Rynek zbóż: Kukurydza trzyma się mocno, rosną oczekiwania cenowe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek zbóż: Kukurydza trzyma się mocno, rosną oczekiwania cenowe

22.10.2021autor: dr Juliusz Urban

Pomimo rozpędzających się w całym kraju żniw, cena kukurydzy mokrej nie zamierza spadać. Powoduje to niewielka podaż innych zbóż paszowych.

Wciąż niezbyt duże jest obciążenie punktów skupu w regionach, gdzie na bardziej wysuszoną kukurydzę na polu przychodzi jeszcze poczekać. Także na Matifie kukurydza nie tanieje, kontrakty listopadowe w tym tygodniu podrożały o 6 euro i w czwartek (21.10.21 r.) wyceniane są na 247,25 /t, a styczniowe pozycje kukurydziane kosztują 241,25 /t.

Także pszenica tanieć nie zamierza. Grudniowe kontrakty na czwartkowym zamknięciu Matifu kosztują już 276,50 euro/t, a więc 6 euro drożej niż przed tygodniem. A wszystko to przy słabszym kursie złotego, który wciąż wynosi ok 4,60 zł/euro.

Dotychczasowy eksport zbóż z krajów Unii Europejskiej w sezonie 2021/22 jest o 30% wyższy od porównywalnego okresu w poprzednim sezonie. Od początku bieżącego sezonu do 17.10.2021 r. UE wyeksportowała do krajów trzecich 13,6 mln ton wszystkich zbóż. Jest to prawie o 3 mln t więcej od roku ubiegłego. O tak znacznym wolumenie sprzedawanym na rynki światowe decyduje pszenica, której kraje członkowskie wyeksportowały już 9 mln t, podczas gdy w takim samym okresie sezonu ubiegłego było to zaledwie 6,6 mln t. Liderem unijnego handlu pszenicą jest Rumunia, która już na rynki pozaunijne sprzedała 3,17 mln t pszenicy, drugie miejsce zajmuje Bułgaria z 1,45 mln t, a trzecie są Niemcy ze sprzedanymi 1 mln ton. Co ciekawe dopiero czwarta jest Francja największy eksporter poprzedniego sezonu, a więc tego, kiedy Francuzi zebrali rekordowo małe ilości pszenicy, w tym roku gorzej jest tam z jakością konsumpcyjna i tym samym eksportową. Polska też miejscem w rankingu pochwalić się nie może, bo jest dopiero na siódmym miejscy, dodatkowo wyprzedza nas jeszcze Łotwa i Litwa, a więc jesteśmy na samym końcu wśród największych europejskich eksporterów, a i tak 569 tys. t pszenicy w ciągu pierwszych 3,5 miesiąca sezonu nie wygląda bardzo źle. Eksporterzy podnoszą ceny w portach do 1220–1225 zł/t na listopad, a na grudzień kontraktują o pięć złotych drożej. 

Jednak krajowe punkty skupu, które kukurydzy nie suszą narzekają na niską podaż zbóż. – Sytuacja w handlu zbożami jest beznadziejna. Wydawało się, że ilość dostaw i tak jest mała, ale teraz ruch zupełnie się zatrzymał – mówi przedstawiciel branży skupowej z południa Polski. ­– Pod wpływem rosnących cen nawozów oczekiwania rolników są tak duże, że dochodzą do 1500 zł/t pszenicy. Jakaś masakra! – dodaje.

Rzeczywiście potwierdzają to inni skupujący, u których magazyny nie są wypełnione w takim stopniu jak to bywało w innych latach. – Skupu nie ma, zaczynamy się zajmować handlem węglem, choć i tu plac mi szybko się opróżnia, a w kopalniach coraz trudniej jest z zakupem – mówi skupujący z Kielecczyzny.

W krajowym skupie pszenica konsumpcyjna podrożała tylko nieznacznie i jest to efekt podwyżek u tych skupujących, którzy są najbliżej portów i u tych, którzy ceny mieli zdecydowanie najniższe. Po tych korektach, pszenica jest skupowana najczęściej po 10001160 zł/t.

Pszenica paszowa praktycznie w tym tygodniu się zatrzymała z podwyżkami, bo rynek zbóż paszowych wyraźnie swoją uwagę przekierował na kukurydzę. Ceny skupu pszenicy na paszę wciąż wynoszą 900–1080 zł/t, a średnia cena to 989 zł/t netto.

Ceny żyta wciąż wzrastają, tym razem nieznacznie ale do góry o 7 zł/t średnio w ciągu tygodnia. W portach żyto paszowe jest skupowane już po 980–990 zł/t. W kraju żyto jest coraz bardziej poszukiwane, choć ceny rozciągają się szeroko od 700 do nawet 980 zł/t, to więcej jest płacących powyżej 900 zł/t.

Także o parę złotych poszły do góry ceny pszenżyta. Eksporterzy, już w poprzednim tygodniu przekroczyli już 1000 zł/t a obecnie za pszenżyto w portach płacą 1010–1020 zł/t. W krajowych skupach do tych cen, u najlepiej płacących nie jest daleko, bo pszenżyto kupowane jest po 800 do 950 zł/t, ale średnia wynosi 875 zł/t.

Jęczmień zatrzymał się z podwyżkami. Proponowane w skupach ceny wynoszą nadal 750–930 zł/t, przeważnie jest to jednak od 800 zł/t w górę.

Kukurydza cenę ma stabilną i choć wydawałoby się, ze wraz z postępowaniem zbiorów ceny mokrej kukurydzy będą spadać, to z obniżkami nie mamy jak na razie do czynienia. Jedynie niektórzy suszący kukurydzę informują, że są zasypani i ze względów głównie kosmetycznych chwilowo obniżyli cenę o 10 zł/t, ale dotyczy to i tak firm, które miały kukurydzę droższą. Ci co mieli ceny bliższe 600 zł/t, oczekując na pełnię dostaw nawet lekko je podnieśli. Dalej jednak te ruchy przeważnie odbywają się w zakresie 600–650 zł/t, choć niektórzy na szybkie dostawy płacą 670-695 zł/t. Utrzymują się ceny skupu suchego ziarna w kraju wynoszą 900–1020 zł/t, a w portach kukurydza na eksport kosztuje 1075 zł/t.

Owies podrożał już tydzień temu, i w dalszym ciągu ceny wynoszą od 600-730zł/t.

r e k l a m a
Tutaj zobaczysz, gdzie najwięcej płacą za kukurydzę i inne zboża!

Juliusz Urban Fot. archiwum taP

 

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wybitne mieszańce podczas Dni Kukurydzy w Michowicach

W tym roku firma farmsaat Polska w okresie od siewu po zbiór zorganizuje w całym kraju ponad 70 Dni Kukurydzy. Taka sieć założonych doświadczeń pozwala dobrze poznać i przetestować mieszańce w każdym rejonie kraju. Wiele relacji ze spotkań, które już się odbyły, można znaleźć na kanale YouTube, a na kilku byliśmy osobiście i dzisiaj relacjonujemy dwa takie spotkania.

czytaj więcej

ANALIZA: W Chinach i Rosji najważniejszy jest rynek wewnętrzny

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły we wrześniu o 5,6% w porównaniu do analogicznego miesiąca roku ubiegłego. W odniesieniu do sierpnia przyrost wynosił 0,6%. Kategoria żywność i napoje bezalkoholowe w ciągu roku zwiększyła się o 4,4%. Nośniki energii o 7,2%, natomiast paliwa do prywatnych środków transportu aż o 28,6%. Według wielu analityków inflacja na koniec roku 2021 może sięgnąć 6% a nawet więcej.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Więcej cukru w burakach dobrze wróży: jakie ceny buraków?

O ubiegłorocznym kryzysie wywołanym niską polaryzacją cukru w burakach, obserwowaną zwłaszcza we wschodniej Polsce, gdzie Krajowa Spółka Cukrowa SA ma dwie ze swoich siedmiu cukrowni, rolnicy raczej mogą zapomnieć. - Korzystne warunki pogodowe w ostatnim czasie sprzyjają gromadzeniu się cukru w burakach, obserwowany jest duży wzrost polaryzacji z dnia na dzień – informuje Szymon Smajdor, rzecznik prasowy KSC.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)