściej wybieranych parametrach oraz wyposażeniu, stanowią największą część zamówień wśród polskich dealerów, co zwiększa ich dostępność i skraca czas oczekiwania na maszynę.

– Regularnie prowadzone przez nas badania opinii klientów posłużyły do przygotowania specyfikacji ciągników w wersji FIRST CLAAS. Wyposażenie tej  wersji odzwierciedla najczęściej przedstawiane oczekiwania, jakie mają wobec maszyn rolnicy. Specyfikacją FIRST CLAAS objęliśmy modele ciągników z najbardziej popularnych zakresów mocy w Polsce. Aby podkreślić ekskluzywność wersji FIRST CLAAS, postanowiliśmy wprowadzić element klasy premium, tj. kierownicę obszytą  skórą. W celu wsparcia i przygotowania odpowiedniego zaplecza promocyjnego dla oferty modeli ciągników spośród najbardziej popularnych zakresów mocy w wersji FIRST CLAAS przygotowaliśmy atrakcyjne oferty cenowe oraz specjalne warunki fabrycznego finansowania – przybliża nam Emil Kaźmierczak , product manager z CLAAS Polska.

Wybór ciągnika, który nie tylko sprosta oczekiwaniom klienta, ale także będzie wykonywał wszystkie przeznaczone dla niego w gospodarstwie rolnym  zadania, wymaga przemyślanego wyboru modelu, z uwzględnieniem odpowiedniego wyposażenia oraz innych, znaczących parametrów. W trosce o najlepszy wybór, kilka marek ciągników, w tym CLAAS Polska, udostępnił specjalny internetowy konfigurator w którym można przygotować odpowiednią specyfikację maszyny. Jest to forma zaplecza i pomocy w formie listy, obejmującej opcje do omówienia z przedstawicielem handlowym. Pomaga to na odpowiednie przygotowanie oferty specjalistom, obsługującym rolników, zajmujących się różnymi rodzajami produkcji oraz pracującymi na zróżnicowanym areale. Pozwoli to także na wskazanie jeszcze lepszych wariantów wyposażenia, co sprawi, że wybrany przez rolnika ciągnik będzie udaną inwestycją na wiele  lat pracy.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Zajrzyj do listopadowego numeru top agrar Polska i sprawdź o czym piszemy!

Najnowszy, listopadowy numer top agrar Polska jest już na rynku. Podejmujemy w nim jak zwykle wiele ciekawych i aktualnych tematów. Problemy na rynku kukurydzy, rolnicy w karbach wymogów warunkowości i ekoschematów, prognozy cen nawozów, czy rola poplonu w zmianowaniu - to tylko niektóre z nich.

czytaj więcej
Co ile kosztuje?

Na jakie elementy finansowania fabrycznego zwrócić uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru?

Coraz więcej opcji pojawia się w ofertach finansowania maszyn, przygotowywanych dla rolników. To, co dla klienta najważniejsze, zamyka się w kilku prostych, ale ważnych punktach – oprocentowaniu „0%”, przyjaznych i szybkich procedurach przyznania kredytu, ratach  do oczekiwań. Lista ta powinna być spełniona przez kompleksową oraz otwartą na głos rolnika obsługę instytucji finansowych.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Wyższa sprzedaż Claasa w 2020 roku

Pomimo pandemii i przerw w produkcji, byliśmy w stanie osiągnąć wzrost sprzedaży i poprawić rentowność. Nasza szeroka pozycja międzynarodowa opłaciła się – powiedział Thomas Böck, prezes zarządu grupy Claas.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)