Ukraina eksportuje mniej zbóż i roślin strączkowych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ukraina eksportuje mniej zbóż i roślin strączkowych

22.03.2021autor: dr Juliusz Urban

Ukraina wyeksportowała 34 mln ton zbóż i strączkowych, co jest wynikiem o 20-proc. gorszym od porównywalnego okresu ubiegłego sezonu. Jednak pomimo mniejszego eksportu maleją ukraińskie zapasy.

Jak wynika z informacji Służby Celnej Ukrainy, od początku sezonu 2020/21 do 19 marca br. Ukraina wyeksportowała 33,94 mln ton zbóż i nasion strączkowych. Okazuje się, że jest to o 9,9 mln ton mniej, niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.

Największy jest spadek ukraińskiego eksportu kukurydzy, którą w ubiegłym sezonie Ukraina zasypywała całą Europę. W tym sezonie kukurydzy wywieziono 15,33 mln t, a spadek eksportowanej ilości dochodzi do 6,56 mln ton, a więc prawie 30%.  36-proc ukraińskiego eksportu kukurydzy trafia w tym sezonie do Chin, a UE importuje 33%. Z całej pozostałej sprzedanej masy zbóż, eksport pszenicy wyniósł 13,98 mln t, tu zmniejszenie ilości wynosi 3,35 mln t. Niemal bez różnicy przebiega natomiast tegoroczny eksport jęczmienia, którego zagraniczna sprzedaż wyniosła dotychczas 4,05 mln t, zaledwie o 153 tys. ton mniej niż przed rokiem.

Pomimo mniejszego eksportu maleją także zapasy zbożowych rezerw na Ukrainie. Na dzień 1 marca 2021 r. ukraińskie zapasy wynosiły 15,9 mln t ziarna zbóż i nasion strączkowych, co oznacza spadek o 2 mln t. w porównaniu z porównywalnym okresem w 2020 r.

W magazynach gospodarstw rolnych pozostawało 9,8 mln ton (spadek o 6%), zdecydowanie mniej niż przed rokiem, bo aż 18-proc. miały na stanie przedsiębiorstwa przetwórcze i elewatory składowe, w których magazynach przechowywano 6,1 mln ton

Zapasy pszenicy wyniosły 4,6 mln ton (spadek o 9%) a kukurydzy – 9,9 mln ton (spadek o 7%). Największy, bo aż 48-proc spadek zapasów zanotowano w jęczmieniu, którego pozostało 820,1 tys. ton. Natomiast najbardziej, bo prawie dwukrotnie wzrosły ukraińskie rezerwy żyta, którego i tak ilość zmagazynowana jest relatywnie niewielka, bo wynosi – 156 tys. t. W wyniku zdecydowanie mniejszych zbiorów i rosnącego zapotrzebowania, o 31% spadły zapasy słonecznika, które wyniosły – 3,6 mln ton.

oprac. Juliusz Urban fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie warzywa oczyszczają glebę?

Jedną ze zdolności roślin jest fitoremiediacja, czyli pobieranie zanieczyszczeń, które znajdują się w glebie. Niektóre ośliny, które hodujemy we własnych ogródkach także mają taką możliwość. Jakie warzywa pomogą oczyścić glebę z zanieczyszczeń i metali ciężkich?

czytaj więcej
Aktualności

Eksport żywności z UE wzrósł mimo pandemii

Mimo pandemii w 2020 roku wartość unijnego eksportu rolno-spożywczego wzrosła o 1,4 proc. w porównaniu do 2019 roku i wyniosła 184,3 mld euro.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: Korekty cen pszenicy, kukurydza ją dogania

Krajowy rynek reaguje na obniżki cen pszenicy na giełdach i w eksporcie. Natomiast na ceny zbóż paszowych, korekty ofert w portach wpływu nie mają.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)