Żniwne pogotowie cenowe: bardzo różne zaawansowanie zbiorów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwne pogotowie cenowe: bardzo różne zaawansowanie zbiorów

10.08.2021autor: dr Juliusz Urban

Bardzo różne jest zaawansowanie tegorocznych żniw, a ich rozkład absolutnie nie przystaje do jakichkolwiek wcześniejszych doświadczeń. Natomiast ceny dalej rosną.

Zwykle żniwa postępowały w swej intensywności, począwszy od Południowo-Zachodniej Polski i tak rozchodziło się to promieniście na wschód i północ kraju. W tym roku najbardziej zaawansowane są żniwa w części Wielkopolski, Południowej części Kujaw, Mazowszu i o dziwo na Pomorzu Zachodnim. W tych regionach jest zdecydowanie za połową, a nawet słyszymy o zaawansowaniu 70–85% zbiorów.

Ale nie wszędzie jest tak dobrze, generalnie zbiory są przerywane deszczami, ale najbardziej dostało się Małopolsce, Śląskowi i Podkarpaciu. Niestety im bardziej na Południowy-Wschód tym jest gorzej, w niektórych regionach żniwa na dobre się nawet nie rozpoczęły. To od skupujących z woj. świętokrzyskiego i z okolic Krakowa słyszymy niepokojące głosy o tym, że zaawansowanie zbiorów nie przekracza 10%.

r e k l a m a

Zadaniem skupujących, także na Podkarpaciu w polach jest jeszcze nawet 60–70% zbóż. Co gorsze sporo z nich jest zwałowanych przez ulewne deszcze lub łany są zmierzwione przez nawałnice. To ziarno zacznie niebawem pogarszać swoją jakość.

– Wszystko stoi w polu. Potrzebna jest pogoda, bo nawet jak się wjedzie w trakcie bezdeszczowego okienka, to pszenica ma 17% wilgotności – mówi skupujący, z wcale nie rozpieszczanego w tym roku dobrą żniwną pogodą Podlasia.

 

Podczas, gdy tak róże jest zaawansowanie żniw w całym kraju, to ceny zbóż w dalszym ciągu pną się do góry. Koło południa we wtorek, na paryskiej giełdzie Matif pszenica na wrzesień kosztuje 229 euro/t, a na grudzień już 232 euro/t.

 

Również w kraju, widząc te ruchy na giełdach, eksporterzy i skupujący podnieśli ceny.
W portach za pszenicę konsumpcyjną eksporterzy proponują ceny 1015–1025 zł/t. W krajowych skupie pszenica konsumpcyjna znów drożeje. Obecnie najczęściej konsumpcję kupuje się po 800–960 zł/t. 

 
Znów, tym razem średnio o 20 zł/t podrożała pszenica paszowa, która w skupach jest aktualnie po 740–880 zł/t. 

Jęczmień jest bardziej stabilny cenowo, ale i on nie został pominięty przy podwyżkach. Aktualnie jęczmień paszowy skupuje się po 600–780 zł/t.


Średnio o 10 zł, w ciągu zaledwie kilku dni podrożało pszenżyto. Eksporterzy w portach proponują 880–890 zł/t. A w krajowym skupie kosztuje 620–820 zł/t. 

Eksport przyczynia się do wzrostu cen żyta. W portach za żyto paszowe płaci się aktualnie 780–785 zł/t, co powoduje, że krajowe ceny idą do góry. Skupy za żyto płacą 550–730 zł/t, przy czym zarówno ta najniższa i najwyższa cena stanowią wyjątek. Najczęściej spotykane propozycje są po 620–680 zł/t.

Kukurydza jest stabilna, bo wciąż oferty portowe górują mocno nad krajowymi. Porty za starą kukurydzę nadal płacą 1080 zł/t, a nowa jest kontraktowana po 945 zł/t. W krajowym skupie zainteresowani kukurydzą ze starych zbiorów muszą zapłacić 900–1000 zł/t.


Owies jest wciąż skupowany w cenach 510–600 zł/t. 

Ceny zbóż na skupach zobaczysz tutaj!

Juliusz Urban Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Opolszczyzna – koniec żniw: jakie plony i parametry na finiszu?

Na Opolszczyźnie kończą się żniwa. W centralnej i północnej części województwa pod punktami skupu ruch jest niewielki, w przeciwieństwie do rejonów podgórskich, gdzie żniwa zaczęły się znacznie później i w tym tygodniu niektórzy kończyli zbierać rzepak. Zbiory nawarstwiły się: w tym samym czasie do skupu trafiał jęczmień, rzepak i pszenica.

czytaj więcej

W jakim czasie siostra może domagać się zacchówku i w jakiej wysokości?

Rodzice przekazali mi w latach 90. ubiegłego wieku gospodarstwo rolne. Tata zmarł w 2000 roku, a mama w 2019. Siostra domaga się teraz zachowku. Jakie są zasady wyliczenia jego wysokości? Miałam troje rodzeństwa.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rynek rzepaku: ceny wysokie, bo rzepak wciąż potrzebny

Podczas, gdy żniwa rzepakowe w kraju jeszcze trwają, z pól napływają informacje o niezłych plonach, a ceny są dalej w wysokie. Jeśli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak drogo?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)