Rynek zbóż: o wszystkim zdecydują najbliższe tygodnie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek zbóż: o wszystkim zdecydują najbliższe tygodnie

19.06.2020autor: dr Juliusz Urban

Rynek zbóż jest obecnie w najbardziej przełomowym momencie. Informacje o zasiewach zostały już przez handel skonsumowane, teraz czekamy na pierwsze informacje o zbiorach i jakości ziarna.  Czy nastąpią suche tygodnie i obawy o zbiory podźwigną ceny? Czy może regularne opady pozwolą na dobre wypełnienie ziarna i w efekcie ceny zaczną schodzić w dół?

Analitycy Europejskiego Stowarzyszenia Handlu COCERAL obniżyli prognozę zbiorów zbóż w UE (z włączeniem Wielkiej Brytanii) w 2020 r. do 299,2 mln ton. Unijna produkcja zbóż ma być niższa o 12,6 mln ton niż w poprzednim sezonie, gdy wynosiła 311,8 mln ton.

Zdecydowana korekta w dół spodziewana jest w pszenicy. Unijne zbiory będą zdaniem ekspertów na poziomie 129,7 mln ton w porównaniu z 146,8 mln ton w 2019 r. Tak znaczne zmiany wynikają ze spadku zakładanych plonów pszenicy we Francji, Niemczech i Danii, co jest spowodowane długoterminowymi brakami opadów. Obecnie opady deszczu w Europie zapewniają dobry rozwój roślin, wszystko rozegra się jednak w ciągu najbliższych tygodni. Według analityków Reiffeisenverband zbiory pszenicy w Niemczech będą słabsze niż w 2019 r.                                                                                     i wyniosą 22,2 mln t.

Rosja natomiast szacuje zbiory pszenicy na niezmienionym poziomie 75 milionów ton.

Ukraina przygotowuje się do podpisania memorandum w sprawie maksymalnych wielkości wywozu zbóż w roku 2020/21.  

Przypomnijmy, że maksymalne wielkości eksportu ukraińskiego ziarna żywności dozwolone w nowym sezonie mogą zostać znacznie zmniejszone, ze względu na mniejsze plony i potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Na nadchodzący sezon USDA szacuje, że Ukraina wyeksportuje 17,5 mln ton pszenicy i straci na rzecz UE status drugiego eksportera zbóż na świecie.


Na Matifie pszenica pospadała i obecnie na wrześniowym kontrakcie jest wyceniana na 180 euro/t. Za to złotówka jest stabilnie słaba, za jedno euro dziś płacimy 4,45 złotych

Zboża potaniały i w zasadzie pytając o cenę, coraz częściej słyszymy odpowiedź: skup wstrzymany.

r e k l a m a
Jeszcze dwa dni temu ostatnie ilości pszenicy zbierali na statek eksporterzy, płacąc za szybkie dostawy do Gdyni 820 zł/t, a wcześniej nawet 855 zł/t. Obecnie oferty te już poznikały.
W kraju pszenica konsumpcyjna kupowana jest jeszcze trochę taniej niż w zeszłym tygodniu, najczęściej w cenach 700–780 zł/t, ale zaczęły się już pojawiać oferty poniżej 700 zł/t.
Wyraźnie ci kupujący myślą już o nowych zbiorach.

– Nikt już nie wozi, sprzątamy magazyn, chwilę odpoczniemy i czekamy na żniwa – mówi zaprzyjaźniony kierownik magazynu zbożowego. Pytam o to: czy już zboża nie ma na rynku, czy ceny za mocno spadły? – Ci co mają jeszcze towar, to teraz już nie przywiozą, poczekają i najwyżej będą mieszać stare z nowym – dodaje.

 Zresztą na nadchodzące żniwa jest coraz więcej ofert. W kraju pojawiają się propozycje kontaktów w cenach 700–730 zł, ale te ceny dotyczą na razie północnej połowy Polski.

Pszenica paszowa już nie tanieje, ale i tu więcej ofert ma poziomy oczekiwane na nowe zbiory, a więc ok. 620–650 zł/t. Stara pszenica paszowa jest wciąż najczęściej kupowana po 680–760 zł/t. 

 

Żyto nieznacznie spadło, bo pojawiło się więcej ofert po 500 zł/t i niżej. Jednak u większości kupujących żyto dalej kosztuje 500–550 zł/t.

 

Pszenżyto jest bardzo rozchwiane cenowo. Niektórzy handlowcy mówią, że jest kompletny brak zainteresowania ze strony firm paszowych, a inni twierdzą, że tylko pszenżytem obecnie można pohandlować. Propozycje cenowe są najczęściej 580–650 zł/t.

 

Europejskie Stowarzyszenie Handlu Przewiduje się, że produkcja jęczmienia w UE w 2020 r. wyniesie 63,4 mln ton, w porównaniu z 62,1 mln ton zebranych w ubiegłym roku. O wzroście decyduje wyższa niż wcześniej prognoza dla upraw jęczmienia w Hiszpanii.

Jęczmień nawet podrożał, ale nie cena stanowi problem, bo bardzo trudno jest go sprzedać. Znów starszy ASF i cena jest wciąż dołowana. Obecnie jęczmień paszowy kupowany jest po 580–620 zł/t i wyraźnie mniej jest ofert, ale na nowe zbiory nieliczne ceny są także po 580 zł/t.

 

Prognozę zbiorów kukurydzy w UE w 2020 r. zwiększono do 66,8 mln ton w 64,9 mln ton w 2019 r. COCERAL szacuje zwiększenie areału kukurydzy do 9,2 miliona hektarów, wobec 8,6 miliona hektarów rok wcześniej. Najbardziej znaczący wzrost produkcji kukurydzy spodziewany jest we Francji i Niemczech.

Kukurydza praktycznie nie zmieniła cen, do żniw kukurydzianych jest jeszcze daleko, a i ceny obecne mogą konkurować nawet z nową pszenicą.  
Kupowana jest bowiem najczęściej po 680–740 zł/t.


Ceny wszystkich zbóż w terenie zobaczysz tutaj 

 

 Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!


 

Juliusz Urban   fot. archiwum tap

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

KE: prognozy produkcji rolnej są dobre mimo koronawirusa

Komisja Europejska przewiduje dobre prognozy dla produkcji rolniczej w tym roku mimo epidemii koronowirusa, która wywołała raczej szok popytowy niż podażowy. 

czytaj więcej

Rynek zbóż i rzepaku: W oczekiwaniu na nowe zbiory

Tradycyjnie na krajowym rynku zbóż i rzepaku rozpoczął się mało aktywny okres. Rolnicy szykują opróżnione wcześniej magazyny do przechowania nowych zbiorów, a handlowcy realizują ostatnie kontrakty, przygotowują elewatory do lipcowego skupu i odbierają zaległe urlopy. Kiedy ruszą żniwa? Zdecyduje pogoda.

czytaj więcej

W UE będzie mniej pszenicy i rzepaku. Jak to wpływa na ceny?

Mniej pszenicy i rzepaku – tak ocenia tegoroczne unijne zbiory Copa-Cogeca. Z kolei Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) obniża prognozę zapotrzebowania na zboża przemysłowe w bieżącym roku gospodarczym, ale ma ono się poprawić w kolejnym sezonie. W Polsce natomiast ciągle jest popyt na zboża ze starych zbiorów na eksport.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)