Rzepak odreagowuje spadki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rzepak odreagowuje spadki

14.08.2020autor: dr Juliusz Urban

Żniwa rzepakowe są praktycznie zakończone, a ceny giełdowe zaczynają się odbijać. Podwyżkom sprzyjają ceny ropy naftowej i nawet informacje o dużo lepszej niż przed rokiem kondycji soi w USA nie są w stanie przeciwstawić się wyraźnej tendencji rynku rzepakowego do powrotu korzystniejszych relacji.

Ropa Brent na londyńskiej giełdzie zaczyna zmierzać ku 3-miesięcznemu maksimum i kosztuje obecnie 45,30 USD/baryłkę, natomiast cena ropy WTI wynosi 42,30 USD/baryłkę.

Dobre informacje płyną z amerykańskich pól obsianych soją. Jak informuje USDA, w ubiegłym tygodniu udział upraw soi w USA w dobrej i doskonałej kondycji wzrósł do 74%. Rok temu, w tym samym czasie tylko 54% upraw soi wyglądało tak korzystnie. Także znacznie szybsze niż w zeszłym roku jest tempo rozwoju soi. 75% upraw soi znajduje się obecnie w fazie owocowania. Jest to o 26% więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku i o 7% więcej niż wynosi średnia z ostatnich pięciu lat.

Plony rzepaku w Niemczech są w tym roku dobre, wynoszą 3,5–50 t/ha.

r e k l a m a
W Kanadzie przewiduje się, że zbiór canoli wyniesie 20,2 mln ton (w poprzednim sezonie było to 18,6 mln ton).
Według szacunków Canadian Grain Commission (CGC), w sezonie 2029/20 Kanada wyeksportowała 10,12 mln ton nasion rzepaku, o 9% więcej niż w roku 2018/19

Mniejsze mają być zbiory rzepaku na Ukrainie, szacuje się je na 2,5 mln ton, będzie to aż o milion ton mniej niż rok temu.

Na Matifie od dwóch dni rzepak drożeje o 4,5 euro łącznie i jest obecnie na poziomie 377,50 euro/t na notowaniu listopadowym.
Kurs złotówki wciąż porusza się w korytarzu 4,39-4,40 zł/euro z lekką tendencją do umacniania się.

Firmy handlowe mają coraz mniej miejsca na rzepak, trochę jeszcze obniżają cenę.
Ceny skupu kształtują się na poziomach 1530 –1620 zł/t.

Przetwórcy natomiast ceny lekko podnieśli, choć informują, że jest obecnie już mniejsza podaż. Niektórzy mówią, że pomimo, iż skupują na wrzesień i październik, to może wcisną gdzieś jeszcze niewielkie ilości na bieżące wjazdy, oczywiście te dostawy proponują taniej.


Dzisiejsze ceny skupu u przetwórców wynoszą:

  • ZT Kruszwica dostawy na październik         – 1670 zł/t  (zaolejenie 42%)   

                 Brzeg dostawy na wrzesień              – 1660 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na październik    – 1650 zł/t 

                  Czernin dostawy na listopad          – 1650 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy na wrzesień         – 1590 zł/t

                      Kosów Lacki  na wrzesień          – 1580 zł/t

  • Glencore Bodaczów dostawy na wrzesień  – 1611 zł/t
  • Bestoil Lasocice dostawy bieżące               – 1660 zł/t 

Ceny rzepaku we wszystkich punktach skupu


Juliusz Urban   Foto. Konieczka

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Rynek zbóż: przepełnione magazyny, zaporowe ceny skupu

Kolejne raporty o światowych zbiorach powodują nerwową atmosferę na rynku zbóż. Z jednej strony podwyższane są ilości u największych eksporterów, a z drugiej korygowane w Europie. Dobre zbiory powodują szybkie zapełnianie magazynów  u rolników i w firmach skupowych.

czytaj więcej
Rzepak

Za nami trudny sezon dla rzepaku. Jakie były plony?

Zbiory rzepaku są praktycznie na ukończeniu. Lokalnie, zwłaszcza tam, gdzie w ostatnim czasie wystąpiły obfite opady deszczu, rolnicy mają jeszcze do sprzątnięcia czarne nasiona z pól. A jakie plony – w tym trudnym z wielu powodów dla rzepaku roku – udało się zebrać?

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)