Żniwne pogotowie cenowe: Ruszyły kombajny i wypłynęły pierwsze statki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwne pogotowie cenowe: Ruszyły kombajny i wypłynęły pierwsze statki

13.07.2021autor: dr Juliusz Urban

Najświeższe informacje dotyczące plonowania i parametrów koszonego jęczmienia oraz aktywności rynkowej największych eksporterów pszenicy. Podczas, gdy u nas w kraju w pola jęczmienia wjechały kombajny, to w Rosji i na Ukrainie załadowano już pierwsze statki ze świeżym zbożem na eksport.

Prognozy zbiorów pszenicy w UE i w Basenie Morza Czarnego są nadal korzystne.

Globalny import pszenicy może osiągnąć rekordowy poziom ponad 200 mln t, z czego prawie połowa będzie pochodzić z Rosji, Ukrainy i UE.

Według danych z Ministerstwa Rolnictwa Rosji, do 8 lipca Rosja zebrała zboża i rośliny strączkowe z powierzchni 1,53 mln ha, a produkcja wyniosła 5,14 mln t, przy średnim plonie 3,36 t/ha. Zbiory pszenicy zakończono na obszarze 948 tys. ha, a produkcja wyniosła 2,9 mln t (przy plonie 3,17 t/ha). Jęczmień zebrano w ilości 2,08 mln t, z 494 tys. ha, a plony wynosiły 4,2 t/ha. Rzepak skoszono na obszarze 10,4 tys. ha, a produkcja wyniosła 23 tys. t (plon 2,22 t/ha). Od początku sezonu 2020/21, do 8 lipca Rosja wyeksportowała 365,7 tys. ton zbóż. Samej pszenicy Rosja wyeksportowała już 298,5 tys. t, o 18% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wyeksportowano również 20 tys. t jęczmienia, 40 tys. t kukurydzy i 10 tys. t rzepaku.

Na Ukrainie do końca ubiegłego tygodnia zebrano 1,37 mln t zbóż, w tym 1,04 mln t jęczmienia i nieco ponad 325 tys. t pszenicy. Stanowi to 10,7% całości upraw jęczmienia i 1,5% powierzchni pszenicy. Średni plon jęczmienia wyniósł dotychczas 3,93 t/ha a pszenicy 3,15 t/ha. Od początku sezonu 2021/22 do 12 lipca Ukraina wyeksportowała 575 tys. t zbóż i roślin strączkowych, o 144 tys. t mniej w porównaniu do poprzedniego sezonu. W tej liczbie 210 tys. t pszenicy (+51 tys. t rok/roku), 18 tys. t jęczmienia (–168 tys. t), 3 tys. ton żyta (+2,8 tys. t) i 340 tys. t kukurydzy (–30 tys. t).

 

W UE przewidywane zbiory pszenicy w rozpoczętym sezonie 2021/22 wyniosą ponad 130 mln t (+11% r/r). Jednak duże opady powodują obawy o jakość ziarna, a co za tym idzie o możliwości eksportowe Unii. Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech mieszanka słońca i deszczu jest postrzegana przez ekspertów jako korzystna dla pszenicy, stanowi jednak zagrożenie dla zbiorów jęczmienia. We Francji rolnicy zebrali dotychczas tylko 10% powierzchni jęczmienia ozimego, a w zeszłym roku w tym samym czasie zaawansowanie zbiorów jęczmienia wynosiło już 61%.

 

W kraju zaawansowanie zbiorów jest bardzo niskie, bo deszcze przerywają dosychanie plantacji i ograniczają możliwości wjechania w pole. Z Wielkopolski i Dolnego Śląska dochodzą do nas głosy o kiepskiej gęstości ziarna jęczmienia z pierwszych skoszonych plantacji. Rolnicy spieszą się, by zdążyć przed burzami. Tam, gdzie jęczmień został już zebrany gęstość wynosiła 52–60 kg/hl. Plony także były niższe niż w ubiegłym roku, uzyskano bardzo różne wyniki 5–8 t/ha. Jest to o 10–15% mniej niż w poprzednim roku, w tych samych gospodarstwach, bo okres wypełniania ziarna zbiegł się z upałami. 
Skup jęczmienia, podobnie jak żniwa, jeszcze nie we wszystkich regionach ruszył. Wystawiane pierwsze ceny skupu jęczmienia na razie wahają się najczęściej od 650 do 700 zł/t.
Jęczmień konsumpcyjny jest po 720–725 zł/t, a z gęstością powyżej 65 kg/hl, o którą na razie jest bardzo trudno, kupowany jest przez kaszarnie nawet po 800 zł/t.

r e k l a m a
Na rozpoczęcie zbiorów pszenicy przyjdzie jeszcze zaczekać przynajmniej jeden do dwóch tygodni. Wstępne ceny pszenicy konsumpcyjnej kształtują się najczęściej w granicach 750–815 zł/t, a paszowej 700–780 zł/t.

Aktualne ceny na punktach skupu zobaczysz tutaj! 

Juliusz Urban Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raporty USDA

Raport USDA: ważne dane przed samymi żniwami

Na ceny na światowym rynku zbóż i oleistych, tuż przed samymi żniwami wpływają dane pochodzące z najnowszego raportu USDA. Amerykańscy eksperci tym razem tonują nieco swój wcześniejszy optymizm dotyczący zbiorów pszenicy i utrzymują wcześniejsze szacunki dla soi.

czytaj więcej
Ceny zbóż

O eksporcie i bilansach zbożowych na III Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano-Zbożowej

Krzysztof Gwiazda, Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego na naszej Giełdzie zaprezentował swoje przemyślenia na temat: „Eksport jako istotny czynnik wpływający na krajowe ceny zbóż. Bilanse i przewidywania na sezon 2021/22”.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Ceny zbóż: kukurydza na ukończeniu, ale tempo zbiorów limitują suszarnie

W UE kukurydzy ma być mniej, a jakie są prognozy dla Polski? W wielu rejonach kraju kukurydziane zbiory są na ukończeniu, jednak tam gdzie żniwa są w pełni, w okolicznych punktach skupu tempo dostaw limituje dostęp do suszarni.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)