Blokada statków z soją w Argentynie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Blokada statków z soją w Argentynie

22.12.2020autor: dr Juliusz Urban

Strajk zablokował 130 statków w argentyńskich portach, co poważnie zakłóca dostawy soi i śruty sojowej na światowe rynki, w konsekwencji powoduje to wzrosty cen na światowych giełdach.

Argentyna jest największym na świecie eksporterem śruty sojowej. W tym sezonie ma wyeksportować zdaniem ekspertów USDA 26,7 mln ton śruty, podczas, gdy największy światowy producent soi Brazylia wyśle jedynie 16,8 mln ton, a drugie w produkcji soi Stany Zjednoczone na rynki zagraniczne sprzedadzą 12,7 mln ton śruty pochodzenia sojowego. Już nie po raz pierwszy argentyńscy portowcy pokazują, że cenami śruty nie rządzą tylko bilanse światowe, ale często decyduje o nich czasowe ograniczenie podaży, wywołane dochodzeniem swoich praw przez pracowników argentyńskich portów. Ktoś te olbrzymie ilości wysyłane w świat musi przecież załadować.

Obecnie ponad 130 statków towarowych utknęło w portach Argentyny z powodu strajku podczas oczekiwania w kolejce na załadunek. Wstrzymana została wysyłka 4 mln ton soi i śruty, a dzienne straty spowodowane strajkiem mogą wynieść 50-100 milionów dolarów (za oilworld.ru).


Strajk wpływa na ceny soi w USA i zwiększa popyt na amerykańską i brazylijską soję. W eksporcie całych nasion prym wiodą bowiem Brazylia, która soi wyeksportuje w tym sezonie 85 mln ton, a Stany Zjednoczone 60 mln ton. W eksporcie całej soi Argentyna jest dopiero trzecia na świecie, a jej sprzedaż ma w tym sezonie wynieść 7 mln ton.

Wydaje się, że te ilości są niezagrożone, jednak czasowe ograniczenie w dystrybucji śruty sojowej może przynieść perturbacje dla rynku wszystkich surowców oleistych. W ciągu ostatniego tygodnia śruta sojowa na giełdzie w Chicago podrożała aż o 8% i kosztuje obecnie 415 dolarów/t. Podrożała także śruta sojowa w Polsce. Jeszcze 14. grudnia br. w porcie w Gdyni można ją było kupić za nieco ponad 1850 zł/t, a dziś wyceniana jest już powyżej 2 tys. zł/t.

 

Juliusz Urban   Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Siedem odmian soi, dwie grochu. Nowe pastewne w krajowym rejestrze

Krajowy Rejestr wzbogaci się o 16 nowych odmian roślin pastewnych. Zostanie wpisanych m.in. siedem odmian soi.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Wzrosty cen soi i ropy powodują podwyżki na rzepakowej giełdzie w Paryżu

Soja po dwutygodniowej przerwie wraca na szczyt. W górę idzie także ropa naftowa. Obydwa te czynniki powodują wzrosty notowań rzepaku.

czytaj więcej
Ceny strączkowych

Dla amerykańskiej soi 2022 r. może być rekordowy

Analitycy SP Global Platts prognozują, że produkcja soi w USA w sezonie 2022/23 osiągnie rekordowo wysoki poziom 125 milionów ton.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)