Rzepak wystrzelił jak z rakietnicy. A jak ceny ropy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rzepak wystrzelił jak z rakietnicy. A jak ceny ropy?

25.02.2022autor: dr Juliusz Urban

Rzepak ekstremalnymi wzrostami reaguje na działania wojenne i skoki cen ropy naftowej.

Wydawało się, że po czterech kolejnych giełdowych sesjach, kiedy to notowania rzepaku szły do góry o ponad 10 euro, rzepak już osiągnął obecnie to, co mógł najlepszego. Ale mamy wojnę i wszystkie surowce mocno wystrzeliły, a rzepak z nich zareagował najsilniej. 

W czwartkowe południe (24.02.2022 r.) notowania rzepaku na maj, drożały nawet  o 32,75 euro, ale na zamknięciu nieco stonowały i mamy 763,50 euro/t, tygodniowy wzrost cen to aż 68 euro/t! Natomiast rzepak z nowych zbiorów w ciągu jednego dnia podrożał o 21,75 euro , a w ciągu tygodnia o 60 euro i wyceniany jest na 663 euro/t. 

Taka reakcja rzepaku jest konsekwencją zwyczajnej panicznej reakcji rynków, bo niemal wszystkie surowce poszły ostro do góry, a także odpowiedzią na wzrosty cen ropy naftowej, która tylko w trakcie jednego dnia drożała o 8%. Ropa Brent na giełdzie w Nowym Jorku w trakcie dnia podskoczyła nawet do 102 USD/baryłka. Jednak po uspokajającym dla Amerykanów przemówieniu prezydenta USA, o łagodzeniu skutków wzrostu cen ropy, na światowych rynkach ropa naftowa przestała drożeć. Ropa Brent kosztuje 97,53 USD/baryłka, a ropa WTI 94,70 USD/baryłka. Wydaje się, że ceny ropy nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Dlatego również na krajowym rynku rolnicy i transportowcy mają problemy z hurtowym zakupem oleju napędowego, zapewne dlatego że hurtownicy chcą zaczekać i za chwilę swoje zapasy sprzedać drożej.

Rozmiary podwyżek, zarówno w rzepaku jak i na rynku paliw jeszcze bardziej nakręca osłabiająca się bardzo złotówka, która też podlegała dużym wahaniom. W środku dnia, w czwartek za jedno euro płaciliśmy nawet 4,68 zł, a za dolara 4,2 zł. Dzień skończył się jednak niższymi kursami 4,62 zł/euro i 4,13 zł/USD.

Zaledwie kilkudniowe mocne skoki notowań i waluty spowodowały, że niektórzy skupujący zostali za rynkiem dość mocno w tyle. Mamy takich handlowców, którzy wystawiają ceny 2870 zł/t i takich kupujących po 3350–3500 zł/t.

Przetwórcy mocno ceny podnieśli ale są też wśród nich tacy, którzy zdecydowali się odejść od publicznej handlowej lady, nie wiedząc jak impulsywny rynek zareaguje za chwilę, a przecież zakupy trzeba zabezpieczyć. Nie omijali jednak całkiem rynku lecz kupowali tylko to, co im zaoferowano, po uprzednim zabezpieczeniu kursów. I choć wszyscy ceny zdecydowanie podnieśli, to tak ekstremalne podwyżki spowodowały mocny rozjazd ofert. 

– No i ci co czekali na 3500 zł/t się doczekali, nawet z nadwyżką – mówi przedstawiciel zaopatrujący jeden z zakładów tłuszczowych,

– Tylko niektórzy sprzedają, ale inni czekają na czwórkę z przodu­ – dodaje.

Zakłady tłuszczowe za stary rzepak w czwartkowe popołudnie oferowały:

·         ZT Kruszwica dostawy bieżące     – 3680 zł/t 

                     Brzeg dostawy bieżące       – 36800 zł/t

·         ADM Szamotuły dostawy bieżące  – brak kwotowań

                   Czernin dostawy bieżące      – brak kwotowań

·         Komagra Tychy dostawy bieżące   – 3450 zł/t   

               Kosów Lacki dostawy bieżące   – 3450 zł/t  

·         Viterra Bodaczów dostawy bieżące – 3570 zł/t

·         Bestoil Lasocice dostawy bieżące   – 3420 zł/t

 Za to rzepak z nowych zbiorów, można było zakontraktować nawet po 3120 zł/t.

r e k l a m a
UWAGA: W związku z dynamicznymi zmianami cen i kursów walut, aktualne propozycje cenowe mogą w trakcie dnia zdecydowanie się różnić!!!

Juliusz Urban Fot. archiwum taP

 

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak bezpiecznie przesiewać rzepak, gdy trzeba zlikwidować plantację?

Aktualna sytuacja jest dobra. Do tej pory plantacje rzepaku ozimego z małymi wyjątkami są w dobrym i bardzo dobrym stanie. Jeżeli jednak z różnych przyczyn plantacja musi być zlikwidowana, pamiętajmy o zasadach bezpiecznego przesiewu, bo, niestety, każdego roku nawet po łagodnej zimie plantacje rzepaku ozimego są likwidowane.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Jak rynek maszyn zareaguje na konflikt rosyjsko-ukraiński?

Zachodnie firmy zajmujące się produkcją maszyn rolniczych są zaniepokojone sytuacją pomiędzy Rosją, a Ukrainą. Wiele z nich od lat współpracuje ze wschodnią Europą – mają tam siedziby, fabryki i dystrybutorów. 

czytaj więcej
Aktualności

Nowe zasady transakcji na Giełdowym Rynku Rolnym – jakie?

Giełdowy Rynek Rolny czekają zmiany, które mają zwiększyć jego atrakcyjność. Od poniedziałku zaczęły działać nowe zasady zawierania transakcji. To pierwszy rezultat prac powołanej w ubiegłym roku Rady Rynku Rolnego, w skład której wchodzą rolnicy i przedstawiciele branży.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)