Ukraina eksportuje mniej zbóż i roślin strączkowych
Ukraina wyeksportowała 34 mln ton zbóż i strączkowych, co jest wynikiem o 20-proc. gorszym od porównywalnego okresu ubiegłego sezonu. Jednak pomimo mniejszego eksportu maleją ukraińskie zapasy.
Jak wynika z informacji Służby Celnej Ukrainy, od początku sezonu 2020/21 do 19 marca br. Ukraina wyeksportowała 33,94 mln ton zbóż i nasion strączkowych. Okazuje się, że jest to o 9,9 mln ton mniej, niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.
Największy jest spadek ukraińskiego eksportu kukurydzy, którą w ubiegłym sezonie Ukraina zasypywała całą Europę. W tym sezonie kukurydzy wywieziono 15,33 mln t, a spadek eksportowanej ilości dochodzi do 6,56 mln ton, a więc prawie 30%. 36-proc ukraińskiego eksportu kukurydzy trafia w tym sezonie do Chin, a UE importuje 33%. Z całej pozostałej sprzedanej masy zbóż, eksport pszenicy wyniósł 13,98 mln t, tu zmniejszenie ilości wynosi 3,35 mln t. Niemal bez różnicy przebiega natomiast tegoroczny eksport jęczmienia, którego zagraniczna sprzedaż wyniosła dotychczas 4,05 mln t, zaledwie o 153 tys. ton mniej niż przed rokiem.
Pomimo mniejszego eksportu maleją także zapasy zbożowych rezerw na Ukrainie. Na dzień 1 marca 2021 r. ukraińskie zapasy wynosiły 15,9 mln t ziarna zbóż i nasion strączkowych, co oznacza spadek o 2 mln t. w porównaniu z porównywalnym okresem w 2020 r.
W magazynach gospodarstw rolnych pozostawało 9,8 mln ton (spadek o 6%), zdecydowanie mniej niż przed rokiem, bo aż 18-proc. miały na stanie przedsiębiorstwa przetwórcze i elewatory składowe, w których magazynach przechowywano 6,1 mln ton
Zapasy pszenicy wyniosły 4,6 mln ton (spadek o 9%) a kukurydzy – 9,9 mln ton (spadek o 7%). Największy, bo aż 48-proc spadek zapasów zanotowano w jęczmieniu, którego pozostało 820,1 tys. ton. Natomiast najbardziej, bo prawie dwukrotnie wzrosły ukraińskie rezerwy żyta, którego i tak ilość zmagazynowana jest relatywnie niewielka, bo wynosi – 156 tys. t. W wyniku zdecydowanie mniejszych zbiorów i rosnącego zapotrzebowania, o 31% spadły zapasy słonecznika, które wyniosły – 3,6 mln ton.
oprac. Juliusz Urban fot. archiwum taP
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy