Mniejsza podaż i rosnący eksport powodują wzrosty cen zbóż
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mniejsza podaż i rosnący eksport powodują wzrosty cen zbóż

06.12.2019autor: dr Juliusz Urban

Ceny pszenicy na Matifie w całym tygodniu pozostają w rosnącym trendzie i obracają się wokół 185 euro/t po to by, w ostatnich dniach tygodnia złagodzić nieco wzrosty i wrócić do poziomów 183 euro/ t na notowaniu marcowym. W kraju ceny jednak rosną w dalszym ciągu.

Podczas, gdy nadmierne opady deszczu powodują problemy z zasiewami na sezon kolejny w Wielkiej Brytanii i Francji, to jednak w eksporcie tegorocznej francuskiej pszenicy jest pod dostatkiem. Unijny eksport pszenicy przekroczył już 11 mln ton (58% przyrost w porównaniu z rokiem poprzednim) z czego ponad 3 mln ton wyeksportowała właśnie Francja. Tylko trochę mniej aktywnym eksporterem jest Rumunia (2,6 mln ton). Polska także uczestniczy w międzynarodowym handlu.

r e k l a m a
Do końca listopada z naszych portów wypłynęło już 845 tys. ton pszenicy. W związku z mniejszymi chęciami do sprzedaży ze strony rolników eksporterzy mają coraz większe problemy z zakupami pod załadunki statków i podnoszą ceny. Za pszenicę dostarczoną do portów płaci się aktualnie 780-790 zł/t. Chociaż ta cena pozwala na dostarczanie ziarna także z bardziej odległych regionów kraju, to jak mówią mi znajomi handlowcy trudno jest o pszenicę z gęstością powyżej 77 kg/hl, więc należy się w swych kalkulacjach liczyć z potrąceniami dochodzącymi do 20 zł/t.

Przetwórcy nie są na razie gotowi tyle płacić co eksporterzy. Ich zainteresowanie jednak trochę rośnie, chociaż bieżące dostawy „bramowe” zaspokajają ok. 30% ich miesięcznego zużycia, co w zestawieniu ze zgromadzonymi zapasami daje im czas na spokojne wybieranie ofert. Ceny w krajowym handlu wzrosły o ok. 10 zł/t w ciągu tygodnia, ale są niższe niż w portach i aktualnie płaci się za pszenicę konsumpcyjną najczęściej 670-720 zł/t. Ci handlowcy, którzy pozostawili ceny na niższym poziomie, twierdzą, że nie kupują zbyt wiele, ale „czasem ktoś przywiezie, jak jest przyparty do muru”

Na północy kraju często pszenica paszowa jest w cenie konsumpcyjnej, bo klasycznej paszówki tutaj nie ma. Jednak w całym kraju ceny pszenicy paszowej są bardzo zróżnicowane, najczęściej mieszczą się w zakresie 650-680 zł/t.

Wraz za wzrostem cen pszenicy rośnie także cena pszenżyta, ponieważ coraz mniej jest pszenicy paszowej w handlu, a konsumpcja wyjeżdża, to firmy paszowe i hodowcy skierowali swe zainteresowanie na pszenżyto. W portach także wciąż aktualna jest oferta 640-650 zł/t więc firmy paszowe oferują 630 zł/t dostarczonego pszenżyta. Na punktach skupu oferowane są ceny najczęściej w zakresie 570-600 zł/t.

Wreszcie trochę podrożało żyto. Słyszalne są pierwsze sygnały o wahadłach szykowanych na eksport, jednak handlowcy twierdzą, że obecnie do Niemiec wiozą żyto bardziej z sentymentu i chęci utrzymania kontaktów handlowych, niż z chęci większego zysku. Bowiem ceny uzyskiwane w końcowym efekcie „na podwórzu” w eksporcie i w handlu krajowym są takie same. Żyto konsumpcyjne kosztuje najczęściej 500-520 zł/t. Jednak eksporterzy przy zachodniej granicy są w stanie zapłacić zdecydowanie drożej.

Jęczmień wciąż drożeje i jest to chyba zboże, które wciąż ma największe perspektywy wzrostu cen. Choć niepewność wraz z rozwojem ASF w Polsce powoduje, że niektórzy hodowcy wstrzymują się z decyzjami o kontynuacji produkcji to jednak w kraju trwają poszukiwania jęczmienia. O rychłym wzroście cen mogą świadczyć zdecydowane chęci niektórych kupujących do przekraczania kolejnych barier cenowych. Ceny najczęściej płacone są na poziomach 580-620 zł/t, ale pojawiają się coraz częściej 650 i wyżej.

Kukurydza zaraz po żniwach jest najstabilniejsza w cenie powszechny poziom cenowych propozycji wynosi 600-630 zł/t suchego ziarna. Ostatni kupujący mokre ziarno oferują 400-450 zł/t kukurydzy o wilgotności 30%.

Tutaj sprawdzisz ceny zbóż w punktach skupu w całym kraju

Juliusz Urban    Foto: Beba

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Więcej produktów mleczarskich trafi na Kostarykę

Lista produktów mleczarskich, które polskie zakłady mleczarskie mogą eksportować na rynek Kostaryki została rozszerzona. Negocjacje przyniosły zamierzone efekty. 

czytaj więcej
Raporty IGC

Rekordowy handel zbożami (raport IGC)

Najnowszy raport Międzynarodowej Rady Zbożowej wskazuje na kurczenie się zapasów kukurydzy i rekordowe poziomy miedzynarodowego handlu zbożami. 

czytaj więcej
Ceny zbóż

W pszenicy też Black Friday u niektórych kupujących?

Pszenica zalicza na giełdach od żniw najwyższe poziomy. Podrożała też pszenica w krajowym skupie. Nie wszyscy kupujący podnieśli jednak ceny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)