Rzepak, spore odchylenia na zero?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rzepak, spore odchylenia na zero?

26.11.2021autor: dr Juliusz Urban

Ceny rzepaku wciąż mocno zmienne, wypadkowa odchyleń w bieżącym tygodniu była bliska zeru. Jednak w czwartek notowania znów poszły do dołu. Bezruch na krajowym rynku doprowadzić może do drogich zakupów z zagranicy.

W tym tygodniu w rzepaku na Matifie mieliśmy spore zmiany nastrojów. Raz notowania rosły jak w poniedziałek o 15,75 euro, by następnego dnia spaść o 11 euro. Jeszcze do środy wypadkowa tych ruchów była na zero, w porównaniu z poprzednim tygodniem, ale spadki w czwartek (25.11.2020 r.) sprowadziły lutowe kontrakty do 686,50 euro/t, a więc 8 euro niżej niż przed tygodniem.

Złotówka, która w trakcie tygodnia osłabła do 4,7 zł/euro, obecnie nieco odzyskała siły i jedno euro jest wyceniane na 4,68 złotych.

r e k l a m a
Dotychczasowy import rzepaku do UE wynosi 1,7 mln t podczas, gdy rok temu w analogicznym okresie Zjednoczona Europa ściągnęła 2,74 mln t rzepaku,

Krajowy rynek rzepaku już dawno rynkiem przestał być, bo co to za rynek na którym nie ma handlu. W związku z efektem niewielkich spadków, nieco buforowanych przez kurs złotego, firmy handlowe swoje ceny skupu rzepaku zmieniły tylko nieznacznie. Handlowcy kupują obecnie rzepak po 3100–3330 zł/t.

Również niewiele zmieniły się w ciągu tygodnia  ceny u przetwórców, średnio spadły one o ok. 20 zł/t, ale cieszy także powrót na rynek z urealnionymi cenami jednego z nieco mniej znanych, ale ważnych dla wielkopolskiego i dolnośląskiego rynku przetwórców. Na rzepakowym rynku są chęci u kupujących, nie ma ich u sprzedających. Za to Słowacja oferuje rzepak na polski rynek, wiecie po ile? Po 800 euro/t, to dziś dawałoby ok. 3740 zł/t!! Kto wie, może się ktoś skusi i nikomu o tym nie powie, bo to by podwindowało ceny w kraju od razu o kolejne piętra.

W czwartek zakłady tłuszczowe za rzepak proponowały:

  • ZT Kruszwica dostawy na listopad            – 3270 zł/t 

          Brzeg dostawy na listopad                   – 3270 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na listopad        – 3280 zł/t

          Czernin dostawy na listopad                – 3280 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy bieżące               – 3235 zł/t   

          Kosów Lacki dostawy bieżące                – 3230 zł/t  

  • Viterra Bodaczów dostawy na listopad      – 3280 zł/t
  • Bestoil Lasocice dostawy na listopad        – 3250 zł/t   


Juliusz Urban  Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Rynek zbóż: ukarani podwyżkami?

Jeśli w poprzednim tygodniu patrząc na wzrost cen skupu pszenicy ktoś mógł mieć niedosyt, to w tym tygodniu narzekanie powinno być surowo karane. Tak duży i szybki wzrost cen przynosi wzrost oczekiwań, jak i jeszcze większe obawy o rozmiary przyszłych spadków.

czytaj więcej
Forum Rolników i Agrobiznesu

W ostatnich latach ryzyko zagrożeń zdecydowanie rośnie

Świadomość rolników w stosunku do ubezpieczeń stale wzrasta. Wpływają na to ubezpieczenia obowiązkowe, ale i narastająca fala rożnego rodzaju ryzyk pogodowych. Na istotną rolę ubezpieczeń zwracał na VI Forum Rolników i Agrobiznesu dyrektor Generali TU SA Bernard Mycielski.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)