Rzepakowy stan zawieszenia, mało transakcji na rynku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rzepakowy stan zawieszenia, mało transakcji na rynku

30.04.2020autor: dr Juliusz Urban

Na giełdzie Matif zamykane są pozycje na majowe kontrakty, jest to ostatnie notowanie rzepaku ze starych zbiorów i jak zwykle w takim momencie dzieją się dziwne ruchy ceny. Na rynku rzeczywistym na te giełdowe ekscesy już nikt nie patrzy, bowiem rynek kupuje już rzepak na bazie notowań sierpniowych. Jednak podaż surowca jest obecnie bardzo mała i liczba zawieranych transakcji jest nieznaczna.

W rzepaku w tym tygodniu widzimy szaleństwo odwracania ostatnich kontraktów  ze starych zbiorów. Są to zwykłe dla tego okresu zagrywki inwestorów finansowych i zabezpieczeń wynikających z pokrywania kontraktów rzeczywistych wolumenami sprzedawanymi na giełdach. We wtorek ceny majowych kontraktów wzrosły o 7 euro/ t, a we środę w trakcie dnia nawet o 11 euro. Potem się uspokoiło i w środowej sesji rzepak na maj kosztuje na Matifie 379,50 euro/t. Na te ruchy cenowe na rzeczywistym rynku już jednak nikt nie patrzy, wszyscy kupujący swoje ceny budują na bazie notowań na sierpień.

Na Matifie rzepak na nowe zbiory jest wyceniany na 364,75 euro/t, a więc podobnie jak przed tygodniem. Do lepszych poziomów cenowych wraca ropa, która podrożała w ciągu nie całych dwóch dni o 30%. Ropa Brent kosztuje 25,95 dolara/baryłkę , a ropa WTI 17,32 dolara. Złotówka jest stabilna, aktualny kurs w stosunku do euro wynosi 4,54. 


Pomimo tego handlowcy oferują ceny wyższe o 20 zł niż przed tygodniem. Najczęściej pojawiającą się bazą, czy wstępem do negocjacji jest cena 1600 zł/t. Firmy handlowe dostrzegając ryzyko suszy, zamiast skupiać się na niepewnym rzepaku z nowych zbiorów wolą kupić jeszcze jakieś ilości starego rzepaku.
 

Przetwórcy zastanawiają się, ile starego rzepaku jest jeszcze na rynku. Jak mówią, od Świąt Wielkanocnych, a w zasadzie od Wielkiego Tygodnia, który także był niezłym tygodniem w zakupach zeszłorocznego surowca, trwa „stan zawieszenia” i bardzo mało jest transakcji. Wydaje się, że na południu kraju starego rzepaku jest niewiele, nieco więcej jest go w północnej i w północno-wschodniej części Polski. Najwięksi płacą za rzepak podobne ceny jak przed tygodniem, zdecydowanie wyższe kontrakty oferują mniejsi krajowi przetwórcy, ale i oni dosłownie za chwilę przejdą na wyliczenia cen dokonywane na bazie nowych zbiorów.


Zakłady Tłuszczowe oferują aktualnie za rzepak z dostawami poniższe ceny:

  • ZT Kruszwica dostawy na maj                  – 1635 zł/t               
  • ADM Szamotuły  dostawy  na maj            – 1655 zł/t 

                                 Czernin  na maj             – 1635 zł/t

  • Komagra Tychy na bieżąco                        – 1660 zł/t

                             Kosów Lacki                       – 1650 zł/t

  • Glencore Bodaczów na czerwiec                 – 1626 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                        – 1690 zł/t 

Rzepak na nowe zbiory kontraktowany jest w podobnych cenach od 1625–1660 zł/t w zakładach tłuszczowych. Podobne ceny oferują firmy skupowe. Wszyscy zastanawiają się jak to będzie z tą suszą w rzepaku. Dodatkowo wydaje się, że jeśli wejdziemy w końcówkę sezonu z niedoborami surowca, to skup na nowe zbiory może zacząć się w nieco wyższych, niż dotychczas oferowane cenach.

r e k l a m a
UWAGA! 
Ze względu na wciąż trwające spadki cen na giełdach sytuacja jest tak dynamiczna, że należy zapoznać się z cenami obowiązującymi w bieżącej chwili.


Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  Fot. Sierszeńska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Polski rzepak jest czysty, olej nie zawiera glifosatu

Co jakiś czas tematyka pozostałości pestycydów wraca w wypowiedziach organizacji konsumenckich. Czy w wyprodukowanym w Polsce oleju rzepakowym jest obecny glifosat? Opinie niezależnych ekspertów, zajmujących się badaniem pozostałości herbicydów w produktach spożywczych i dają odpowiedź na to pytanie.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: handel w letargu, a import nieznacznie przyspiesza

W rzepaku na Matifie, analizując już tylko lutowe notowania, mimo sporych ruchów w trakcie tygodnia, w porównaniu do notowań z poprzedniego piątku mamy uspokojenie. Krajowe ceny też są dość stabilne. Z uspokojenia przetwórców mogą jednak wyrwać niezbyt korzystne prognozy na kolejny sezon.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)