Rynek zbóż: Korekty cen pszenicy, kukurydza ją dogania
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek zbóż: Korekty cen pszenicy, kukurydza ją dogania

26.03.2021autor: dr Juliusz Urban

Krajowy rynek reaguje na obniżki cen pszenicy na giełdach i w eksporcie. Natomiast na ceny zbóż paszowych, korekty ofert w portach wpływu nie mają.

Ceny pszenicy na Matifie w ciągu tygodnia spadły o 6 euro. Na czwartkowym zamknięciu notowań pszenica kosztowała 214 euro/t (25.03.2021 r.).
W światowym handlu pszenicą jeszcze bardziej zarysowuje się dominująca rola Rosji. Od początku lipca 2020 r. do 18 marca br. Rosja wyeksportowała już 34,6 mln ton pszenicy i było to o 26% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.

Za to drugi eksporter pszenicy, Ukraina za granicę w sprzedała dotąd
14 mln ton (prawie o 25% mniej niż przed rokiem). Jak podaje APK-Inform, w ubiegłym tygodniu ceny ofertowe pszenicy konsumpcyjnej w ukraińskich portach morskich spadły i niemal zrównały się z cenami kukurydzy i jęczmienia. Presję na ukraiński rynek i obniżki ceny pszenicy na FOB-ie wpływ wywarły informacje o tym, że 80% pszenicy ozimej w Rosji jest obecnie w dobrej kondycji oraz pogłoski o ewentualnym zniesieniu przepisów eksportowych. Także na Ukrainie stan zbóż po przezimowaniu uznano w większości za dobry i zadowalający.

r e k l a m a

Największym potencjalnym klientem na dostawy pszenicy z Rosji i Ukrainy jest Egipt. Według USDA import pszenicy do Egiptu w tym sezonie jest szacowany na 12,85 mln t, podczas, gdy w poprzednim roku gospodarczym wynosił 12,69 mln t. W swoim nowym budżecie na rok 2021 egipski rząd oszacował cenę pszenicy na 199,5 dolara za tonę.

 

Szkoda, że Egipt nie jest klientem na unijną pszenicę. UE w tym sezonie w okresie do 21.03 br. do krajów trzecich wyeksportowała 20,09 mln ton pszenicy i mąki pszennej, było to o 20% mniej niż w sezonie ubiegłym. Na liście unijnych klientów zdecydowanie przoduje Algieria, do której trafia niemal 22% sprzedawanej przez UE pszenicy. Co ciekawe na drugim miejscu rozgościły się już Chiny z zakupem 1,77 mln t i ponad 9% udziałem. Dopiero trzecia jest Arabia Saudyjska (8,9%), która bardzo nieznacznie w tym roku wyprzedza Nigerię.

 

Polska eksportując do krajów trzecich dotychczas 2,45 mln t, jest wciąż na 4 miejscu unijnych eksporterów. Jednak pszenica w polskich portach, reagując na ogólnoświatowe spadki ostatnio taniała. Ceny pszenicy w portach spadły ok. 20 zł/t w ciągu tygodnia, eksporterzy kupują ją już poniżej 1000 zł/t. Aktualne propozycje wynoszą 980–985 zł/t.


W efekcie swoje ceny skupu skorygowały także firmy handlowe i to głównie te zlokalizowane na wschodzie Polski. Przetwórcy i handlowcy w pozostałych regionach przeważnie pozostawili ceny bez zmian.

– Podaż pszenicy jest ograniczona. Rolnicy czekają na wyższe ceny, bo te ogłaszane w telewizji wyglądają zdecydowanie lepiej – żalą się handlowcy, którzy informują, że od tygodnia w nowych transakcjach praktycznie nic się nie dzieje.

Średnia cena skupu pszenicy spadła o 5 zł/t, do 923 zł/t. W krajowym skupie pszenica konsumpcyjna najczęściej jest skupowana od 880–950 zł/t.

Niejako siłą inercji potaniała także pszenica paszowa, choć wydaje się, że stała się ona ofiarą zachowań typu: „Matif spada, to obniżamy całą pszenicę”, bo inne zboża paszowe raczej idą do góry. Paszówkę obecnie najczęściej kupuje się po 870–920 zł/t. 


Żyto nie tanieje, ale drożeć także nie chce. W skupie jest najczęściej po 630–700 zł/t, a na eksport wyceniane jest taniej, bo po 730–735 zł/t. 


Jęczmień podrożał w tym tygodniu średnio o 10 zł/t, ale jest to głównie spowodowane powrotem na rynek dużego kupującego, który chcąc zasilić swoje zapasy musi proponować wyższe ceny. Jednak w dalszym ciągu większość cen skupu mieści się w zakresie 750–840 zł/t. 

Podobny wzrost ceny i spowodowany tymi samymi przyczynami nastąpił w pszenżycie, obecnie najczęściej skupuje się je po 750–850 zł/t. Natomiast w portach pszenżyto potaniało o 25 zł/t, aktualne ceny na eksport wynoszą 840 zł/t.

W drugiej połowie sezonu główną uprawą eksportową na Ukrainie jest kukurydza, jednak ukraińscy przedsiębiorcy rolni również chętnie zawierają kontrakty terminowe na nowe zbiory. Dotychczasowy ich wolumen sięgnął już 3 mln ton, co oznacza gwałtowny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy to taka sama ilość została osiągnięta dopiero w czerwcu.

 

UE w tym sezonie kukurydzy eksportuje dwukrotnie mniej niż przed rokiem, zaledwie 1,7 mln ton, z czego 69% przypada na samodzielnego lidera – Rumunię, ale Polska z wynikiem 106 tys. t, sprzedanych poza Unię jest trzecia.

 

W polskim eksporcie kukurydza tym razem podrożała nieznacznie, ale obniżki na pszenicy powodują, że ceny tych dwóch zbóż zaczynają się coraz bardziej zbliżać. Najbardziej widać to w portach, gdzie kukurydza na eksport kosztując 970 zł/t jest tylko o 10 zł/t tańsza od pszenicy.  

 

Również na krajowym rynku kukurydza zaczyna doganiać pszenicę, zrównała się praktycznie z pszenicą paszową i kolejnym celem wydaje się przegonienie cen pszenicy konsumpcyjnej.  Na razie ceny skupu kukurydzy wynoszą 850–970 zł/t.


Owies jest dalej skupowany po 550–600 zł/t.

Wszystkie aktualne ceny skupu zbóż zobaczysz tutaj!

Juliusz Urban  Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ochrona kukurydzy po zimnej wiośnie – zapraszamy na webinarium 7 maja!

W tym roku siewy kukurydzy są opóźnione. Decyzja taka najczęściej była słuszna, gdyż gleba długo nie osiągała wymaganej temperatury. Teraz przychodzi czas zwalczania chwastów. Jakie zatem wybrać herbicydy i jak wspomagać kukurydzę?

czytaj więcej
Raporty IGC

Raport IGC: produkcja zbóż nie pokrywa wyższej konsumpcji, wzrosną zapasy soi

Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej kolejny raz podwyższyli prognozę światowej produkcji zbóż w roku 2020/21, ale konsumpcja rośnie jeszcze bardziej. W przyszłym sezonie zwiększająca się produkcja soi, spowoduje stopniowe odbudowanie globalnych zapasów.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Ukraina eksportuje mniej zbóż i roślin strączkowych

Ukraina wyeksportowała 34 mln ton zbóż i strączkowych, co jest wynikiem o 20-proc. gorszym od porównywalnego okresu ubiegłego sezonu. Jednak pomimo mniejszego eksportu maleją ukraińskie zapasy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)