Rzepak podziela optymizm sojowy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rzepak podziela optymizm sojowy

06.11.2020autor: dr Juliusz Urban

Rynki oleistych zaczynają reagować na finiszujące już wybory prezydenckie w USA. Handlowcy wierzą, że wygra Joe Biden i położy kres wojnie handlowej z Chinami, co silnie wpływa na rynki oleistych na świecie.

Drożeje natychmiast soja, która kosztuje już na Chicago ponad 391 dolarów/t i jest to najwyższy poziom od początku lipca 2016 roku. Przypomnijmy, że to właśnie w tym roku na prezydenta wybrano Donalda Trumpa. Od tego czasu soja tak bliska sercom i portfelom amerykańskich farmerów wciąż taniała.

Wraz z nadziejami na korzystne rozstrzygnięcie wyborów, na powrót wracają także wysokie ceny oleju sojowego. Notowania na dostawę do portów północno-zachodniej Europy w grudniu 2020 r. wynosiły (2.11.20 r.) 901,79 USD / t i były najdroższe od tygodnia.
Oferty na dostawy w lutym 2021 r. wynosiły 890,15 USD/t, co jest maksymalną ceną w ciągu ostatnich 3 tygodni.

Mocno wzrastające ceny soi pociągają za sobą rzepak, który po zamknięciu notowań listopadowych na Matifie ostro zaczął odrabiać straty. Kontrakty na luty wyceniane są już powyżej 400 euro/t.  Na czwartkowym zamknięciu luty kwotowany był po 402,50 euro/t, natomiast kontrakty majowe były o 2 euro tańsze. Niestety dla krajowych cen, złotówka się znacznie umocniła i aktualny kurs wynosi już 4,52 zł/euro. 

Firmy handlowe w większości pozostawiły ceny na niezmiennych poziomach i przeważnie kupują rzepak w cenach 1700–1750 zł/t. 

r e k l a m a
Zakłady tłuszczowe podwyższyły ceny skupu. Niektóre z nich mają jeszcze miejsce dla bieżącego skupu, choć jak twierdzą ofert, po tak dużych i szybkich wzrostach jest niewiele.

Aktualne ceny skupu w zakładach tłuszczowych wynoszą:

  • ZT Kruszwica dostawy na luty– 1835 zł/t (olej 42%)   

         Brzeg dostawy na styczeń – 1825 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na grudzień– 1780 zł/t

              Czernin dostawy na luty            – 1775 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy na listopad – 1650 zł/t  

                     Kosów Lacki na listopad   – 1640 zł/t  

  • Glencore Bodaczów dostawy na listopad – 1765 zł/t
  • Bestoil Lasocice – 1780 zł/t  (cena na umowy handlowe) 

               
Ceny kontraktów na nowe zbiory, obecnie są one na poziomie 1710–1720 zł/t. 


Juliusz Urban    Fot. Czubiński
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wypadki rolnicze

2 lata więzienia za jazdę na podwójnym gazie

W Grucie w okolicach Grudziądza doszło do wypadku. Kierowca ciągnika spowodował kolizję drogową, był pijany i nie miał uprawnień do jazdy ciągnikiem.

czytaj więcej
Ceny zbóż

W kraju ceny zbóż stabilne, ale rynki światowe niespokojne

Pomimo sporych ruchów na giełdach światowych ceny zbóż w krajowym skupie niewiele się zmieniły. Nieco niższe ceny proponują eksporterzy. Jednak spadki cen nie dotyczą kukurydzy, której żniwa wciąż przerywane są deszczami.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)