Rzepak się nie poddaje, drugie żniwa

Ceny na rzepakowych giełdach zaliczają coraz większe wahania. Duża presja rynkowa powoduje więcej decyzji o sprzedaży, ostatnich partii zgromadzonego w gospodarstwach tak poszukiwanego przez przetwórców surowca.
Obecnie wahania na giełdach rzepakowych wynoszą już nie tylko 2,3 euro, obecnie kurs każdego dnia potrafi się zmienić o 5,6, a nawet 7 euro/t. W tym tygodniu rzepak na Matifie najpierw drożał, ale we środę zaliczył ostre zjazdy. Na lutowym kontrakcie było to – 5,25 euro na majowym –4,5 euro. Na środowym zamknięciu ceny lutowych kontraktów wynosiły 427,5) euro, a kontrakty na maj były po 421 euro/t. W czwartek ceny zaczynają mocno się odbudowywać i rzepak drożejąc ponad 6 euro znów kosztuje 433,75 euro/t na luty i 426,25 na maj. Złoty jest nadal słaby jedno euro kosztuje 4,53 złote.
Pod wpływem tak dynamicznych zawirowań na giełdach, firmy handlowe oferują bardzo rozmaite ceny 1755–1950 zł/t.
Przetwórcy w ostatnich dniach, jak mówią mieli drugie żniwa, i choć były to zakupy mniejszych partii to rzepaku pojawiło się sporo. Zakłady tłuszczowe obniżyły nieco ceny skupu rzepaku ze starych zbiorów, o 2000 zł/t jest na razie trudno. Okazuje się jednak, że i ci rzekomo najlepiej zaopatrzeni, którzy kupowali już na kwiecień teraz znaleźli miejsce w swoich harmonogramach i kupują na luty.
Rzepak na nowe zbiory na Matifie wyceniany jest na 400 euro/t, dlatego w kraju kontrakty rzepaku na najbliższe żniwa wyceniane są podobnie jak przed tygodniem.
Aktualne ceny skupu w zakładach tłuszczowych wynoszą:
- ZT Kruszwica dostawy na luty – 1960 zł/t (zaolejenie 42%)
Brzeg dostawy na luty – 1960 zł/t
- ADM Szamotuły dostawy na marzec – 1940 zł/t
Czernin dostawy na marzec – 1940 zł/t
- Komagra Tychy dostawy na styczeń – 1930 zł/t
Kosów Lacki na styczeń – 1920 zł/t
- Viterra (dawniej Glencore) Bodaczów – 1920 zł/t
- Bestoil Lasocice – 1990 zł/t (cena na umowy handlowe)
UWAGA! W związku z bardzo dynamiczną sytuacją na giełdach, ceny zawsze trzeba potwierdzić u kupującego.
Rzepak ze żniw 2021 r. jest obecnie kontraktowany po 1750–1800 zł/t.
Juliusz Urban Fot. archiwum taP

dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy