Odbicie na giełdach zatrzymało spadki cen zbóż
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Odbicie na giełdach zatrzymało spadki cen zbóż

26.08.2022autor: dr Juliusz Urban

Początek tego tygodnia zaowocował sporymi wzrostami w giełdowych notowaniach pszenicy, które w kolejnych dniach zaczęły spadać. Przyglądamy się doniesieniom ze światowych rynków zbożowych i pokazujemy reakcję krajowego handlu.

Trudno się dziwić, że analitycy rynkowi doszukując się przyczyn tak znacznych ruchów giełdowych swoje oczy zwracają na Ukrainę, suszę i prognozy zbiorów.

Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe obniżyło swoje prognozy dotyczące zbiorów pszenicy w 2022 r. o 8,7% do 19 mln t. 
Dodatkowo pojawiają się niższe szacunki zbiorów zbóż ogółem. –Tegoroczny zbiór zbóż będzie o 40% niższy od ubiegłorocznego. Ministerstwo Rolnictwa ocenia go na 68 mln ton, my jednak prognozujemy produkcję na 60 mln ton – powiedział szef Ukraińskiej Rady Rolnej Andrij Dykun. Podkreślił on, że duży wpływ na stabilność ukraińskiej gospodarki ma odblokowanie
eksportu droga morska, ale stanie się to tylko wtedy, gdy Ukraina będzie w stanie eksportować co najmniej 6 mln t miesięcznie.

Tym czasem w sierpniu szacunki APK-Inform mówią o realnych 4 mln t w ciągu tego miesiąca.  Od uruchomienia korytarza zbożowego z ukraińskich portów morskich wypłynęły 33 statki przewożące łącznie 719,5 tys. t produktów rolnych. Kolejnych 18 statków jest ładowanych i czeka na wypłynięcie – poinformował 23 sierpnia wiceminister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Taras Wysocki. W lipcu Ukraina produktów rolnych wyeksportowała łącznie 3 mln t, podczas gdy w połowie sierpnia wolumen wyniósł już 2 mln t.

Tymczasem międzynarodowe agencje donoszą, że Egipt zarezerwował 240 tys. t rosyjskiej pszenicy bez przetargu publicznego.

r e k l a m a
Eksperci MARS w sierpniowym raporcie stwierdzili, że w Europie panująca susza negatywnie wpływa na potencjał upraw jarych, zwłaszcza kukurydzy, słonecznika i soi. W szczególności regionami najbardziej dotkniętymi upałami są Hiszpania, Francja, Włochy, Niemcy, Węgry, Rumunia, Słowenia i Chorwacja. Jednocześnie zauważają, że suche warunki przyczyniły się do braku zakłóceń zbioru ozimin. W UE średni plon pszenicy miękkiej szacowany jest na 5,76 t/ha, co stanowi 5-proc. korektę w stosunku do poprzedniego roku i 1-proc. redukcję w stosunku do średniej z ostatnich 5 lat.  W Polsce średni plon pszenicy Mars szacuje  na 4,93 t/ha co jest o prawie 3% wynikiem słabszym od roku poprzedniego, ale o 4% wyższym od średniej z ostatnich 5 lat.

W Niemczech i Mars, szacujący tam plon na mniej więcej stałym poziomie 7,39 t/ha i organizacje producentów są większymi optymistami. DBV szacuje produkcję pszenicy ozimej na 21,8 mln t,  w porównaniu z 21 mln t w zeszłym roku.  Także kanadyjskie stowarzyszenie ekspertów rolnictwo i przetwórców podniosło swoje prognozy o 786 tys. t, do 34,5 mln t. 

Rynkiem giełdowym pszenicy ostatnio mocno potrzepało, bo ubiegłotygodniowe spadki zostały, zwłaszcza na początku tego tygodnia, zrekompensowane ostrymi podwyżkami kursów, które niestety w dwóch ostatnich dniach pospadały. W efekcie tych ruchów notowania pszenicy na wrzesień (25.08.2022 r.) wróciły do poziomów powyżej 325 euro/t i wynoszą 327 euro/t, są więc o 14 euro wyższe niż w czwartek w ubiegłym tygodniu. Kontrakty grudniowe są o 10 euro/t tańsze.

W efekcie dodatkowo osłabiającej się złotówki eksporterzy wrócili do cen bliskich 1600 zł/t i za pszenicę z zawartością 12,5% białka  płacą w portach 1580–1590 zł/t, a za 14-stkę oferują znów 1640 zł/t.

Krajowe ceny, po wcześniejszych lekkich spadkach zaczęły się wyrównywać, bo nikt już nie proponuje 1300 zł/t za konsumpcję. W skupach pszenica konsumpcyjna jest po 1400–1580 zł/t, a najczęściej pojawiają się oferty 1450–1500 zł/t. Jednak podaży to nie pobudziło, ruch w skupach jest niewielki i tylko ci rolnicy co mają do popłacenia faktury z terminami płatności przypadającymi w pierwszej dekadzie wrześnie sprzedają jakieś ilości zbóż.
– Większej podaży spodziewamy się na przełomie września i października, gdy przyjdą rachunki do zapłaty, a i przyczepy na kukurydzę trzeba będzie zwolnić – mówi doświadczony skupujący z centrum Polski.

Podobne ruchy dokonały się na paszówce, poznikały najniższe propozycje po 1250 zł i obecnie funkcjonuje korytarz cenowy 1300–1500 zł/t, ze szczególnym wskazaniem na najczęściej pojawiające się 1350–1450 zł/t. 

W skupie żyta także zniknęło minimalne 1000 zł/t, a obecnie skupy za żyto proponują 1050–1300 zł/t (najczęściej jest to 1150–1200 zł/t), w tych ramkach mieszczą się też eksporterzy, którzy oferują 1180–1190 zł/t.  

Także jęczmień nieco podskoczył kasując utrzymujące się długo minimum. Jednak w najlepszym przypadku nadal jest wyceniany na 1270 zł/t, a najczęściej oferowane ceny to 1150–1200 zł/t.

Pszenżyto już nie drożeje i nadal jest kupowane po 1080–1320 zł/t. W portach jest tylko trochę drożej, bo eksporterzy pszenżyto wyceniają na 13301350 zł/t. 

Kukurydza też się zatrzymała i wyraźnie już wyczuwa się wyczekiwanie na ceny z nowych zbiorów. Choć patrząc na ceny innych zbóż mogą się one nieznacznie różnić od 1200–1400 zł/t, obecnie oferowanych za kukurydzę ze zbiorów 2021 r. Również na eksport kukurydza w portach jest wyceniana po 1400 zł/t. 

Owies skupuje się po 970zł/t do nawet 1250 zł/t za gęstość 52 kg/hl, ale obniżka wagi hektolitrowej do 50 kg/hl nie jest zbyt bolesna, bo wynosi zaledwie 10 zł/t.  

Najnowszy komentarz naszego eksperta znajdziesz tutaj!

Tutaj podglądniesz aktualne ceny na punktach skupu!

Juliusz Urban Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Katastrofa budowlana pod Opalenicą. Zawalił się dach obory [ZDJĘCIA]

We wtorek w Uścięcicach (woj. wielkopolskie) na terenie jednego z gospodarstw doszło do katastrofy budowlanej. Zawalił się dach obory, w której przebywały zwierzęta.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku pod wpływem chęci zakupowych

Rynek oleistych wciąż pozostaje pod wpływem szacunków dobrych zbiorów, ale trudno się oprzeć wrażeniu, że jedni uczestnicy rynku w długotrwałe obniżki nie wierzą, a inni starają się korzystne ceny jak najszybciej wykorzystać.

czytaj więcej
Raporty USDA

Dlaczego kukurydza tak dużo traci w bilansie?

W świetle prognoz rekordowych zbiorów pszenicy, kukurydza w globalnym bilansie w ostatnim okresie sporo traci, analizujemy jakie czynniki na to wpływają.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)