Dlaczego kukurydza tak dużo traci w bilansie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dlaczego kukurydza tak dużo traci w bilansie?

23.08.2022

W świetle prognoz rekordowych zbiorów pszenicy, kukurydza w globalnym bilansie w ostatnim okresie sporo traci, analizujemy jakie czynniki na to wpływają.

Ostatnie światowe bilanse pokazują wyraźnie, że tak bardzo popularna na świecie para uprawiana zamiennie przez rolników na obydwy amerykańskich kontynentach zaczyna coraz mocniej ze sobą rywalizować i w tych przepychankach zaczyna wygrywać soja. Na obniżki światowych zbiorów kukurydzy wpływa także wojna w Ukrainie, kraju szóstego dotychczas w globalnych rankingach producenta kukurydzy. W Europie taka rywalizacja nie jest jeszcze wciąż tak silna, ale w UE kukurydza w tym sezonie zaczyna cierpieć z powodu upałów i suszy.

Mniej tylko w USA?

Eksperci amerykańskiego departamentu rolnictwa (USDA) tylko w ciągu ostatniego miesiąca doszli do wniosku, że  zbiory kukurydzy w sezonie 2022/23 na całym świecie będą niższe o 6,3 mln t. W sierpniowym raporcie prognoza globalnych zbiorów kukurydzy wynosi już tylko 1 mld 179,6 mln ton, co jest wynikiem prawie 33 mln t niższym od zbiorów w sezonie 2021/22. Oczywiście wpływ na spadki szacunków ma stała rywalizacja o areał w obydwu Amerykach, kukurydzy z mniej żarłoczną w azot, soją. W efekcie ograniczonej podaży, a przede wszystkim dramatycznie rosnących kosztów nawożenia azotowego amerykańska produkcja kukurydzy spada. W USA tylko w porównaniu do lipcowego raportu nastąpiła korekta zbiorów kukurydzy prawie o 4 mln t do 364,4  mln t. A w skali roku spadek amerykańskich zbiorów wyniesie 19,2 mln t, co stanowić będzie aż 5% rocznych zbiorów kukurydzy.

Niemniej jednak jeśli prognozy się potwierdzą, to zarówno w Chinach, Brazylii jak i Argentynie kukurydza ma się dobrze. Chiny jako drugi co do ilości producent kukurydzy, od pewnego czasu szacują swoje zbiory na stałym poziomie 271 mln t, co tylko o 5% będzie wynikiem gorszym od sezonu ubiegłego. U trzeciego światowego producenta kukurydzy, Brazylii w ciągu ostatniego miesiąca prognozy zbiorów się nie zmieniły, dalej w sezonie 2022/23 kraj ten ma zebrać 126 mln t i będzie to nawet o 10 mln t więcej niż w poprzednim sezonie. Również w Argentynie w tym miesiącu USDA nie dostrzegło żadnych impulsów do zmian i zbiory szacuje na 55 mln t, tj. 2 mln t więcej niż w sezonie 2021/22. Nawet w Ukrainie w ciągu tylko jednego miesiąca eksperci podnieśli prognozy o 5 mln t, do 30 mln t.

Ale przecież globalnie mniej

Gdzie więc leży problem i tak duże obniżki zbiorów w skali roku znajdują swoje uzasadnienie? Po pierwsze właśnie w Ukrainie, choć szacunki zbiorów rosną to jednak daleko im do ubiegłorocznych kiedy to Ukraińcy jeszcze przed wojną zebrali ponad 42 mln ton, co zresztą poskutkowało na długo zgromadzonym zapasem, który dopiero teraz zostaje silniej uruchamiany w międzynarodowym handlu. Po wtóre już zdecydowanie bliżej nas, bo na unijnej ziemi kukurydzy zbierze się mniej o 8 mln t niż prognozowano jeszcze przed miesiącem, a roczny spadek zbiorów w UE wyniesie prawie 11 mln t. Ekstremalne upały i susza ograniczają perspektywy dla upraw kukurydzy w Rumunii, Węgrzech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Słowacji, Bułgarii i Niemczech. A przecież i u nas w wielu regionach widzimy, w jakim złym stanie są  plantacje kukurydzy, gdy dojdzie do tego większy areał skoszony na zielonkę, to możemy mieć sporą obniżkę w stosunku do ubiegłorocznych 7 mln t. Na razie GUS w swoich szacunkach zabiorów o kukurydzy się nie wypowiada, więc amerykańskim ekspertom brakuje danych do korekt polskich upraw, ale dotknięta ogromną suszą  zjednoczona Europa zbierze kukurydzy w bieżącym roku tylko 60 mln t. Nawet bez naszych danych redukcja osiągnie ponad 15% w stosunku do zbiorów z roku 2021.

Podsumowując obniżki sezon do sezonu, to na spadki zbiorów wpływają kolejno: przegrana rywalizacja kukurydzy z soją w USA (–19,2 mln t r/r), wojna w Ukrainie (–12 mln t r/r) i susza w Europie powodująca roczny spadek unijnych zbiorów kukurydzy o 10,98 mln t w skali roku.

Zapasy dzięki Ukrainie

Światowe zapasy kukurydzy, pomimo tak mocnych redukcji zbiorów spadną tylko nieznacznie, zaledwie ponad 5 mln t, co stanowi co prawda 1,6% zapasów z poprzedniego sezonu, ale w stosunku do tegorocznych zbiorów jest to tylko 0,4%. Największy spadek zapasów będzie oczywiście w USA, tam stoki na koniec sezonu skorygują się o 3,5 mln t w skali roku, ale poza Stanami Zjednoczonymi swoje zabezpieczenie ilościowe w ziarno kukurydzy na koniec sezonu zmniejszy tylko jeszcze UE. W zjednoczonej Europie będziemy mieli do czynienia ze spadkiem zapasów do 7,5 mln t, o 1,1 mln t w skali roku, aż o 12,7%. O ile zapasy kukurydzy w USA nas nie martwią (tam blisko jest do eksportującej aż 47 mln t Brazylii), to w UE spadające  zapasy mogły by być sporym problemem. Mogły by, gdyby nie Ukraina. To właśnie w tym kraju, który tradycyjnie jest sporym dostawca kukurydzy do Europy mamy wciąż zgromadzone i zaczynające się dopiero uruchamiać spore, bo aż o 6 mln t większe zapasy kukurydzy na starcie obecnego sezonu. Gdybyśmy te 6 mln t dodali do ilości właśnie zbieranej kukurydzy w Ukrainie, to tegoroczny bilans byłby tam znacznie mniej ubogi, a spowolniony ukraiński eksport spowoduje, że i na koniec sezonu 2022/23 kraj ten będzie dysponował 12-milionową nadwyżką ziarna w bilansie. No dla Polski to może nie jest zachwycająca wiadomość, bo dobrze wiemy już z ubiegłych lat, jak nadmiar kukurydzy na Ukrainie wpływa na nasz krajowy rynek zbóż, ale dzięki temu o braki kukurydzy, pomimo suszy UE nie musi się zamartwiać.

oprac. Juliusz Urban Fot. Urban

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Kukurydza

Francja zbierze najmniej kukurydzy od 30 lat!

Tegoroczne zbiory kukurydzy w dotkniętej suszą Francji mogą być najniższe od 1990 roku. Według prognozy zmniejszą się one o około 25% w ujęciu rocznym i wyniosą 11,6 mln ton. Skąd taki niski wynik?

czytaj więcej
Ceny kukurydzy

Ogromny wzrost kosztów suszenia kukurydzy. Jak to odbije się na cenie kukurydzy na mokro?

Zwykle spadki zbiorów i zapasów kojarzyły się nam z rosnącymi cenami, jednak w świetle rosnących kosztów suszenia, podwyżki cen kukurydzy skupowanej na mokro już nie są takie oczywiste. Jak wygląda sytuacja na światowych rynkach kukurydzy, za ile mogą ją sprzedać polscy rolnicy i na jakich warunkach?

czytaj więcej

Susza bezlitosna dla kukurydzy. Co robić, by ratować plon?

W tym roku zasialiśmy w kraju rekordowy areał kukurydzy, ponad 1,8 mln ha. Zdecydowana większość to odmiany ziarnowe, jednak z powodu katastrofalnej suszy plony w wielu rejonach będą mizerne lub zerowe, dotyczy to również formy kiszonkowej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)