Jak rynek maszyn zareaguje na konflikt rosyjsko-ukraiński?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak rynek maszyn zareaguje na konflikt rosyjsko-ukraiński?

27.02.2022

Zachodnie firmy zajmujące się produkcją maszyn rolniczych są zaniepokojone sytuacją pomiędzy Rosją, a Ukrainą. Wiele z nich od lat współpracuje ze wschodnią Europą – mają tam siedziby, fabryki i dystrybutorów. 

MZURI podała w komunikacie prasowym, że odwołuje event ze względu na sytuację na Ukrainie. Firma solidaryzuje się z przyjaciółmi na Ukrainie i sprzeciwia agresji Rosji. MZURI AGRO Sp. z o.o. 4 marca br. miała zorganizować uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kompleksu produkcyjnego MZURI, który powstaje w związku z intensywnym rozwojem działalności firmy.

- W związku z agresją Federacji Rosyjskiej na niepodległą i suwerenną Ukrainę, gdzie walczą i giną nasi przyjaciele, współpracownicy i klienci, odwołujemy uroczystość murowania kamienia węgielnego pod kompleks produkcyjny MZURI. Solidaryzujemy się z Narodem Ukraińskim!!! – napisała w komunikacie firma MZURI.

A jak zareagują zachodni sąsiedzi?

Gdy Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożą sankcje, które są wymierzone w gospodarkę rosyjską, rykoszetem oberwą firmy od lat współpracujące z Rosją. Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Rosji, odpowiadając za 37 proc. światowego handlu Rosji w 2020 roku. Duża część z tego to energia: około 70 proc. eksportu rosyjskiego gazu i połowa eksportu ropy trafia do Europy.

I chociaż sprzedaż do Rosji stanowi zaledwie około 5 procent całkowitej wymiany handlowej Europy ze światem, od dziesięcioleci jest ona kluczowym miejscem docelowym dla europejskich firm z różnych branż, w tym finansów, rolnictwa i żywności, energetyki, motoryzacji, lotnictwa i dóbr luksusowych. Rosja twierdzi, że jest samowystarczalna pod względem podstawowych produktów rolno-spożywczych.

Pytanie, jak zachowają się nasi zachodni sąsiedzi, właściciele ogromnych rolniczych firm, których fabryki znajdują się na terenie Rosji. Należy do nich między innymi firma Claas, Horsch czy Amazone. Na rosyjskim rynku od wielu lat tysiące zachodnich firm buduje relacje handlowe, przez ostatnie lata wybudowano na terenie Federacji wiele fabryk m.in. maszyn rolniczych i ciągników. W Rosji w ostatnich latach produkcja ciągników wzrosła 6-krotnie. Z danych z 2020 r. wynika, sektor rolny potrzebuje około 55 tys. ciągników o łącznej wartości 5,5 mld USD rocznie. Jednak roczna sprzedaż ciągników rolniczych w Rosji wynosiła ok. 20 tys. sztuk. Jak podaje Rosspetsmash wielkość eksportu rosyjskich maszyn rolniczych w 2019 r. wyniosła 12,2 mld rubli, czyli o 9% więcej niż w 2018 r. W 2018 r. wielkość eksportu wyniosła 11 mld rubli (wzrost o 40%), był to rekord w całej historii Rosji.

W 2019 r. głównymi kierunkami eksportu rosyjskich ciągników były kraje Wspólnoty Niepodległych Państw (kraje byłego Związku Radzieckiego) i Unii Europejskiej, Mongolia, Afryka i Kanada. Eksport siewników wzrósł o 47% do 1174 sztuk, ciągniki rolnicze z napędem na wszystkie koła o 18% do 367 sztuk, a brony o 14% do 575 sztuk. W 2019 r. 10-krotnie wzrosła wartość dostaw do Rumunii, na Słowację - 3,1 razy, do Armenii - 2 razy, na Litwę - o 62%, do Kazachstanu - o 46%, do Holandii - o 13%.

Rynek maszyn

Niezależnie od tego, czy firmy mają własny zakład produkcyjny, biuro sprzedaży, czy dystrybucję – większość niemieckich producentów maszyn rolniczych działa również w Rosji i na Ukrainie. W związku z tym firmy są zaniepokojone obecną sytuacją, bo nie wiedzą jakie sankcje UE dodatkowo nałoży na Rosję, więc trudno przewidzieć jak to wpłynie na rynek maszyn.

- Nie można jednak jeszcze przewidzieć, jak ta sytuacja wpłynie na nasz biznes. Ponieważ nie jest jeszcze przesądzone, jakie sankcje UE nałoży na Rosję, niewiele więcej można teraz zrobić niż rozgrywanie różnych scenariuszy – podaje Jürgen Feld z Grimme Landmaschinenfabrik. Podobne głosy można było usłyszeć również w Claas w Harsewinkel i Horsch w Schwandorf.

W 2011 roku firma Grimme otworzyła centrum sprzedaży i serwisu niedaleko Detschino (ok. 130 km na południowy zachód od Moskwy), w którym prowadzony jest montaż rolniczych maszyn. Znajdują się tam również rosyjskie oddziały Lemken, Big Dutchman i Wolf System. Amazone prowadzi zakład w Samarze, około 1200 km na wschód. Według firmy, tam prefabrykowane są w szczególności elementy wielkogabarytowe, a także odbywa się ostateczny montaż i malowanie. Z drugiej strony ważne komponenty maszyn są dostarczane z zachodnioeuropejskich zakładów.

Claas z własną fabryką w Rosji od 2005 roku

- Ponieważ w tej chwili można poczynić tylko teoretyczne rozważania, nie spekulujemy na temat dalszego rozwoju i możliwych skutków ekonomicznych – podała w oficjalnym oświadczeniu grupa Claas. Firma od 2005 roku prowadzi własną fabrykę w Krasnodarze (na północ od Soczi nad Morzem Czarnym), w której według firmy rocznie produkowanych jest około 1000 kombajnów zbożowych.

Horsch z oddziałami w Rosji i na Ukrainie

Horsch oczekiwał z kolei rosnącego popytu ze wschodu. Firma działa w Rosji od 2010 roku wraz ze swoją filią Horsch Rus. 15 pracowników w zakładzie Roshchinskiy zajmuje się zgłoszeniami serwisowymi i dostawą części zamiennych. Ponadto produkowane są tam maszyny do prac ziemnych i siewu.

Ukraińska spółka zależna Horsch została założona w 2009 roku. W zeszłym roku 35 pracowników mogło przenieść się do nowej siedziby w Wielkiej Sołtaniwce i otworzyć ją. Według firmy, działka zajmuje powierzchnię 14,5 ha z budynkiem o powierzchni 3300 m² i polami demonstracyjnymi. Istnieje również magazyn części zamiennych.

VDMA, do której należy również wielu producentów maszyn rolniczych, opowiada się za stosowaniem sankcji. Prezydent VDMA Karl Haeusgen powiedział, że VDMA i jej członkowie są zdumieni, że Rosja rozpoczęła wojnę w Europie. - Zdecydowanie potępiamy to naruszenie prawa międzynarodowego! VDMA popiera decyzję o surowym sankcjonowaniu agresji. Sankcje te będą miały również wpływ na inżynierię mechaniczną i zakładową, której zakresu nie można obecnie oszacować – mówił.

Oprac. dkol na podst. nytimes.com/topagrar.com/firmowe/MZURI

Fot. Envato Elements

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Czy Polsce nie zabraknie paliwa, nawozów i żywności?

Henryk Kowalczyk był gościem programu „Tydzień” TVP 1 podczas, którego mówił o skutkach agresji Rosji na Ukrainę w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

czytaj więcej
Zatrudnienie cudzoziemców

Obywatelom Ukrainy będzie łatwiej znaleźć pracę i uzyskać pomoc w Polsce

Obywatelom Ukrainy będzie łatwiej uzyskać pomoc. Zamiast biurokracji wystarczy tylko notyfikacja faktu zatrudnienia w urzędzie pracy. Rząd zapowiada specustawę oraz objęcie dzieci uchodźców pomocą społeczną, w tym także świadczeniem 500+. Co jeszcze proponuje rząd?

czytaj więcej
Aktualności

Nieograniczony dostęp do rynku pracy dla uchodźców?

Zamiast biurokracji wystarczy tylko notyfikacja faktu zatrudnienia w urzędzie pracy. Rząd zapowiada specustawę oraz objęcie dzieci uchodźców pomocą społeczną, w tym także świadczeniem 500+. Co jeszcze proponuje rząd?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)