Ożywia się eksport zbóż, ceny w górę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ożywia się eksport zbóż, ceny w górę

08.08.2021autor: dr Juliusz Urban

Na światowym rynku na nowo ożywia się handel pszenicą, organizowane są kolejne przetargi. W kraju większe zainteresowanie portów spotyka się z problemami pogodowymi powstrzymującymi zbiory i ograniczonym skupem, więc ceny rosną.

Na światowych giełdach pszenica jest wciąż droga. Notowania na grudzień są o 3 euro wyższe od wrześniowych, co dowodzi wciąż sporego zainteresowania handlowców międzynarodowych, którzy kontraktują zboże z wyprzedzeniem. Na czwartkowym zamknięciu paryskiej giełdy, pszenica na wrzesień kosztowała 225 euro, a na grudzień 228 euro/t.

Rynek pszenicy wsparły niższe prognozy globalnej produkcji i silny popyt eksportowy, dzięki nowym przetargom na zakup dużych importerów zbóż z Egiptu i Algierii. Nie tylko w naszym regionie trwają eksportowe przetargi. Japońskie ministerstwo rolnictwa ogłosiło przetarg na 120 tys. t pszenicy z USA, Kanady i Australii. Tajwan ogłosił przetarg na 48 tys. t pszenicy przemiałowej pochodzącej z USA. W Polsce także ożywia się zainteresowanie eksporterów i ceny pszenicy w portach osiągają już 1000 zł/t.

 

Świat handlu zbożami czeka na raport USDA o globalnej podaży i popycie, który ma się ukazać 12 sierpnia.

Jak poinformowało centrum analityczne Rusagrotrans w sezonie 2021/22 Rosja wyeksportuje 47,8 mln t zbóż. Będzie to trzeci, co do wielkości rezultat, po roku ubiegłym i sezonie 2017/18. W tym roku eksperci szacowali, że Rosja zbierze 127 mln t zbóż, w tym 80,2 mln t pszenicy. Jednak w ostatnich tygodniach ich prognoza została obniżona, ze względu na niższe od oczekiwań plony w europejskiej części Rosji. – Możliwe, że plony pszenicy spadną do około 79 mln t – aktualizują swoje dane. Za to na jakość Rosjanie nie narzekają. Według raportu na 2 sierpnia udział pszenicy jakościowej, w dotychczasowej ilości zebranego ziarna wyniósł tam 87,7%. Przed rokiem było to zaledwie 71,7%.

 

U nas zarówno z plonami, jak i z jakością jest rozmaicie. Z południowo–zachodniej części kraju nadchodzą informacje od tych co udało się skosić pszenicę, że zebrali 8 t/ha i nie mieli dotychczas problemów z parametrami ziarna. Niestety obecnie na całym południu kraju pada i nie pozwala wjechać na pola, co może za chwilę poskutkować tragedią związaną z porastaniem. Wszyscy już z utęsknieniem i niecierpliwością wyczekują pogodnych dni.

– Poprawę pogody zapowiadają na weekend, ale dwa dni to za mało. Pszenica teraz ma wilgotność 16% i nie oddaje wody tak szybko. Większość rolników musi zebrać zboże suche, bo sypią je na magazyny, a nie wszyscy mają suszarnię – mówi przedstawiciel przetwórcy na południu Polski. – Jak ta przekropna pogoda potrwa dłużej, to za chwilę kłosy pokażą kły, bo jest ciepło i wilgotno – dopowiada.

r e k l a m a

To prawda, rolnicy w większości kraju co dzień otrzymują solidną porcję deszczu, co nie pozwala kontynuować zbiorów. Ci, co skosili swoje zboża są wielkimi szczęśliwcami, choć nie wszyscy mieli wysokie plony. Niektórzy narzekają, że zebrali 20–30% mniej niż przed rokiem.

Pierwsze szacunki plonów i zbiorów podał GUS. Zdaniem statystyków zanosi się, że tegoroczne zbiory zbóż podstawowych i mieszanek zbożowych będą o 4% niższe niż w roku ubiegłym, wyniosą 27,4 mln t (bez kukurydzy). Pszenicy zbierzemy 12,3 mln t (12,6 mln t rok temu), żyta 2,6 mln t (3 mln t w 2020 r.), pszenżyta 5,5 mln t (przed rokiem 6,2 mln t), a jęczmienia ozimego i jarego łącznie 3,1 mln t (3 mln t). Ot taki zwyczajny średni rok.

 

Zdecydowanie mniej zbóż trafia w tym roku do punktów skupu. Martwią się skupujący, którzy o ubiegłorocznych ilościach mogą tylko pomarzyć. W tym roku, dotychczas kupiłem zaledwie 1/4 tego co przed rokiem – mówi szef punktu skupu z Polski zachodniej.

Rozpoczynające się problemy z jakością i niższe plony, powodują, że rolnicy wrzucają zboże na magazyn, więc ceny szybko idą do góry.

 

Rośnie zainteresowanie eksporterów, w portach pojawiają się bieżące oferty na pszenicę w cenach 995–1010 zł/t. W krajowym skupie pszenica konsumpcyjna drożeje o kolejne 15 zł/t, w ciągu tygodnia jest to już 30 złotych. Coraz mniej skupujących wystawia poniżej 800 zł/t, najczęściej konsumpcja kosztuje 790–935 zł/t. 

 
O 10 zł/t średnio podrożała w ciągu dwóch dni pszenica paszowa, aktualnie skupowana jest po 740–840 zł/t. 

Jęczmień paszowy podrożał jeszcze mniej i jest skupowany po 600–775 zł/t.

Pszenżyto, podobnie jak paszówka, wzrosło średnio o 10 zł/t i zaczynają się już pojawiać ósemki z przodu. Jest to zapewne wpływ eksportu, który w portach proponuje 860–870 zł/t. W skupach jednak pszenżyto jest najczęściej po 620–800 zł/t. 

Choć oferty najniższe i najkorzystniejsze na żyto się nie zmieniły, to więcej skupujących po wyższych cenach spowodowało wzrost średniej ceny. Cenę pobudza eksport, w portach za żyto paszowe płaci się 760–765 zł/t. Obecnie krajowe skupy za żyto płacą 550–700 zł/t.


Na podwyżkach zyskuje kukurydza, której jest już coraz mniej. W ofertach pojawia się ponownie 1000 zł/t, choć wciąż najpowszechniej jest kupowana po 900–950 zł/t. Porty za starą kukurydzę płacą 1080 zł/t, a nowa jest kontraktowana po 945 zł/t.


Owies nadal jest w cenach 500–550 zł/t, choć są też oferty po 600 zł/t. 

Wszystkie ceny skupu podglądniesz tutaj!

Juliusz Urban. Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ida niszczy największy port zbożowy w USA u progu żniw!

Huragan Ida nie tylko wyrządził ogromne straty w uprawach i gospodarstwach Luizjany, ale uszkodził największy port zbożowy USA. Co z amerykańskim eksportem? 

czytaj więcej

Jakie są zalety skarmiania krów gniecionym ziarnem kukurydzy?

Gniecione czy też śrutowane ziarno kukurydzy to wartościowa pasza energetyczna dla wysokowydajnych krów mlecznych. Dość kosztowne jest dosuszenie takiego ziarna, dlatego coraz częściej hodowcy decydują się na skarmianie go w postaci kiszonej.

czytaj więcej

Jakie są ceny prosiąt na początku sierpnia 2021?

Przyglądamy się aktualnym cenom na rynku skupu prosiąt. Tam poruszenie znacznie i to niestety na niekorzyść rolników. W wielu przypadkach ceny poszybowały i to znacząco w dół.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)