Rynek zbóż: mniejszy unijny eksport
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek zbóż: mniejszy unijny eksport

04.09.2020autor: dr Juliusz Urban

W swoich najnowszych prognozach Komisja Europejska szacuje, że w krajach UE-27 w tym roku łącznie zebrano 279 mln ton zbóż. Ten wynik jest o 6% gorszy od roku ubiegłego.

Zbiory pszenicy europejscy byłyby aż o 13,3% niższe. Unijni eksperci na ten sezon prognozują na 114,35 mln ton. Polska na tym tle jawi się jako zielona oaza, bo w naszym kraju zbiory zbóż szacowane przez tych samych ekspertów mają, w porównaniu do poprzedniego roku wzrosnąć o ponad 10% i wyniosą 31,95 mln ton. Samej tylko pszenicy zebraliśmy 11,85 mln, a więc, 7,6% procent więcej niż przed rokiem i aż o 8,5% więcej od średniej z ostatnich pięciu lat.

 

Mniejsze unijne zbiory wpływają zdecydowanie na gorsze wyniki eksportowe. Przez pierwsze dwa miesiące bieżącego sezonu UE, podliczana jeszcze w starym składzie z Wielką Brytanią łącznie wyeksportowała 2,47 mln ton zbóż i było to prawie o połowę mniej niż w roku ubiegłym, w tym samym okresie. Największymi eksporterami są Rumunia (683 tys. ton) i Francja (617 tys. ton). Z Polski wyeksportowano dotychczas jedynie 145 tys. ton.

 

Analizując te dane trudno się dziwić, że pszenica na europejskich giełdach drożeje, natomiast w kraju wzrosty są nieznaczne.

Ceny pszenicy na grudzień dochodzą do 188 euro/t, marzec jest o 1,25 euro/t droższy.

 

Krajowy rynek zbóż zaczyna wolno reagować na ruchy na giełdach i podwyżki cen w eksporcie. Ceny pszenicy na eksport, są na poziomach 770–775 zł za 12,5% białka i po 755 zł/t za ziarno o zawartości 11,5% białka 

 

W krajowym skupie w tym tygodniu także ceny wzrosły. Pszenica jest kupowana po 635–720 zł/t. Pojawia się coraz więcej cen z „siódemką” z przodu.

Pszenica paszowa także lekko drożeje. „Paszówka” jest aktualnie kupowana po 580–680 zł/t. 
 

Pszenżyto, którego tegoroczne zbiory w Polsce szacowane są na 4,99 mln ton (+8,8% r/r) ustabilizowało cenę, nawet z lekką tendencją do góry. Obecnie w skupach jest wyceniane po 500–600 zł/t. Natomiast eksportowe oferty na pszenżyto do portów wynoszą 635-645 zł/t.

 

Żyta według unijnych ekspertów zebraliśmy 2,91 mln ton, 18% więcej niż rok temu i aż 28% więcej niż wynosi średnia z ostatnich pięciu lat.  Unijny eksport żyta do krajów trzecich wynosi dotychczas zaledwie nieco ponad 9 tys. ton. To zapewne dlatego żyto w kraju w dalszym ciągu jest skupowane po 400–530 zł/t. Żyto paszowe na eksport podrożało do 560 zł/t.

 

Jęczmieniem unijnym w tym roku bardziej niż pszenicą interesują się Chiny i Arabia Saudyjska. Oba te kraje kupiły już łącznie 1 mln ton, a cały dotychczasowy eksport jęczmienia wyniósł 1,35 mln ton i był tylko o 13 % niższy niż w roku ubiegłym. Dlatego podobnie jak pszenżyto podrożał, ale zwiększyły się różnice cen w różnych punktach skupu, jest on teraz kupowany po 500–600 zł/t.

 

Kukurydza sucha jest kupowana w cenach od 610 do 870 zł/t. Ceny 610-650 zł/t dotyczą raczej już ofert przygotowanych pod kątem nowych zbiorów. Wciąż poszukiwana stara kukurydza jest kupowana po 750-870 zł/t, ale indywidualne oferty są sporo wyższe od 900 zł/t. Na eksport z dostawami do portów na X/XI handlowcy proponują już 665–670 zł/t. 


Kontraktacje kukurydzy na mokro z dostawami do elewatorów w całym kraju w żniwa wciąż są po 380–440 zł/t, zależnie od lokalizacji.

r e k l a m a
Owies, jest w tym sezonie eksportowany w niemal trzykrotnie większych ilościach, ale 17 tys. ton dla całej Unii Europejskiej nie jest porażająca liczbą. W kraju owies jest kupowany po 480–520 zł/t.

 

Tutaj zobaczysz aktualne ceny skupu zbóż w calej Polsce

 

Juliusz Urban   Fot. Galus

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Rzepak droższy, bo drożeje olej palmowy

Pomimo spadku ceny ropy rzepak na giełdach drożeje. Za wszystko odpowiada wzrost cen oleju palmowego, który zaczyna wracać do poziomów z połowy lutego tego roku.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Ceny zbóż: kukurydza na ukończeniu, ale tempo zbiorów limitują suszarnie

W UE kukurydzy ma być mniej, a jakie są prognozy dla Polski? W wielu rejonach kraju kukurydziane zbiory są na ukończeniu, jednak tam gdzie żniwa są w pełni, w okolicznych punktach skupu tempo dostaw limituje dostęp do suszarni.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Ceny zbóż: kukurydza moknie i tanieje. Jakie zaawansowanie żniw kukurydzianych?

Podczas, gdy międzynarodowy rynek wciąż analizuje postępy ukraińskiego eksportu zbóż, to u nas na ceny uzyskiwane w skupach najsilniej wpływają przedłużające się żniwa kukurydziane.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)