Rynek zbóż: na giełdach winda cenowa ostro w górę, w kraju też podwyżki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek zbóż: na giełdach winda cenowa ostro w górę, w kraju też podwyżki

02.10.2020autor: dr Juliusz Urban

Po informacji USDA o niższych niż oczekiwano poziomach zapasów kukurydzy i etanolu, rynek giełdowy natychmiast zareagował silnymi wzrostami. W naszym kraju ceny skupu także ruszyły do góry, jednak wzrosty aż tak mocne nie były.

Według USDA, na dzień 1 września 2020 r. zapasy kukurydzy w Stanach Zjednoczonych wynosiły 1,995 miliarda buszli, a zapasy pszenicy 2,159 miliarda buszli, podczas gdy analitycy spodziewali się, że zapasy kukurydzy będą o 11% wyższe i wyniosą 2,250 mld buszli, a pszenicy o 4,5% i wyniosą 2,240 mld buszli. Natomiast zapasy etanolu w USA spadły o 306 000 baryłek do 19,691 mln baryłek. Tak duża korekta rzeczywistych danych w stosunku do oczekiwań spowodowała gwałtowną reakcję rynku, który i tak był dość niespokojny, ze względu na kolejne ataki huraganów strefie Ameryki Południowej. Ponownie pojawiają się dyskusje na tematy efektu El Nino i związanych z tym ciepłym prądem morskim kolejnymi zagrożeniami dla upraw.

r e k l a m a
W środę ceny pszenicy na giełdach wzrosły gwałtownie. Pszenica na grudzień na Matifie podrożała aż o 5,5 euro/t. We czwartek mamy nieznaczne korekty, ale pszenica na zamknięciu jest wyceniania na grudzień po 197 euro/t, a na marzec 196 euro/t. Na krajowym rynku większe wzrosty cen eksportowych spłaszcza kurs naszej waluty. Złotówka jest wyceniana obecnie na 4,49 zł/euro.

Tradycyjnie już wyższe ceny na giełdach przynoszą efekt podwyżek w portach.

Ceny pszenicy z przeznaczeniem na eksport wynoszą 840–850 zł za 12,5% białka. Pszenica o zawartości 11,5% białka jest kupowana po 840–845 zł/t, a „czternastka” po 855–865 zł/t. Coraz głośniej w rozmowach branżowych się mówi, że jeśli tak intensywny eksport się utrzyma, to do końca roku wyjedzie z Polski 1 mln ton pszenicy.

W krajowym skupie także mamy do czynienia ze wzrostami cen. Choć przetwórcy mówią, że podaż jest ograniczona, bo rolnicy otrzymują od handlowców dużo telefonów z coraz to nowymi, lepszymi propozycjami cen i w związku z tym wstrzymują się ze sprzedażą, to jednak transakcje są wciąż realizowane, zarówno przez handel jak i poszukujących surowca przetwórców. Pszenica konsumpcyjna podrożała w ciągu tygodnia średnio o 10 zł/t i jest najczęściej kupowana po 700–760 zł/t. Mamy też informację, że za dużą partię wyrównanej pszenicy, na północy kraju, sprzedający oczekiwał 810 zł/t. Na wczoraj było to zbyt drogo, ale może za parę dni taki biznes uda się spiąć.
Podobnie podrożała pszenica paszowa i najczęściej oferowane ceny skupu są na poziomach 660–710 zł/t. 
 

Pszenżyto nie pozostało dłużne i w ślad za pszenicą również podrożało. W trakcie tygodnia odbywał się duży handel pszenżytem na eksport i wówczas ceny dochodziły do 700 zł/t, teraz nieco ruch się zmniejszył, ale i tak ceny są na poziomie 685– 695 zł/t. W głębi kraju najczęściej oferowane ceny mieszczą się w zakresach po 570–620 zł/t, ale możemy też spotkać, zwłaszcza na północy oferty zdecydowanie wyższe. 

Żyto troszkę mniej podrożało. Choć do portów jest ono kupowane po 590–595 zł/t, to średnia cena skupu w kraju wynosi 492 zł/t, a najbardziej powszechne ceny to 480–530 zł/t. 

 

Podobnie w jęczmieniu ruch cen do góry jest nieznaczny. Na to ziarno brak jest ofert na eksport i rynek trochę się przytyka. Wystawiane przez handlowców ceny skupu jęczmienia są na poziomach 560–600 zł/t. 

 

Zaczynają się wreszcie pierwsze wjazdy w kukurydzę i od razu więcej jest propozycji cen na mokre ziarno. Pierwsze koszenia na południu pokazują jeszcze na zbyt wysoką wilgotność, a wyliczony średni plon był 11–12 t/ha ziarna o wilgotności 34%. Oferowane aktualnie ceny za kukurydzę o wilgotności 30% wynoszą 380–460 zł/t. Na kukurydzę suchą obowiązują oferty po 570-700 zł/t. Kukurydzę suchą do portów kontraktuje się na dostawy w X/XI w cenach 705–730 zł/t.


Tutaj zobaczysz ceny skupu zbóż na wszystkich punktach

Juliusz Urban  Fot. Sierszeńska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

200 euro za pszenicę! Unijny eksport mniejszy, czas na Polskę

Ceny pszenicy na Matifie pod wpływem mniejszej podaży i rosnącego zainteresowania importerów wreszcie przebiły 200 euro/t. Eksport pszenicy z Unii Europejskiej wciąż jest o jedną trzecią mniejszy niż przed rokiem.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Tegoroczne zbiory zbóż w Polsce wg GUS są wyższe o 15%

W swoim najnowszym przedwynikowym szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2020 r. produkcję zbóż ogółem w Polsce GUS szacuje na 33,3 mln ton.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Ceny zbóż: kukurydza na ukończeniu, ale tempo zbiorów limitują suszarnie

W UE kukurydzy ma być mniej, a jakie są prognozy dla Polski? W wielu rejonach kraju kukurydziane zbiory są na ukończeniu, jednak tam gdzie żniwa są w pełni, w okolicznych punktach skupu tempo dostaw limituje dostęp do suszarni.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)