Rynek zbożowy pod wpływem suszy i dostępności surowca
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek zbożowy pod wpływem suszy i dostępności surowca

24.04.2020autor: dr Juliusz Urban

O cenach zbóż w dalszym ciągu decyduje wzmożony eksport pszenicy i obawy o to, czy krajowi przetwórcy będą mieli co przerabiać do końca obecnego sezonu i jaki to będzie miało wpływ na ceny żywności.

Nakłada się na to coraz więcej sygnałów o panującej suszy w całej Europie, a nawet w Rosji. Te głosy powodują wstrzymywanie się ze sprzedażą przez gospodarstwa posiadające jeszcze w swych magazynach zboże. Jest to racjonalne zachowanie, bo w czasach kryzysu pieniądz traci na wartości, a żywność drożeje.

Ceny zbóż w światowym handlu wspierają w tym tygodniu informacje o szybko kończących się kontyngentach eksportowych Rosji, która może zakończyć swój  handel na międzynarodowym rynku zbożowym już w połowie maja. Pszenica na Matifie w poniedziałek podrożała aż o 5,50 euro i przekroczyła granicę 200 euro/t, dochodząc nawet do 204 euro/t. W czwartkowe (23.04.20 r.) popołudnie ceny spadły o 4 euro/t i tak pszenica na maj kosztuje 199,25 euro/t. Informacje o suszy powodują wzrosty cen pszenicy z nowych zbiorów, która drożeje i jest już tylko o 10 euro/t tańsza. A właśnie kluczowy dla naszego rynku eksportowego partner Arabia Saudyjska ogłosiła przetarg na zakup 655 tys. ton pszenicy z dostawą na lipiec i sierpień bieżącego roku. Dlatego ceny na krajowym rynku jeszcze poszły do góry.
 

Ceny w oferowane portach są także wyższe i kształtują się na poziomie 930–940 zł/t za pszenicę o zawartości 12,5% białka. Firmy, które zawarły kontrakty na niższych poziomach cenowych, przy uszczuplonej podaży mają problemy z zakupami i realizacją kontraktów. Tym samym zaczynają rywalizować pomiędzy sobą o towar, co jeszcze podkręca krajowe ceny.

r e k l a m a

Więcej elewatorów otwiera na powrót swoje skupy. Także państwowa spółka skupowa, po trwającym ponad miesiąc wcześniejszym rygorze zamkniętych bram spowodowanych pandemią, otworzyła w tym tygodniu niektóre swoje elewatory. Gospodarstwa, widząc wzrosty cen i jak w efekcie suszy coraz słabiej wyglądają zboża na polach, wstrzymują się jednak ze sprzedażą.

– Pszenica od dołu podsycha, redukując ze względu na brak wody krzewienie, a z góry jest przypalana nocnymi przymrozkami – mówi Adam Siklicki, prowadzący gospodarstwo rolne w Lisięcicach na Opolszczyźnie.

Wszystko to powoduje, że średnia cena skupu w całej Polsce dochodzi do 820 zł/t. Wyraźnie widać regionalizację, najwyższe ceny są oczywiście na północy kraju. Jednak najczęściej pszenica kupowana jest w cenach 780–860 zł/t. 

 

Pszenica paszowa także drożeje, bo firmy paszowe znacznie zredukowały w ostatnich tygodniach słabszego ruchu swoje zapasy. W całym kraju za paszówkę płaci się średnio 770 zł/t, ale ceny krajowe są bardzo różne od 750–850 zł/t i raczej by kupić jakąś rozsądną ilość trzeba kręcić się w granicach tej wyższej stawki.

 

Szybko drożeje pszenżyto, którego ceny wzrosły w ciągu tygodnia o 20 zł. Teraz jest najczęściej kupowane w cenach od 620 do 670 zł/t. Jednak niektóre wytwórnie pasz kupują pszenżyto już po 700 zł/t, a cena z dostawą do portu wynosi 720 zł/t.

 

Jęczmienia paszowego zaczyna brakować i następuje rywalizacja hodowców z firmami handlowymi i paszarniami. Obecnie jest on już kupowany w cenach 650–700 zł/t. 

Ceny żyta lekko drgnęły, ale i tak żyto kupowane jest tanio. Chociaż jest popyt i zainteresowanie żytem ze strony niemieckich firm spirytusowych, to eksport samochodowy jednak nie jest znaczny. Większość żyta zlokalizowana jest bowiem już dalej od granicy i dlatego wciąż jest ono kupowane w cenach 530–570 zł/t.

 

Kukurydza dalej drożeje i coraz częściej pojawiają się ceny ponad 700 zł/t. 
Jednak najczęściej kukurydzę kupuje się od 680 do 750 zł/t.
Słyszymy także o cenach kukurydzy po 760 zł/t z dostawą do portów, ale ostatnio jej eksport nieco przygasł, ze względu na wyższe ceny w krajowym skupie płacone bezpośrednio gospodarstwom przez firmy paszowe. Do żniw kukurydzianych jeszcze daleko, więc droga do cen 800 zł za tonę kukurydzy wydaje się otwarta.

 

Tutaj zobaczysz ceny skupu zbóż w całym kraju.


 Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban   Fot. Siklicka

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czarna i biała – dwie nowe linie owiec z Polski

Od kwietnia mamy w Polsce oficjalnie dwie nowe syntetyczne linie owiec: Wrober oraz owcę roztoczańską.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Kontyngent wykorzystany! Rosja kończy eksport zbóż na sezon 2019/20

Największy światowy eksporter pszenicy, aby chronić swoje rynki ustanowił limity eksportu pszenicy obowiązujące do końca czerwca 2020 r. W Rosji narastały obawy, że kryzys koronawirusa, który spowodował problemy z bezpieczeństwem żywności na całym świecie, dotknie także ten kraj.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Wreszcie drożeją inne zboża – więcej kupujących

Pomimo, iż na Matifie pszenica jest w podobnych cenach, to na krajowym rynku ceny poszły do góry. Swoje szlabany na bramach uchyliło już nieco więcej punktów skupu, to znaczy, że zboża są znów atrakcyjnym dla handlowców towarem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)